Sonda-niewypał wkrótce spadnie na Ziemię. Gdzie uderzą "Chomik" i niesporczaki?

Fobos jeszcze sprawny. Zdjęcie przed startem

Fobos-Grunt, marsjańska sonda, która po wejściu na orbitę okołoziemską straciła łączność z agencją kosmiczną Roskosmos spadnie na Ziemią między 6 a 19 stycznia 2012, podali w piątek Rosjanie.

Wyniesiona na początku listopada przez rakietę Zenit-2SB sonda spadnie na Ziemię między 6 a 19 stycznia 2012, w strefie zawartej pomiędzy 51,4 stopnia szerokości geograficznej północnej a 51,4 stopnia szerokości geograficznej południowej, według wstępnych obliczeń - poinformowała agencja Roskosmos.

To niezbyt precyzyjna informacja, bo obszar ten obejmuje tereny mniej więcej od południowych wybrzeży Bałtyku, Wysp Brytyjskich czy południowych połaci Kanady na półkuli północnej, po południowe kresy Chile na półkuli południowej. Wiemy więc tyle, że nie uderzy na Syberii, Alasce, Grenlandii i Antarktydzie.

Rosjanie przyznają, że dokładniejsze określenie miejsc, na które mogą spaść szczątki sondy, będzie możliwe dopiero na kilka dni przed tym wydarzeniem.

Milcząca misja

3 grudnia zaprzestano prób nawiązania łączności z rosyjską sondą, która nie zdołała wydostać się poza orbitę okołoziemską.

Sonda miała dotrzeć na księżyc Marsa Fobos, jednak zamiast tego spadnie na Ziemię, paląc się częściowo przy wejściu w atmosferę. Kilkadziesiąt fragmentów sondy, ważących w sumie około 200 kilogramów, dotrze jednak do Ziemi.

Jedno ze wskaźnikowych urządzeń pokładowych zawiera niewielkie ilości radioaktywnego kobaltu-57, ale nie stanowią one zagrożenia, podaje agencja Roskosmos.

Polski "Chomik" na straty

Na pokładzie sondy znajduje się "Chomik", czyli urządzenie badawcze skonstruowane przez polskich naukowców. Jest to penetrator geologiczny zbudowany przez uczonych z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Oprócz niego na pokładzie sondy znajdują się ekstremofile i niesporczaki.

AFP przypomina, że wysłanie sondy na Fobos było pierwsza rosyjską próbą eksploracji przestrzeni międzyplanetarnej od porażki sondy Mars 96, która spadła do Oceanu Spokojnego w listopadzie 1996 roku

Autor: mm//ŁUD / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości