Najnowsze

Nowe góry lodowe, krótszy dzień... To przyniósł 11 marca 2011

Najnowsze

Pękł lodowiec szelfowy Sulzberger

Trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera i fala tsunami, do których doszło równo rok temu, miały ogromny wpływ nie tylko na Japonię, lecz także na całą planetę. Za ich sprawą m.in. skrócił się dzień na Ziemi.

Oto skutki japońskiego trzęsienia, które pojawiły się na całym świecie:

Pęknięcia w dnie morskim

Wstrząsy, których hipocentrum znajdowało się pod dnem Pacyfiku, doprowadziły do powstania szczelin w dnie oceanu. Pęknięcia zostały zmierzone - niektóre z nich są długie na trzy metry.

Mniejsze wstrząsy na całym świecie

Po jednorazowym silnym wstrząsie wciąż (!) następują wstrząsy wtórne, które nie ograniczają się do samej Japonii.

Drżenia (nie przekraczające 3 st. w skali Richtera) miały miejsce na całym świecie, przede wszystkim na terenach słynących z aktywności sejsmicznej - takich jak Tajwan, Alaska i środkowa Kalifornia. Nie zabrakło ich jednak i na... Kubie.

Lodowiec przyspieszył

Za sprawą fal sejsmicznych z Tohoku przyspieszył zlokalizowany na Antaktydzie lodowiec Whillans (lodowce to w gruncie rzeczy "rzeki" lodu, które bardzo wolno płyną).

Badacze uważają za interesujący fakt, że trzęsienie ziemi tak wpłynęło na lodowiec. Zamierzają przyjrzeć się temu bliżej.

Góry lodowe pękły

Trzęsienie i fala tsunami były tak silne, że połamały lodowiec szelfowy Sulzberger. Na obrazach satelitarnych widać, że udało im się to zaledwie w 18 godzin po trzęsieniu. W wyniku pęknięcia powstały nowe góry lodowe.

Wstrząsnęło i atmosferą

Wstrząsnęło nie tylko powierzchnią Ziemi, lecz także atmosferą.

Badania pokazują, że wstrząsy wygenerowały także największe jak dotąd odnotowane zaburzenia w elektrycznie naładowanych cząstkach znajdujących się około 350 km nad Ziemią.

Zmiany w grawitacji

Satelity GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment) wykryły, że trzęsienie zmieniło grawitację na obszarze najmocniej nim dotkniętym.

Wstrząs "osłabił"skorupę ziemską, powodując niewielką redukcję w polu grawitacyjnym.

Skrócił się dzień na Ziemi

- Dzień na Ziemi skrócił się o 1,8 mikrosekundy, ponieważ obrót Ziemi na skutek trzęsienia przyspieszył - mówi geofizyk z NASA Richard Gross.

W wyniku kataklizmu z 11 marca 2011 i po katastrofie w elektrowni atomowej Fukushima I zginęło lub zaginęło co najmniej 21 tys. ludzi.

Zdjęcie wykonane 12 marca 2011 / ESA
Zdjęcie wykonane 16 marca 2011 / ESA

Autor: map//kdj / Źródło: livescience.com, ESA

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości