Najnowsze

W Turcji zatrzęsła się ziemia

Najnowsze

15 lat trzęsień ziemi
15 lat trzęsień ziemiNOAA Science On a Sphere
wideo 2/12

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,5 nawiedziło w niedzielę rano wschodnią część Turcji - podały amerykańskie służby geologiczne (USGS).

Hipocentrum znajdowało się na głębokości 16 kilometrów w prowincji Elazig. Według amerykańskich służb geologicznych USGS trzęsienie ziemi miało magnitudę 5,5.

"Nie odnotowaliśmy na obecnym etapie niczego negatywnego. Wszystkie nasze służby ratownicze nadal badają sytuację na miejscu" - zaznaczył minister spraw wewnętrznych Suleyman Soylu w komunikacie opublikowanym na Twitterze. Szef resortu dodał, że nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych czy rannych.

Turecka agencja ds. katastrof i zarządzania kryzysowego AFAD podała w swym komunikacie, że epicentrum było zlokalizowane w prowincji Elazig we wschodniej Anatolii. W tym samym regionie doszło przed rokiem do trzęsienia o magnitudzie 6,8. Zginęło wtedy 39 osób - przypomniano.

Rejon aktywny sejsmicznie

Tureckie media piszą, że wstrząsy były odczuwalne również w prowincjach Malatya, Diyarbakir i Sanliurfa we wschodniej i południowo-wschodniej części kraju.

Turcja leży na szczycie dwóch głównych uskoków tektonicznych i często zdarzają się tam trzęsienia ziemi. W październiku Turcję nawiedziło trzęsienie ziemi, które według amerykańskich służb geologicznych USGS miało magnitudę 7. Nastąpiło po nim około 1700 wstrząsów wtórnych, w tym 45 o magnitudzie powyżej 4. Zginęło 116 osób, a wiele budynków w mieście Izmir legło w gruzach.

Lokalizacja trzęsienia ziemi (USGS)USGS

Autor: anw/dd / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: USGS

Pozostałe wiadomości