Najnowsze

Zimowy dramat w Bułgarii. Ponad 1000 miejscowości bez prądu

Najnowsze


W Bułgarii setki miejscowości zostały pozbawione prądu po obfitych opadach śniegu, jakie miały miejsce w ciągu ostatniej doby. Pokrywa śnieżna miejscami sięga metra i utrudnia ruch samochodowy i kolejowy. Na południowym wschodzie, w rejonie obwodu Smolan, wylała rzeka i doszło do powodzi.

Na obszarze obwodu Smolan na południu Bułgarii oraz w dwóch innych regionach w południowo-wschodniej części kraju (Kyrdżali i Chaskowo) ogłoszono właśnie czerwony, najwyższy stopień alarmu. Pogoda doprowadziła tam do osunięć ziemi i poważnych szkód. W 13 regionach w środkowej, wschodniej i północnej Bułgarii ogłoszono pomarańczowy, a więc o stopień niższy od czerwonego, alarm.

Śnieg zasypał drogi

Główne drogi i autostrady są już na ogół oczyszczone, nie ma zamkniętych odcinków, lecz w związku z zalegającą warstwą śniegu władze zakazały ruchu pojazdów o wadze powyżej 12 ton. W regionach górskich obowiązkowe są łańcuchy. W Petrochanie - jednej z przełęczy górskich, łączących północną i południową część kraju - spadła lawina i przełęcz została zamknięta.

Duże trudności, zwłaszcza na północnym wschodzie Bułgarii, występują także na kolei. Pociąg Warna - Sofia utknął w niedzielę rano w połowie drogi. Kierownictwo linii uprzedziło, że należy spodziewać się odwołań, zatrzymań i opóźnień pociągów.

Ponad 1000 miejscowości bez prądu

Ponad 1000 miejscowości jest pozbawionych prądu. Dystrybutorzy energii elektrycznej poinformowali, że zmobilizowali do usunięcia awarii prawie 900 ekip. Najcięższa jest sytuacja na północnym wschodzie w regionach naddunajskich miast Ruse i Silistra.

Obecnie w Sofii trwa oczyszczanie głównych arterii, małe uliczki pozostają jednak zasypane ponad 40-centymetrową warstwą śniegu. Mieszkańcy nie kwapią się bowiem do sprzątania chodników. Ruch utrudniają także połamane przez śnieg i wiatr gałęzie.

Pogoda jeszcze się pogorszy

Obecna sytuacja pogodowa w Bułgarii i jej nagłe pogorszenie spowodowane są przez cyklon śródziemnomorski.

Według prognoz sytuacja w najbliższych dniach skomplikuje się dodatkowo z powodu spodziewanego spadku temperatur o ok. 10-15 stopni i silnych mrozów, które mogą sięgnąć -20 st. C.

- Sytuacja dotycząca ruchu drogowego prawdopodobnie się pogorszy. Gwałtowny spadek temperatury spowoduje gołoledź - mówi Liljana Pawłowa, bułgarska minister rozwoju regionalnego i robót publicznych.

Internauci bardzo szybko zareagowali na nadejście zimy i zamieszczają zdjęcia na Twitterze.

Sofia woke up below a thick cover of snow pic.twitter.com/zhvlPXk3hc— Jasper Neve (@JasperNeve) styczeń 17, 2016

Sofia this morning: passengers push a city bus that got stuck in snow. (via @btvnovinite) pic.twitter.com/TxeKcXoTK7— Jasper Neve (@JasperNeve) styczeń 17, 2016

The fight that never takes off and the snow that never actually stops. Epic snow levels in Sofia and broken engines. pic.twitter.com/4LUNgOloxo— Baz Cooper (@bazdjcooper) styczeń 16, 2016

Snow storm #snow #cold #sofiacitycenter #sofia #софия #българия #bulgaria #igers #igerbulgaria #erasmuslife #erasm… pic.twitter.com/c0aMXYpwan— Kick me abroad (@abroad_me) styczeń 17, 2016

From Sofia with snow pic.twitter.com/B6Wzf7YbOY— Jonathan Q. Higgins (@QuayleHiggins) styczeń 17, 2016

Autor: zupi/map / Źródło: PAP, focus-fen.net, novinite.com

Pozostałe wiadomości