Kiedy przestanie wiać, pogoda mocno się zmieni. Tomasz Wasilewski o aurze w Polsce

Autor:
kw
Źródło:
tvnmeteo.pl
Jeszcze trochę wiatru, potem spokój, ale i chłód
Jeszcze trochę wiatru, potem spokój, ale i chłódtvnmeteo.pl
wideo 2/4
tvnmeteo.plJeszcze trochę wiatru, potem spokój, ale i chłód

Przed nami jeszcze kilkanaście godzin wietrznej pogody, spowodowanej ogromną różnicą ciśnienia. Jednak, jak mówił prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, od sobotniego popołudnia władzę nad pogodą w Polsce zacznie przejmować układ wyżowy. Wiatr zacznie słabnąć, ale zrobi się chłodniej. Nocami prognozowane są przymrozki, a w górach może spaść śnieg.

Czwartkowa aura spowodowała sporo zamieszania. Wiał bardzo silny wiatr, w wielu regionach doszło do zniszczeń. Strażacy z całego kraju interweniowali ponad 10 tysięcy razy. Gwałtowna aura stała się przyczyną śmierci czterech osób.

>>> Czytaj więcej o czwartkowych wichurach

Jak mówił Tomasz Wasilewski, jeszcze w piątek może silnie wiać.

Sytuacja baryczna w Europie

Pogodą w Europie rządzą dwa ośrodki ciśnienia - niż znajdujący się nad Finlandią i wyż znad Irlandii. W centrum pierwszego z układów barycznych ciśnienie wynosi 963 hektopaskale, zaś w przypadku drugiego – 1025 hPa.

- Przyczyną tego wiatru, tej wichury, którą mamy jeszcze nad Polską i Europą Środkową, jest ogromna różnica ciśnienień między niżem znajdującym się nad Finlandią a wyżem z zachodu Europy - wyjaśnił prezenter tvnmeteo.pl.

Ponieważ niż zacznie stopniowo zanikać, a wyż będzie przesuwać się do Europy Środkowej, porywy wiatru zaczną się uspokajać.

W czwartek pogodę w Polsce kształtował jeden z chłodnych frontów atmosferycznych, odchodzący od niżu. Na aurę w najbliższych dniach wpływać będą tak zwane fronty wtórne. Sprowadzą do nas zimne powietrze z północnego zachodu.

- W tej chwili na północy Skandynawii sypie śnieg i jest -7 stopni. I ten chłód podąża w naszą stronę [...], odczujemy ochłodzenie - powiedział.

Na horyzoncie chłodniejsza, ale i spokojniejsza aura

Wasilewski wspomniał, że z powodu takiej cyrkulacji powietrza w nocy z niedzieli na poniedziałek prognozowane są przymrozki od -2 lub -3 stopni przy gruncie. Miejscami w górach może sypnąć śniegiem.

Jednak wspomniany wcześniej wyż może jednak przynieść nam nieco poprawy w pogodzie.

- On zaprasza nieco cieplejsze powietrze, na razie do zachodu Europy, ale ten wyż ma zamiar od soboty zbliżać się w kierunku Polski. I dzięki temu w sobotę po południu pogoda się poprawi. Wiatr osłabnie, rozpogodzi się, ale jednocześnie będzie chłodno, z przymrozkami nocnymi - dodał.

Na razie jeszcze wietrznie

Przed nami jednak jeszcze kilkanaście godzin dominacji chłodnego frontu z niżu znad Finlandii.

- Jeszcze dzisiaj będzie wietrznie, na Wybrzeżu do 100 kilometrów na godzinę, w pozostałych regionach 70-80, od jutra zdecydowanie słabszy wiatr, przelotne opady deszczu mogą występować - podsumował prezenter.

Całość rozmowy z Tomaszem Wasilewskim zobaczysz tutaj:

Tomasz Wasilewski o pogodzie w Polsce i Europie
Tomasz Wasilewski o pogodzie w Polsce i Europietvnmeteo.pl

Autor:kw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości