Alerty IMGW drugiego stopnia w części kraju przed burzami z gradem

Aktualizacja:
Autor:
kw,as/dd
Źródło:
IMGW
Pogoda na noc
Pogoda na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Burze z gradem w niektórych regionach Polski będą zagrożeniem do sobotniego poranka. Największym niebezpieczeństwem mogą być silne opady deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alarmy drugiego stopnia.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne.

Alerty IMGW drugiego stopnia: burze z gradem

Alerty IMGW drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwie podkarpackim w powiatach: jarosławskim, przemyskim, Przemyśl, bieszczadzkim, leskim, brzozowskim, Krosno, krośnieńskim oraz sanockim.

Jak wynika z komunikatu synoptyków, zjawiskom będą towarzyszyć silne opady deszczu od 30 do 45 litrów na metr kwadratowy, a lokalnie nawet do 55 l/mkw. Zjawiskom mogą towarzyszyć porywy wiatru dochodzące do 60 kilometrów na godzinę, a miejscami możliwy jest opad gradu.

Ostrzeżenia będą ważne do godz. 7 w sobotę.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Jak powstają burze z grademPAP/Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz
Jak zachować się podczas burzy w lesieLasy Państwowe

Autor:kw,as/dd

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości