Najnowsze

Wyciek powietrza z kabiny na ISS. Astronauci spędzą weekend w rosyjskim module Zwiezda

Najnowsze

[object Object]
Ziemia widziana z Międzynarodowej Stacji KosmicznejNASA
wideo 2/8

Trzech członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) spędzi weekend w rosyjskiej części statku. Będą szukać źródła wycieku powietrza z kabiny - poinformowały w czwartek NASA i rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos.

Trzech członków ekspedycji 63 (Expedition 63) - Chris Cassidy, Iwan Wagner i Anatolij Iwaniszyn spędzi weekend w rosyjskim module serwisowym Międzynarodowej Stacji Kosmicznej o nazwie Zwiezda. Wszystko przez wyciek powietrza, którego źródło jak dotąd nie zostało zidentyfikowane.

"We wrześniu 2019 roku NASA i jej międzynarodowi partnerzy po raz pierwszy zauważyli lekki wzrost ilości wyciekającego na zewnątrz kabiny powietrza w stosunku do standardowych wartości"- napisała NASA w oświadczeniu.

W poszukiwaniu utraconego powietrza

W weekend astronauci zamkną wszystkie włazy między modułami na stacji, aby odseparować je od siebie i monitorować ciśnienie powietrza w każdym z nich w celu znalezienia źródła wycieku. Amerykańscy i rosyjscy specjaliści oczekują, że wstępne wyniki powinny być dostępne do końca przyszłego tygodnia.

NASA i Roskosmos zaznaczyły, że sytuacja nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla załogi ani dla stacji kosmicznej.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna składa się z 16 głównych modułów (docelowo ma ich liczyć 17). Umożliwia to jednoczesne przebywanie na ISS sześciu członków stałej załogi (trzech do roku 2009). Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 roku. Pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w roku 2000.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (NASA)NASA

Autor: anw / Źródło: NASA, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości