Gdzie jest burza. Grzmi w dwóch województwach

Aktualizacja:
Autor:
as,ps/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeorologiczne w niedzielę 26.03
Warunki biometeorologiczne w niedzielę 26.03tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Gdzie jest burza? W niedzielę wieczorem nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne, występują obfite opady deszczu. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

W niedzielę nad Polską pojawiają się burze o słabym i umiarkowanym natężeniu - poinformował po godzinie 21 synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek. Towarzyszą im opady deszczu rzędu 10-30 litrów na metr kwadratowy oraz wiatr, którego prędkość w porywach dochodzi do 40-60 kilometrów na godzinę.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla wielu województw wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem.

Gdzie jest burza

Grzmi w województwach:

- kujawsko-pomorskim, w Wąbrzeźnie i Kowalewie Pomorskim;

- mazowieckim, w rejonie miejscowości Wołowa i Wólka.

Wyładowania atmosferyczne nad Polską w niedzielęsat24.com

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów wykonanych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:as,ps/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości