Najnowsze

Nie chcesz znowu przytyć? Jedz owoce i warzywa

Najnowsze

ShutterstockOwoce takie jak truskawki i jagody uchornią Cię przed przytyciem

Nie chcesz zrujnować swojej figury przybierając na wadze? Jedz owoce. Naukowcy dowiedli, że naturalnie występujący w nich składnik zapobiega przytyciu.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

W badaniach zakrojonych na dużą skalę dowiedziono, że warzywa i owoce, takie jak jagody, jabłka i cebula mogą naturalnie uchronić przed przybraniem dodatkowych kilogramów. Przytyciu zapobiegają flawonoidy - naturalnie występująca w owocach, warzywach, winie czy czekoladzie substancja.

Naturalnie wielozadaniowe

Flawonoidy, czy inaczej związki flawonowe, to grupa organicznych związków chemicznych występujących w roślinach. Spełniają rolę barwników, przeciwutleniaczy i naturalnych insektycydów oraz fungicydów, czyli substancji chroniących rośliny przed owadami i grzybami. Większość flawonoidów to gromadzące się w powierzchniowych warstwach tkanek roślinnych barwniki, nadające intensywny kolor i ograniczające szkodliwy wpływ promieniowania UV.

Ale flawonoidy nie tylko barwią i chronią owoce oraz warzywa. Wykazują działanie przeciwutleniające, rozkurczowe i przeciwzapalne oraz uszczelniają naczynia krwionośne, wzmacniając tkankę łączną w śródbłonku naczyń.

Ponad dwie dekady wywiadu

Występujące w warzywach, owocach oraz herbacie, czerwonym winie czy czekoladzie flawonoidy, charakteryzuje nie tylko zdolność do ochrony komórek przed uszkodzeniem. 24-letnie badania na grupie 124 086 mężczyzn i kobiet w Stanach Zjednoczonych dowiodły, że flawonoidy zmniejszają ryzyko ponownego przytycia, ograniczając przyrost tkanki tłuszczowej w ludzkim organizmie.

Dowiedli tego naukowcy z Harvardu i Uniwersytetu Wschodniej Anglii, wyjaśniając swoje odkrycie w pracy opublikowanej przez magazyn naukowy "The BJM". Uczeni zaznaczyli jednak, że ponieważ wnioski wynikają z obserwacji i interpretacji danych, nieznane są im przyczyny takiego procesu.

Ciekawostka naukowców

- Flawonoidy i ich wpływ na układ krążenia oraz cukrzyków jest bardzo ciekawy - zauważył prof. Aedin Cassidy ze Szkoły Medycznej Norwich. - Sądzimy, że różne podgrupy flawonoidów wykazują różne działanie - zaznaczył.

- Większość ludzi przejście na dietę postrzega jako radykalną zmianę - zauważył prof. Cassidy. - Tymczasem rzecz w tym, że coś, co jest z zasady dla nas dobre, jest także skutecznym środkiem do kontroli wagi, zwłaszcza u osób w wieku średnim, dla których nadmiar kilogramów oznacza ryzyko chorób serca i zawału - podkreślił badacz.

Ankiety co 2 i 4 lata

Dane pochodziły od uczestników biorących udział w jednym z trzech ogólnokrajowych badań. Jedno angażowało jedynie mężczyzn o średniej wiekowej około 47 lat, a dwa pozostałe - kobiety, których średnia wieku była równa 36 i 48 lat.

Co dwa lata, od roku 1986 do 2011, wypełniali ankiety odpowiadając na pytania odnośnie wagi, stylu życia i zdiagnozowanych chorób. Co cztery lata natomiast uczestnicy zdawali raport, szczegółowo opisując swoją dietę w tym czasie.

7 kategorii, 3 najsilniejsze

To właśnie ankiety odnośnie diety były źródłem informacji odnośnie spożycia flawonoidów, które ze względu na budowę chemiczną dzieli się na 7 kategorii. Zmiany wagi ciała uczestników były analizowane w zestawieniu z informacjami, ile i jakiego rodzaju flawonoidy spożywali.

Z czasem wykazano, że najsilniejszy wpływ miały trzy rodzaje flawonoidów: antocyjany, flawonoidy polimerowe i flawonole. Najbogatszym źródłem antocyjanów są truskawki i jagody, flawonoidów polimerowych - jabłka i herbata, w której znaleźć można także flawonole, obecne przede wszystkim w cebuli.

Podczas badań zaobserwowano, że spożycie tych owoców i warzyw uchroniło uczestników przed utyciem. Biorący w badaniach udział ich równolatkowie, których dieta była uboga w wymienione produkty, stawali się ciężsi średnio o kilogram (mężczyźni) do kilku (kobiety).

Wpływ w liczbach

Zależność była wyraźna: codziennie spożycie o 10 mg antocyjanów więcej oznaczało wagę niższą o 0,07-0,10 kg na przestrzeni 4-letnich cykli. Badacze przypuszczają, że jeszcze silniejszy wpływ ma samo codziennie spożywanie porcji bogatych w flawonoidy owoców i warzyw. Zjadając jednorazowo pół szklanki jagód dostarczamy około 121 mg antocyjanów, co stanowi 12-krotność dawki mającej naukowo dowiedzione działanie chroniące przed przytyciem.

Badacze na podstawie wyników podkreślają, że jedzenie takich owoców jak jabłka, gruszki, jagody (jeżyny, truskawki, itp.) czy np. papryki, jest skuteczną metodą zapobiegania otyłości.

Swoje przypuszczenia opierają na wcześniejszych badaniach, dowodzących, że różne rodzaje flawonoidów mają konkretne działanie. Jedne są zdolne zmniejszyć pobór energii przez organizm, inne ograniczyć ilość wchłanianego tłuszczu, a jeszcze inne - zwiększyć wychwyt glukozy przez mięśnie.

Konieczne badania

Badacze zaznaczyli jednak, że konieczne są dłuższe i wnikliwsze badania określające stopień rzeczywistego wpływu flawonoidów na wagę człowieka, spożywającego produkty bogate we wspomniane substancje.

Dietetyk o zaletach jedzenia owoców na diecie
Dietetyk o zaletach jedzenia owoców na diecieTVN Meteo Active

Autor: stella/jap / Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości