Najnowsze

Obszar W3. Tu rodzą się i umierają gwiazdy

Najnowsze

Animacja misji obserwatorium kosmicznego Herschel
ESA & P. Gómez-Alvarez / music: B. LynneAnimacja misji obserwatorium kosmicznego Herschel

Teleskop Herschela zrobił zdjęcia najdalszych zakątków Drogi Mlecznej. W tym ogromnym skupisku materii rodzą się i gasną gwiazdy.

To zdumiewający widok kompleksu chmur molekularnych, które składają się z gwiezdnego pyłu, rozmaitych materii i generalnego chaosu. To zdjęcie jest panoramicznym spojrzeniem na Drogę Mleczną, gdzie rodzą się nowe gwiazdy.

Magiczny widok

Kompleks chmur składa się z trzech obszarów, które zostały nazwane W3, W4 i W5. Astronom Gart Westerhout po raz pierwszy zauważył te chmury w latach pięćdziesiątych, podczas badania naszej galaktyki falami radiowymi. Dziesięć lat po tym wydarzeniu, Europejska Agencja Kosmiczna - ESA wybudowała największy na świecie teleskop działający w zakresie podczerwieni. Został nazwany na cześć astronomów Caroline i William Herschel. W 2009 roku naukowcy umieścili w internecie strumień oszałamiających obrazów, które zostały pozyskane z tego teleskopu. Kompleks ten jest zlokalizowany w konstelacji Cassiopeia, a według naukowców z ESA jest to "jedno z najlepszych regionów, w których można zbadać narodziny i schyłek życia masywnych gwiazd w naszej galaktyce".

Jak powstały zdjęcia?

Zdjęcia powstały za sprawą promieniowania dalekiej podczerwieni. Te długie fale o wysokiej amplitudzie zostały wykorzystane przez naukowców z obserwatorium Herschel, wyłapują rozproszony blask gwiazd. Dzięki temu astronomowie mogą śledzić drogę nowo-narodzonych gwiazd. Poniżej na zdjęciu został uwieczniony obszar W3. To właśnie tu powstają najmasywniejsze gwiazdy naszej galaktyki, które mają kilkaset tysięcy razy większą masę niż Słońce.

Obszar W4 to tzw. bańka otaczająca obszar, gdzie rodzą się gwiazdy. Materia, która powstaje podczas tworzenia się gwiazd jest wypychana ze środka ku jej granicom. Materiał ten jest przenoszony przez silne wiatry, powstałe podczas eksplozji supernowej.

Obszar W3 (ESA/Herschel/NASA/R. Hurt)ESA/Herschel/NASA/R. Hurt

Obszar W5 składa się nie z jednej, ale z dwóch baniek molekularnych. Rozbłyskują one gwałtowniej, niż wybuchające gwiazdy.

Obszar W4 (ESA/Herschel/NASA/R. Hurt)ESA/Herschel/NASA/R. Hurt

Obszar W5 (ESA/Herschel/NASA/R. Hurt)ESA/Herschel/NASA/R. Hurt

Autor: wd/rp / Źródło: Science Alert

Źródło zdjęcia głównego: ESA/Herschel/NASA/R. Hurt

Pozostałe wiadomości