Polska

Polska

Pasażerowie na gapę, których inwazja zagraża przyrodzie Europy

Aż 329 gatunków zwierząt i roślin zagraża przyrodzie Unii Europejskiej. Najbardziej podatne na inwazje nowych gatunków obcych są na naszym kontynencie takie regiony biogeograficzne, jak śródziemnomorski, kontynentalny oraz rejon wysp wulkanicznych na Atlantyku u wybrzeży Europy i Afryki.

Odstrzał czy aplikacja? Sposoby na walkę z ASF

W sobotę rozpoczyna się odstrzał dzików w lasach w całym kraju. Temat wciąż wzbudza kontrowersje. W programie "Tak jest" w TVN24 o wadach i zaletach odstrzału rozmawiali Ewa Zajączkowska z serwisów wsensie.pl i światrolnika.pl oraz Tomasz Zdrojewski z koalicji Niech Żyją!.

"Dziki są sanitariuszami lasu". To istotny element ekosystemu

Nie milknie sprzeciw przeciwko planowanemu odstrzałowi dzików w Polsce. Rząd w ten sposób chce walczyć z afrykańskim pomorem świń. Naukowcy przekonują jednak, że nie tędy droga i podkreślają istotną rolę dzików w funkcjonowaniu ekosystemu. "Winne nie są ani dziki, ani świnie, tylko człowiek" - mówi dr Zbigniew Wajdzik.

"Niecywilizowana masakra" kontra "po prostu rozrzedzamy populację"

Ponad 300 naukowców związanych z Polską Akademią Nauk podpisało się pod listem skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego. Apelują o powstrzymanie odstrzału dzików. To kolejny głos protestu wobec planowanej redukcji populacji tych zwierząt w ramach walki z afrykańskim pomorem świń (ASF). W odpowiedzi minister środowiska Henryk Kowalczyk zapewnia, że polowania wielkoobszarowe "są ograniczone jedynie do kilku powiatów", a myśliwi przekonują, że nie będą "strzelać do wszystkiego, co się rusza". W sprawie dzików w czwartek prezydent Andrzej Duda zamierza spotkać się z dwoma ministrami i głównym lekarzem weterynarii.

Dziki skazane na odstrzał. "Skrajnie szkodliwa i nieodpowiedzialna decyzja"

Do końca stycznia może zginąć około 200 tysięcy dzików. Odstrzał dzików ma uchronić trzodę chlewną przed afrykańskim pomorem świń. Tymczasem naukowcy i międzynarodowe instytucje podkreślają, że najważniejsze jest niedopuszczanie do zwiększenia ruchliwości dzików oraz bioasekuracja gospodarstw. - To człowiek przenosi wirusa do gospodarstwa - przyznaje sam Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk.

Najmroźniejsza noc tej zimy

Noc z niedzieli na poniedziałek była najzimniejszą spośród wszystkich w obecnym sezonie zimowym. W Terespolu temperatura spadła do -23 stopni Celsjusza.

ABC bezpieczeństwa w górach

W Centrum Lawinowym PZU na Kalatówkach można przeżyć symulację zejścia lawiny i akcji ratowniczej. Z wykorzystaniem zestawu lawinowego składającego się z detektora, sondy i łopatki szuka się zaginionych.

Na schronisko pod Rysami zeszła lawina

W piątek z Ciężkiego Szczytu w Tatrach zeszła sporych rozmiarów lawina. Zasypała schronisko pod Rysami po słowackiej stronie. Nikogo nie było w środku, bo zimą obiekt jest zamknięty.

Polska pod śniegiem. Wasze pogodowe relacje

Zima rozgościła się w wielu regionach Polski. W Masywie Śnieżnika ratownicy GOPR musieli ewakuować czwórkę turystów, którzy nie mogli przedostać się do schroniska. Zimowe materiały przesyłacie na Kontakt 24.

Sztorm na Bałtyku i silny wiatr. Wasze relacje z północy Polski

Na Bałtyku szaleje sztorm, plaże są pozalewane, woda wdziera się na ląd. Silny wiatr wiejący w nadmorskich województwach powalił drzewa i spowodował liczne zniszczenia. Bez energii elektrycznej pozostaje 3896 odbiorców - poinformowało w środę wieczorem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.