TVN Meteo | Nauka

Kosmiczny spacer zakończony sukcesem. Astronauci uruchomili robotyczne ramię

TVN Meteo | Nauka

Autor:
anw
Źródło:
Reuters

Dwoje astronautów wyszło z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, żeby nadzorować uruchomienie robotycznego ramienia znajdującego się na zewnątrz modułu "Nauka". Kosmiczny spacer trwał ponad siedem godzin.

Kosmiczny spacer odbył się w czwartek 28 kwietnia. Około godziny 17 polskiego czasu Oleg Artemijew i Denis Matiejew opuścili pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Astronauci pracowali na wysokości ponad 400 kilometrów nad Ziemią, bo na takiej znajduje się orbita, po której porusza się ISS. Do głównych zadań spaceru kosmicznego należało usunięcie i wyrzucenie koców termicznych pokrywających roboryczne ramię oraz zwolnienie blokad startowych.

Piąty spacer kosmiczny w tym roku

Przez siedem godziny i czterdzieści dwie minuty astronauci zdejmowali części, które do tej pory zabezpieczały robotyczne ramię znajdujące się na zewnątrz jednego z modułów stacji. Przymocowali do zewnętrznej powłoki więcej poręczy, dzięki czemu kolejne spacery kosmiczne będą łatwiejsze.

Nagranie rozpowszechnione przez NASA pokazuje kosmonautów machających na pożegnanie kocom termicznym, gdy wyrzucali je w przestrzeń kosmiczną. Według NASA, nie będą one w żadnym momencie zakłócać orbity stacji.

Mechaniczne ramię zostało skonstruowane przez Europejską Agencję Kosmiczną i to pierwsze tego typu urządzenie, które działa na zewnątrz stacji. Do jego pełnej kalibracji najpewniej będzie konieczne kolejne wyjście w przestrzeń kosmiczną. Przebywający na orbicie naukowcy planują także uruchomienie śluzy, która pozwoli na łatwiejsze opuszczenie modułu "Nauka".

W tym roku to już piąty spacer kosmiczny, którego celem były niezbędne naprawy lub rozbudowa urządzeń badawczych, i dwieście pięćdziesiąty w historii funkcjonowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)Shutterstock

Autor:anw

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości