Polska

Polska

Krakowscy lekarze udowodnili istnienie alergii na smog

Naukowcy z Krakowa przez trzy lata badali wpływ smogu na stan zdrowia alergików i osób zdrowych. Sprawdzili jak zanieczyszczenia powietrza mogą wpłynąć próbki krwi ochotników. Okazało się, że smog uczulił większość pacjentów.

Naukowcy: rośnie poziom wody w Bałtyku, zagraża polskim wybrzeżom

Niżej położone rejony polskiego wybrzeża mogą niebawem zostać zalane przez Morze Bałtyckie. Eksperci z Polskiej Akademii Nauk oszacowali, że z powodu topnienia lodowców na świecie, ruchów dna morskiego, a także zmiany cyrkulacji oceanicznej, poziom wody w Bałtyku w ciągu wieku może podnieść się nawet o 20 centymetrów.

"Trwa akcja lodołamania na Wiśle"

Wzrost temperatury pozwolił w sobotę na rozpoczęcia akcji lodołamania na Wiśle w powiecie płockim. Poziom wody w Płocku regularnie spada, ale czoło pokrywy lodowej przemieściło się w stronę Wyszogrodu, gdzie rzeka przekroczyła stan alarmowy. - Służby gminne oraz strażacy są tam przygotowani na ewentualne zabezpieczanie newralgicznych miejsc - zapewnił kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim Piotr Jakubowski.

Niezwykłe spotkanie z żubrem. "Był bardzo spokojny i dostojnie kroczył"

Niezwykłego spacerowicza spotkali Reporterzy 24 w Puszczy Noteckiej, w okolicach miejscowości Ludomy (Wielkopolskie). Już wcześniej wiedzieli, że w ostatnim czasie w ich rejony przywędrował żubr. Podczas spotkania zachowali należytą ostrożność, ale majestatyczne zwierzę udało im się uchwycić na filmie, który przesłali na Kontakt 24.

"Nie ma bezpiecznego lodu. Zawsze jest ryzyko załamania się go pod nami"

- Nie ma bezpiecznego lodu, bo na każdym mogą być wycięte jakieś dziury przez innych, mogą być jakieś cieki, gdzie lód jest cieńszy. Zawsze wchodząc jest ryzyko załamania się go pod nami - podkreślał w rozmowie z TVN24 ratownik WOPR Tomasz Malinowski. Tłumaczył, jak zachować się, gdy ktoś wpadł do wody i potrzebuje pomocy.

Trudne warunki na drogach. "Front jedzie przez Polskę jak czołg"

Obfite opady śniegu w nocy ze środy na czwartek na północnym wschodzie Polski oraz niska temperatura powietrza sprawiły, że warunki na drogach są trudne. Wyjechały pługi i posypywarki, a służby apelują o ostrożną jazdę. Pogoda w kraju jest jednak zróżnicowana, na co wpływ ma front atmosferyczny, który - jak skomentowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek - w czwartek "jedzie przez Polskę jak czołg".

"Jeden z najciekawszych spektakli w naturze"

Zima głuszcom niestraszna. Ptaki z ośrodka hodowlanego w Leżajsku niebawem rozpoczną zaloty. - Za kilka tygodni można będzie oglądać i słuchać ich niezwykłych pieśni godowych - powiedział rzecznik rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Wyspy jak odcisk dłoni. Dolina Baryczy z lotu ptaka

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia z Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy (Dolnośląskie). Pan Łukasz z żoną jedno z nich wykonali w jesiennej, a drugie – w zimowej scenerii. Wyspy kształtem przypominają odcisk dłoni.

RCB: w niedzielę dwie osoby zmarły z powodu wychłodzenia

Bilans śmiertelnych ofiar wychłodzenia wzrósł w niedzielę o dwie osoby, łącznie od 1 listopada zmarło z tego powodu 35 osób. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje, by podczas mrozów nie zostawiać potrzebujących bez opieki i zatroszczyć się także o zwierzęta.