Najnowsze

RCB: w piątek utonęły dwie osoby

Najnowsze

Podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodątvn24
wideo 2/20

Jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w piątek w Polsce utonęły dwie osoby. Służby jednocześnie przypominają o zachowaniu bezpieczeństwa nad wodą.

W piątek utonęły dwie osoby - przekazało w sobotę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od 1 kwietnia tego roku Komenda Główna Policji odnotowała 230 utonięć.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina jednocześnie na Twitterze o odpowiednim zachowaniu nad wodą. "Pływaj tylko w wyznaczonych miejscach, nigdy nie wchodź do wody po alkoholu lub środkach odurzających, załóż kapok na łódce, kajaku i rowerze wodnym" - apeluje RCB. Ponadto RCB przypomina, aby nie skakać do wody w nieznanych miejscach, nie wbiegać rozgrzanym do wody, nie wypływać na materacu daleko od brzegu, nie wchodzić do wody bezpośrednio po posiłku, a także stosować się do poleceń ratownika.

Nie pływajmy po alkoholu

- Pływajmy w tych miejscach, które znamy, które są do tego wyznaczone i najlepiej tam, gdzie jest ratownik. To rzeczywiście bardzo zwiększa nasze bezpieczeństwo. No i jak już pływamy tam, gdzie jest ratownik, to słuchajmy się bezwzględnie jego poleceń. Jeżeli mówi, żebyśmy wyszli z wody, to wyjdźmy, nie szarżujmy. Drugą podstawową zasadą jest to, żeby nie pływać po alkoholu, po środkach odurzających. Wtedy trudniej oszacować nam nasze umiejętności, wydaje nam się, że możemy więcej, że możemy przepłynąć gdzieś dalej, ale to często bywa złudne i bardzo często prowadzi do tragicznych wypadków - wyjaśniła Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Bądź bezpieczny nad wodą (RCB)RCB

Autor: dd / Źródło: RCB, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock