Najnowsze

Za dwa lata pierwsi turyści polecą w kosmos

Najnowsze

SpaceShipTwo wyniesie turystów w kosmos

Pierwsi chętni do tego, żeby odbyć lot w kosmos, będą mieli możliwość zrobić to już 2013 roku, jeśli testy bezpieczeństwa zakończą się pomyślnie. Zapowiedzieli to badacze i inżynierowie pracujący dla firmy Virgin Galactic - poinformowała w czwartek BBC News.

Virgin Galactic to pierwsza firma, która zamierza uruchomić komercyjne loty w przestrzeń kosmiczną. Będzie to możliwe przy użyciu statku kosmicznego SpaceShipTwo. Prezes Virgin Galactic Richard Branson powiedział BBC, że "ma nadzieję uruchomić regularne komercyjne loty kosmiczne w ciągu najbliższych dwóch lat". Nie podał jednak dokładnej daty.

Przedstawiciele firmy uważają, że przyczyną powolnego rozwoju programu komercyjnych lotów kosmicznych jest kwestia bezpieczeństwa. Testy SpaceShipTwo z użyciem napędu rakietowego mają rozpocząć się na początku 2012 roku na firmowym kosmodromie Las Cruces w stanie Nowy Meksyk. Kosmodrom ten otwarto 18 października.

Sięgnie linii Karmana

SpaceShipTwo, podobnie jak jego mniejszy pierwowzór SpaceShipOne, jest rakietoplanem, czyli niedużym samolotem rakietowym z dwuosobową załogą, zabierającym maksymalnie sześciu pasażerów. Będzie wynoszony na wysokość 16 km przez dwukadłubowy samolot kosmiczny White Knight II. Na tej wysokości ma zostać od niego oddzielony i rozpocząć lot (za pomocą silnika rakietowego z przyspieszaczem) do wysokości 100 km, osiągając tym samym umowną granicę przestrzeni kosmicznej, czyli linię Karmana.

Cały lot, łącznie z wynoszeniem rakietoplanu przez White Knight II, będzie trwał około trzech godzin Z kolei wyniesienie do granicy 100 km potrwa łącznie kilkanaście minut. Pasażerowie będą mieli zagwarantowane sześć minut pełnej nieważkości. Wtedy będą mogli rozpiąć pasy siedzeniowe i "latać" po kabinie. Po tym czasie nastąpi stopniowe podchodzenie do lądowania na wyjściowym kosmodromie.

Lot za 200 tys. dolarów

Cały lot będzie kosztował 200 tys. dolarów. Ponad 500 osób wykupiło już bilety na taką podróż, ale według oświadczenia Richarda Bransona, w pierwszy lot chce polecieć on sam wraz z rodziną.

Ustalono już skład załogi, która będzie brała udział w lotach komercyjnych. Pierwszym pilotem ma być wybrany z 500 byłych pilotów wojskowych, należący do US Air Force, Keith Colmer. Drugim pilotem będzie natomiast szef pilotów Virgin Galactic David Mackay, uczestniczący już w lotach SpaceShipOne.

Autor: map//ŁUD / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości