Warto sadzić drzewa w miastach. Badacze: korzystnie wpływają na zdrowie ich mieszkańców

Autor:
anw
Źródło:
sciencedirect.com, PAP
Organizacje ekologiczne chcą edukacji na temat ochrony klimatu w szkołach
Organizacje ekologiczne chcą edukacji na temat ochrony klimatu w szkołachFakty po południu
wideo 2/6
Fakty po południuOrganizacje ekologiczne chcą edukacji na temat ochrony klimatu w szkołach

Obecność drzew w amerykańskim mieście Portland pozytywnie wpłynęła na zdrowie ich mieszkańców - donoszą amerykańscy i hiszpańscy badacze na łamach czasopisma "Environment International".

W amerykańskim mieście Portland w stanie Oregon od 30 lat prowadzona jest kampania sadzenia drzew. W latach 1990-2019 członkowie organizacji non-profit "Przyjaciele Drzew" (Friends of Trees) posadzili w jej ramach ponad 49 tysięcy drzew. Dokumentowali przy tym, gdzie i kiedy każde z nich zostało posadzone. Dzięki temu można było przeprowadzić analizę wpływu drzew na zdrowie mieszkańców miasta. Z najnowszych badań wynika, że obecność drzew w Portland pozytywnie wpłynęła na zdrowie mieszkańców miasta. Ponadto z punktu widzenia ekonomicznego korzyści wynikające z sadzenia i utrzymania drzew przewyższają koszty. Badania prowadzili amerykańscy i hiszpańscy eksperci.

Lasy tropikalne pełnią ważną rolę w pochłanianiu dwutlenku węglaAdam Ziemienowicz/PAP

Korzystny wpływ roślinności miejskiej na zdrowie mieszkańców

Coraz więcej dowodów przemawia za korzystnym wpływem roślinności miejskiej na zdrowie mieszkańców. - Większość badań opartych jest na zdjęciach satelitarnych, szacujących poziom wegetacji. Nie rozróżnia się jednak w ten sposób różnych typów roślinności, a przez to nie da się tego bezpośrednio przełożyć na skuteczne działanie - tłumaczył Payam Dadvand z Institute for Global Health (ISGlobal) w Barcelonie, jeden z autorów badania.

Informacje o liczbie drzew oraz czasie i miejscu ich posadzenia naukowcy zestawili z danymi na temat umieralności na choroby sercowo-naczyniowe, układu oddechowego lub innymi zgonami, które nie były wynikiem wypadków. Z zestawienia wynika, że w miejscach, gdzie było więcej drzew, średnia śmiertelność (w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców) była niższa niż w innych rejonach. Ta zależność była widoczna szczególnie w przypadku mężczyzn, a także obu płci powyżej 65. roku życia.

Lasy deszczowe na świeciePAP/Adam Ziemienowicz

Starsze drzewa zatrzymują zanieczyszczenia i dają cień

Badania nie dostarczają odpowiedzi, dlaczego drzewa korzystnie wpływają na zdrowie, a jedynie wykazują współwystępowanie statystyczne. Co ciekawe, zależność między obecnością drzew i zdrowiem była bardziej widoczna, gdy drzewa były starsze. Starsze drzewa zatem korzystniej wpływały na zdrowie niż młodsze. Można to tłumaczyć tym, że starsze i przez to większe drzewa efektywniej zatrzymują zanieczyszczenia, dają więcej cienia, a przez to działają chłodząco na otoczenie i izolują od hałasu.

Zielone miasta EuropyMaciej Zieliński/PAP

Autor:anw

Źródło: sciencedirect.com, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości