Najnowsze

Pustynny pył wdarł się do miast w Chile

Najnowsze

Twitter / @Carabdechile, @CmichelleH29, @ChileInfo5Burza piaskowa w Chile

Nad północy Chile przeszła burza piaskowa. Pył spowodował liczne utrudnienia w dwóch nadmorskich miejscowościach. 28 tys. osób było bez prądu.

Pustynny pył dotarł w piątek do miast Iquique i Arica, które znajdują się na zachód od Pustyni Atacama. Nad miastami, położonymi na wybrzeżu Oceanu Spokojnego, unosiła się pomarańczowo-czerwona łuna.

Burze piaskowo-pyłowe tworzą się zazwyczaj, gdy słońce rozgrzeje piasek tak bardzo, że nagrzewa się także powietrze bezpośrednio nad nim. To powoduje konwekcje, czyli unoszenie się powietrza. Ruch powietrza powoduje zmianę ciśnienia i powstanie silnego wiatru, który następnie porywa i przenosi piach z pustyń na znaczne odległości.

W piątek o godz. 10 rano temperatura na pustyni obok miasta Arica wynosiła tam 33 st. C.

Brak prądu i zamknięte lotniska

Z powodu burzy 28 tys. osób pozostawało bez prądu. Zamknięte zostały także dwa lokalne lotniska. Zapylenie było tak silne, że wiele osób nosiło na twarzach maseczki przeciwpyłowe.

Niezwykłe zjawisko spowodowało nawet przesunięcie zawodów surferów Arica Chilean Challenge. Impreza miała odbyć się 8 lipca, jednak przez burzę piaskową przesunięto ją na następny dzień.

Niezwykłe nagrania

W mediach społecznościowych pojawiło się wiele nagrań pokazujących burzę piaskową przechodzącą przez Chile. Pył, który przemieszczał się nad Oceanem Spokojnym, był widoczny także na zdjęciach satelitarnych.

@24HorasTVN @tv_mauricio @gonzaloramirex vientos intensos en caleta los verdes iquique pic.twitter.com/HxDHWcniC2— Maxi Rojo Álvarez (@maxrojoalvarez) 8 lipca 2016

Sigue el fuerte viento y ahora sobre una nube de arena #Iquique pic.twitter.com/cNXZaPXSW6— Eugenia Torres C. (@EugeTorres) 8 lipca 2016

Así está la cosa en Arica... pic.twitter.com/bwHT79P6jl— Jacquelineu (@jacqueeelinesw) 8 lipca 2016

me mandaron esta foto con la zona de tormenta de arena de esta mañana @meteodiego @IvanTorresTVN pic.twitter.com/hbmkeTK4cF— Eduardo Sáez (@EduardoTVT) 8 lipca 2016

Burze piaskowe występują także w innych regionach świata. Zobacz zjawisko, które w 2014 roku nawiedziło stolicę Iranu - Teheran.

Autor: zupi/tw / Źródło: tvnmeteo.pl, wikipedia, ENEX, apbtour.com

Źródło zdjęcia głównego: Twitter / @Carabdechile, @CmichelleH29, @ChileInfo5

Pozostałe wiadomości