Naukowcy chcą wysłać wiadomość do kosmitów. "Jest prosta, ale znacząca"

Autor:
anw
Źródło:
CNN, arxiv.org
Rozkładanie osłony przeciwsłonecznej - animacja
Rozkładanie osłony przeciwsłonecznej - animacjaNASA's Goddard Space Flight Center
wideo 2/5
NASA's Goddard Space Flight CenterRozkładanie osłony przeciwsłonecznej - animacja

Naukowcy chcą wysłać zakodowaną wiadomość istotom pozaziemskim. Zawierać ma między innymi ilustrację Układu Słonecznego, mapę Ziemi oraz ilustracje dwóch nagich, uśmiechniętych i machających ludzi. Propozycję zatytułowaną "A Beacon in the Galaxy" (BITG) opracowało 11 badaczy.

Wiadomość, którą wyśle się przedstawicielom inteligentnych form życia pozaziemskiego żyjącego w Drodze Mlecznej, nazwano "A Beacon in the Galaxy" (BITG). Została opracowana przez 11 naukowców z różnych instytucji, w tym z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA (Jet Propulsion Laboratory). Opublikowaną ją w tym tygodniu w Arxiv, elektronicznym archiwum naukowych preprintów.

Wiadomość ta ma bazować na poprzednich wysłanych w kosmos, głównie na Wiadomości Arecibo, wyemitowanej 16 listopada 1974 roku za pomocą radioteleskopu w Arecibo. Ona również była skierowana do potencjalnych obcych cywilizacji pozaziemskich.

BITG ma zawierać znacznik czasu i lokalizacji, wizualne przedstawienie struktury podwójnej helisy DNA i atomu wodoru, wizualne objaśnienia algebry i innych matematycznych równań, ilustrację Układu Słonecznego, mapę Ziemi oraz uśmiechniętą ilustrację dwóch nagich ludzi - mężczyzny i kobiety, którzy machają. Wiadomość kończy się zaproszeniem dla istot pozaziemskich do udzielenia odpowiedzi za pomocą własnego aparatu radioteleskopowego.

Obserwatorium AreciboCourtesy of the NAIC - Arecibo Observatory, a facility of the NSF

Wiadomości wysłane w kosmos

NASA już wcześniej wysyłała w kosmos różne ludzkie dzieła. Misja 2021 Lucy zawierała wiersz laureatki nagrody National Youth Poet Laureate Amandy Gorman, teksty piosenek i cytaty z Beatlesów oraz skamielinę należącą do starożytnego przodka człowieka, od którego pochodzi nazwa misji. Voyager 1 i 2 zabrały ze sobą złote płyty gramofonowe z obrazami i dźwiękami, które miały odzwierciedlać ludzką kulturę.

W propozycji BITG planuje się całkowite pominięcie ludzkiej kultury i języka, skupiając się na pojęciach, które mogą być bardziej czytelne dla kosmitów: matematyce i fizyce.

- Choć pojęcie matematyki w ludzkim rozumieniu jest potencjalnie nierozpoznawalne dla inteligentnej formy życia pozaziemskiego, binarność jest prawdopodobnie uniwersalna dla wszystkich - stwierdzili badacze. Dlatego wiadomość została zakodowana w języku binarnym złożonym z zer i jedynek, używanym w systemach komputerowych.

W raporcie zaproponowano wykorzystanie do wysłania wiadomości użycie największego na świecie radioteleskopu FAST, znajdującego się w chińskiej prowincji Kuejczou w Pingtang.

- Wiadomość jest prosta, ale znacząca - podkreślają naukowcy, a ich ostatecznym celem jest "rozpoczęcie dialogu z kosmitami, niezależnie od tego, jak odległa może to być przyszłość".

Jeden z teleskopów sieci LOFARESA/LOFAR/Astron

Autor:anw

Źródło: CNN, arxiv.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości