Popularny napój jak antydepresant? Na niektóre myszy zadziałał

Autor:
as
Źródło:
PAP, Kumamoto University
Coraz więcej osób choruje na depresję
Coraz więcej osób choruje na depresjęTVN Meteo Active
wideo 2/5
Depresja, lęki, nuda, samotność

Badacze z Japonii przebadali, jak popularny napój wpływa na układ nerwowy myszy. Okazało się, że herbata matcha wykazywała podobne działanie do substancji antydepresyjnych, jej skuteczność zależała jednak od stanu zwierzęcia.

Depresja to najczęściej diagnozowana na świecie zaburzeniem psychicznym. Wynika z obniżenia poziomu dopaminy w mózgu. Ten neuroprzekaźnik podnosi nastrój, wywołuje uczucie szczęścia, satysfakcji, motywuje do działania. W walce z depresją pomagają leki, ale naukowcy przyglądają się także innym substancjom mogącym wesprzeć terapię. Badania nad jedną z nich opublikowane zostały na łamach czasopisma naukowego "Nutrients".

Herbata a stan psychiczny

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Kumamoto postanowił przyjrzeć się sproszkowanej herbacie matcha - napojowi, który do Japonii przywędrował z Chin. Badacze podawali zawiesinę herbaty myszom, które przebywały w izolacji społecznej. Część zwierząt należała do grupy genetycznie odpornej na stres, część - do podatnej. Podczas izolacji u wrażliwych na stres myszy pojawiły się objawy depresji, ale zostały one złagodzone po podaniu herbaty. Efektu tego nie zaobserwowano natomiast u gryzoni, które były odporniejsze.

Następnie naukowcy przebadali mózgi podatnych gryzoni po podaniu ekstraktu matchy i wykryli aktywację regionów pełniących ważną rolę w pracy obwodów zależnych od dopaminy. Są one kluczowe dla regulacji stężenia tego neuroprzekaźnika. Można było zauważyć wyższą aktywność komórek powiązaną z poziomem dopaminy. Efekty takie po raz kolejny nie były zauważalne u myszy odpornych na stres.

Konieczne są dalsze badania

Uzyskane wyniki badacze potwierdzili w kolejnym doświadczeniu. Podanie wrażliwym na stres myszom cząsteczek blokujących receptory dopaminy niwelowało pozytywny wpływ herbaty.

- Wyniki te sugerują, że herbata matcha wywiera przeciwdepresyjne działanie przez aktywację dopaminergicznego systemu w mózgu, a to wpływa na stan psychiczny danej jednostki - mówi Yuki Kurauchi, główny autor badania.

Jak zaznaczają autorzy, w przyszłości konieczne będzie przeprowadzenie dalszych badań, przede wszystkim nad tym, jak różnice w stanie psychicznym wpływają na skuteczność substancji.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałabyś/chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tu znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc - zarówno dzieciom, jak i dorosłym. W SYTUACJI BEZPOŚREDNIEGO ZAGROŻENIA ŻYCIA, DZWOŃ NA NUMER 997 LUB 112.

Autor:as

Źródło: PAP, Kumamoto University

Źródło zdjęcia głównego: grafvision/Shutterstock

Pozostałe wiadomości