Galaktyka jak ze snu. W jej sercu kryje się żarłoczna bestia

Autor:
as
Źródło:
PAP, NASA
Gdzie znajduje się V883 Orionis
Gdzie znajduje się V883 OrionisESO/Digitized Sky Survey 2/N
wideo 2/24
Odległy kosmos

Galaktyka soczewkowata NGC 3156 została uchwycona przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Znajduje się ona 73 miliony lat świetlnych od Ziemi i została stosunkowo dobrze zbadana. Naukowcom udało się odkryć, że w jej centrum leży wyjątkowo żarłoczna czarna dziura.

Mimo ponad trzech dekad na karku Kosmiczny Teleskop Hubble'a nadal prowadzi obserwacje naukowe, a także dostarcza ciekawych zdjęć obiektów astronomicznych. Do tej drugiej kategorii należy fotografia zaprezentowana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i NASA, która przedstawia na pozór spokojną kosmiczną scenę.

Galaktyka soczewkowata

Uwieczniona na fotografii galaktyka NGC 3156 znajduje się 73 miliony lat świetlnych od Ziemi. Na niebie widoczna jest w niewielkim gwiazdozbiorze Sekstantu. Galaktyka należy do typu zwanego przez astronomów galaktykami soczewkowatymi, co nawiązuje do kształtu obiektu.

Galaktyki soczewkowate plasują się pomiędzy galaktykami eliptycznymi i spiralnymi, posiadając cechy obydwu tych typów. Z galaktykami spiralnymi łączy je centralne zgrubienie galaktyczne i otaczający je duży dysk, w którym często widać ciemne pasma pyłu podobne do spiral, brak jednak dużych ramion spiralnych. Z kolei z galaktykami eliptycznymi łączy je posiadanie głównie starych gwiazd i niewielka ilość trwających procesów gwiazdotwórczych.

NGC 3156 była badana przez astronomów na wiele sposobów. Analizowano zarówno gromady kuliste (sferyczne skupiska gwiazd związanych grawitacyjnie ze sobą), jak i gwiazdy niszczone przez czarną dziurę w centrum galaktyki. Na podstawie danych z Teleskopu Hubble’a porównano gwiazdy w pobliżu centrum galaktyki z innymi galaktykami posiadającymi czarne dziury o podobnych rozmiarach. Okazało się, że NGC 3156 ma większy niż średnia procent gwiazd pochłoniętych przez centralną, supermasywną czarną dziurę.

Galaktyka NGC 3156 w obiektywie Kosmicznego Teleskopu Hubble'aESA/Hubble & NASA, R. Sharples, S. Kaviraj, W. Keel

Autor:as

Źródło: PAP, NASA

Źródło zdjęcia głównego: ESA/Hubble & NASA, R. Sharples, S. Kaviraj, W. Keel

Pozostałe wiadomości