Najnowsze

Wieś zniknęła pod wodą. Mieszkańcy: domy waliły się na naszych oczach

Najnowsze


Tragiczne skutki ulewnych deszczy, które pojawiły się w ostatnich dniach w środkowej i wschodniej części Chin, odczuło tysiące mieszkańców. Rzeki wylały ze swoich koryt. Powstały liczne osuwiska. Domy i drogi zostały zalane. Setki ludzi straciło dach nad głową.

Ulewne deszcze, jakie pojawiły się w piątek i w sobotę w wielu regionach Chin przyniosły tysiące zniszczeń. Teraz podtopione regiony zmagają się z powodzią. Trwa pomoc poszkodowanym oraz usuwanie zniszczeń. Jedna osoba zaginęła.

Wielka powódź

W wyniku intensywnych opadów deszczu w wielu miejscach powstały osuwiska. Setki domów tonęło w wodzie. Ponad tysiąc mieszkańców w środkowej prowincji Hunan zostało ewakuowanych. Większość z nich straciło dach nad głową.

Jedna z wsi w środkowej prowincji Hunan w Xinhuang znalazła się 7 metrów pod wodą. Mieszkańcy relacjonowali, że domy waliły się na ich oczach.

- Z wielkim hukiem dom naprzeciwko kopalni się zawalił. Myślałem, że wybuchła bomba. Pył i gruz spadał na nasze głowy. Musiałem uciekać - informował lokalne media jeden z mieszkańców wsi.

Zniszczenia w wielu regionach

Zniszczona została również wschodnia prowincja Chin Anhui, w tym Maanshan, Wuhu i Tongcheng.

Służby ratownicze miały pełne ręce roboty. Setki mieszkańców ewakuowano z ich domów. Poza tym niektórzy zaskoczeni ulewnymi deszczami zostali uwięzieni m.in. na drzewie.

Jak informowały lokalne media, ewakuowano ponad 320 osób w Mashan, z czego 102 osoby było uwięzione przez wodę.

W Guangxi zginęła jedna osoba. Niemal 150 tys. osób zmaga się ze skutkami powodzi w tym regionie.

Zniszczone drogi i pola uprawne

Osuwiska blokowały główne drogi i autostrady prowadzące m.in do Szanghaju. Zostały zalane również obszary rolnicze. Ulewne deszcze zniszczyły hektary upraw. Obecnie trwa sprzątanie podtopionych regionów. Służby porządkowe do usuwania strat wykorzystują koparki, spychacze i łodzie.

Tragiczna sytuacja meteorologiczna

W wielu miejscach Chin suma opadów w piątek przekroczyła ponad 100 l/mkw.

Narodowe Centrum Meteorologiczne Chin informuje, że ulewne deszcze utrzymają się przez cały weekend. Najgorzej ma być na południu kraju.

Autor: PW/ja / Źródło: Reuters TV

Pozostałe wiadomości