Polska

Polska

Silny wiatr na Mazurach. Na jeziorze Kisajno zatonęła żaglówka

Na Mazurach wiał silny wiatr, jego porywy osiągały siłę sześciu stopni w skali Beauforta. Na jeziorze Kisajno wywróciła się łódź, którą żeglowało dwoje dorosłych i troje dzieci. Ludzi z wody podjęli żeglarze, a łódź zatonęła - poinformował ratownik Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Tomasz Kurowicki.

Trąba powietrzna we Wschowie

Przez Wschowę (województwo lubuskie) w sobotę wieczorem przeszła trąba powietrzna. Jak poinformowała straż pożarna, powalone zostało ogrodzenie, nikt nie został poszkodowany.

Piorun uderzył w 300-letni pomnik przyrody

Z powodu piątkowych burz w gminie Ciasna na Śląsku zapalił się Dąb Napoleona. Drzewo liczy ponad 300 lat i jest pomnikiem przyrody. W najbliższych dniach zostanie wydana ekspertyza, w której zostanie podjęta decyzja, czy drzewo będzie trzeba usunąć.

"Na chodniku chodzi w kółko jeż z kubkiem po lodach na łebku"

Jeż walczył. Głowę miał zaklinowaną w plastikowym kubku. Pomógł mu pan Grzegorz, autor nagrania, na którym widać, jak zwierzę próbuje wyjść z opresji. - Maleństwo wsadziło łebek w wąski otwór i nie było w stanie się oswobodzić – opowiadał. Swoim filmem podzielił się, wysyłając go na Kontakt 24.

Żółty nalot na wodzie w Bałtyku. Ekspert odpowiada, skąd się wziął

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie wody w Bałtyku zabarwionej na dziwny, żółty kolor. Wysłał je Reporter 24, który zarejestrował to zjawisko na plaży w zachodniej części Mrzeżyna (Zachodniopomorskie). Jak tłumaczył doktor habilitowany Mirosław Darecki, żółty osad w morzu to pyłki sosny naniesione do morza.

Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce już jutro. O której spojrzeć w niebo?

W najbliższy czwartek nastąpi zaćmienie Słońca, które w Polsce będzie widoczne jako częściowe. Rozpocznie się około południa i potrwa dwie godziny. W różnych miejscach kraju instytucje i organizacje astronomiczne będą prowadziły pokazy tego zjawiska za pomocą odpowiednio wyposażonych teleskopów. Można je także zobaczyć bez teleskopu.

"Im więcej saren, tym więcej kleszczy"

Im więcej saren, tym więcej kleszczy – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Poznania, Kórnika, Krakowa i Katowic. Osobniki zamieszkujące środowisko leśne mogą przenosić i żywić na sobie do pięciu razy więcej kleszczy niż te, które żyją w krajobrazie rolniczym.

Duże zagrożenie pożarami w Polsce

Zrobiło się cieplej, a ostatnie opady w większości kraju nie były wyjątkowo obfite. Instytut Badawczy Leśnictwa poinformował w czwartek, że w wielu regionach łatwo o wybuch pożaru lasu.

Sekretne harce rodziny borsuków. Zobacz nagranie

Borsuki, jak się okazuje, nie są samotnikami – prowadzą rodzinne i bardzo towarzyskie życie. Jedna z kamer zainstalowanych przez leśniczych uchwyciła wesołe poczynania jednej z rodzin z olsztyńskich lasów Nadleśnictwa Młynary.

Jak jelenie "wygryzły" sarny ze Słowińskiego Parku Narodowego

- Teoretycznie moglibyśmy się spodziewać, że oba gatunki będą miały duże zagęszczenie tam, gdzie się nie poluje i niskie, gdzie myśliwi kontrolują liczebność - powiedział profesor Jakub Borkowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Nie dotyczy to jednak Słowińskiego Parku Narodowego, w którym na dużej populacji jeleni, w porównaniu do sąsiednich nadleśnictw, tracą sarny. Naukowcy wyjaśniają, dlaczego mamy do czynienia z taką sytuacją.