"Majówka zapowiada się upojnie". Synoptyk komentuje prognozę
Prognoza na majówkę opracowana we wtorek 24.04, potwierdza prognozę szesnastodniową z niedzieli. Zainteresowani wiedzą, że prognoza była optymistyczna, letnia, z temperaturą od 15 do do 30 st. Modele nadal trzymają się tej wersji, synoptycy uparcie też.
W dużym skrócie napiszę, że zapowiada się upojnie! Będzie słonecznie, pogodnie, popołudniami będą rozwijać się chmury Cumulonimbus, czyli chmury burzowe, przynoszące miejscami krótkotrwały deszcz, burzę, a może i grad. Tych zjawisk najwięcej ma być na zachodzie i północy kraju, czyli na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Pomorzu i Wybrzeżu. Istnieje również prawdopodobieństwo burz lokalnych na południu i w centrum.
30 st. C i burze
Skąd taka pogoda? Od czwartku 26.04 płynąć zacznie do Polski gorące powietrze znad północnej Afryki. Masy te przepłyną nad Morzem Śródziemnym, wchłoną nieco wilgoci i zawleką ją do nas.
Stąd niebo przed południem może być jeszcze bezchmurne, ale popołudniami rozwijać będą się chmury Cumulus humilis, później mediocris, congestus i późnym popołudniem Cumulonimbus.
Temperatura wynosić będzie średnio od 15 do 23 st. na Wybrzeżu do 25 st., 30 st. w centrum, na południu i wschodzie kraju.
Wyż powalczy z niżem
Lepsza pogoda będzie na wschodzie, gorsza na zachodzie. Nad Polską w omawianym okresie ścierać się będą wpływy wyżu z centrum nad Ukrainą, następnie nad Finlandią oraz niżu z centrum kręcącym się po zachodniej Europie. Temu chwiejnemu układowi zawdzięczać mamy nadchodzącą letnią temperaturę, delikatny wietrzyk, grzejące słońce.
Jeśli cokolwiek zmieni się w układzie barycznym, prognozy diabli wezmą…
O wszystkim będziemy informować na bieżąco.
Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Zimno na razie z nami zostaje. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja? Czego możemy spodziewać się podczas zimnych ogrodników oraz zimnej Zośki? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego z tvnmeteo.pl.
Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia
Badanie 28 gęsto zaludnionych miast w Stanach Zjednoczonych pokazało, że wszystkie zapadają się w mniejszym lub większym stopniu. Problem dotyczy także metropolii położonych daleko od wybrzeży. Jednym z głównych powodów jest intensywne wydobycie wód gruntowych.
Miasta się zapadają. Naukowcy biją na alarm
W Rezerwacie Przyrody Beka, położonym nad Zatoką Pucką zaobserwowano dorosłego żurawia kanadyjskiego (Antigone canadensis). Ptaka znaleźli ornitolodzy Łukasz Janocha, Samuel Sosnowski, Antoni Karolak i Marek Biegański. To pierwszy potwierdzony przypadek pojawienia się tego gatunku w Polsce.
Sensacja nad Zatoką Pucką. Pierwszy taki widok w Polsce
Kalifornia walczy z przenoszącymi choroby komarami tygrysimi... sterylizując je. Do środowiska wypuszczane są bezpłodne i niegryzące, ale atrakcyjne dla samic samce. Jaja złożone wskutek stosunku ze sterylnym osobnikiem nie wykluwają się. Populacja inwazyjnych owadów na badanym terenie skurczyła się średnio o 33 procent.
Walczą z tropikalną chorobą za pomocą bezpłodnych komarów
Rybołowy spędziły zimę w ciepłych krajach. Pokonały kilka tysięcy kilometrów, aby powrócić na lęgowiska na Ziemi Lubuskiej. - W tym regionie swoje gniazda ma około 30 procent krajowej populacji tego gatunku - przekazał Michał Bielewicz, Regionalny Konserwator Przyrody w Gorzowie Wielkopolskim.
Są rzadkie i narażone na wyginięcie, wróciły do swoich rewirów
W sobotę doszło do wejścia w atmosferę radzieckiej sondy Kosmos 482. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że obiekt zarejestrowały systemy radarowe nad Niemcami. Polska Agencja Kosmiczna podała, że nie ma sygnałów, aby obiekt mógł wejść w atmosferę Ziemi nad Polską.
Radziecka sonda "weszła w atmosferę Ziemi"
Co najmniej siedem osób zginęło na skutek powodzi, które nawiedziły stolicę Somalii. W ciągu zaledwie ośmiu godzin w Mogadiszu spadło ponad 115 litrów deszczu na metr kwadratowy. Woda wdzierała się do domów, zalała drogi i spowodowała zamknięcie międzynarodowego portu lotniczego.
Stolica pod wodą. "Domy dosłownie rozpadały się dookoła nas"
Misja Axiom-4 może zostać opóźniona. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, astronauci mogą ruszyć na Międzynarodową Stację Kosmiczną dopiero w czerwcu. Przyczyną opóźnienia, jak ustalił w Europejskiej Agencji Kosmicznej reporter TVN24 BiS Hubert Kijek, ma być problem techniczny.
Lot Polaka w kosmos się opóźni? "Problemy z kapsułą"
Bylina Androsace tapete występuje na najwyższej górze świata. Naukowcy z Chin na podstawie liści tej rośliny zmierzyli zawartość rtęci w atmosferze. Okazało się, że stężenie tego pierwiastka spadło w ciągu 20 lat.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną prognozę pogody na wakacje. Z danych wynika, że latem w aurze zapanuje jedna wyraźna tendencja, która utrzyma się aż do września. Sprawdź przewidywania na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień 2025.
Bardzo silny trend tego lata. Takie mają być kolejne cztery miesiące
Od kilkunastu lat słyszymy o coraz to nowych miejscach, w których znaleziono mikroplastiki. Fragmenty tworzyw sztucznych znajdujemy już nie tylko w środowisku - rzekach, oceanach, na szczytach gór, na wykopaliskach archeologicznych czy nawet w chmurach - ale także w tkankach organizmów żywych.
Przenoszą toksyny, leki, rakotwórcze związki. I są wszędzie
Mieszkańcy południowej Kalifornii będą w weekend zmagać się falą upałów - wynika z prognozy Amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS). W mieście Palm Springs, gdzie zwykle o tej porze roku termometry pokazują średnio 32-34 stopnie Celsjusza, w sobotę temperatura może przekroczyć nawet 43 stopnie.
Ponad 40 stopni. "Zdecydowanie będzie czuć lato"
Tegoroczni zimni ogrodnicy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Nad nasz kraj napływają dalsze masy zimnego powietrza arktycznego, tym razem w towarzystwie frontu atmosferycznego. Za jego sprawą w weekend w południowej Polsce spodziewane są nawet opady śniegu.
Zimni ogrodnicy dmuchną śniegiem. Tu dosypie nawet osiem centymetrów
Ostanie przymrozki na Lubelszczyźnie wyrządziły szkody w sadach i uprawach owoców jagodowych. - Straty w uprawach truskawek sięgają 70-80 procent - powiedział Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Regenerację roślin utrudnia susza.
Szkody w uprawach po przymrozkach. Problem potęguje susza
Część Walencji nawiedziły gwałtowne burze z gradem i ulewnym deszczem. Ulice i pola pokryła w czwartek gruba, biała warstwa lodu. Nawałnice wyrządziły szkody w rolnictwie, lokalne władze rozważają ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.
Zaspy gradu na ulicach. Rozważają stan klęski żywiołowej
Bizon zaatakował mężczyznę w parku Yellowstone. Jak podały służby leśne, 47-letni mieszkaniec Florydy podszedł zbyt blisko do zwierzęcia, które poczuło się zagrożone. Strażnicy przypomnieli, że bizony zraniły więcej ludzi w parku niż jakiekolwiek inne dzikie zwierzę.
Turysta podszedł do bizona. Zwierzę zaatakowało
Peruwiańscy rybacy przetrwali 55 dni na Pacyfiku. Jak przekazały lokalne media, statek został odnaleziony na wodach Ekwadoru, setki kilometrów od portu, z którego wypłynął. Jednostka miała uszkodzony silnik, ale płynęła dzięki żaglom wykonanym przez załogę.
Przetrwali 55 dni na oceanie pod samodzielnie wykonanym żaglem
Baza danych dotycząca kosztów związanych z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (Billion Dollar Weather and Climate Disasters), która prowadzona jest od 1980 roku, zostaje zawieszona - poinformowała w czwartek Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA), która ją do tej pory tworzyła.
Koniec bazy danych o ekstremalnych zjawiskach pogodowych
Produkcja wołowiny w Brazylii emituje ponad dwa razy więcej gazów cieplarnianych niż przewiduje limit wymagany do osiągnięcia międzynarodowych celów środowiskowych - donoszą badacze na łamach "Environmental Science and Pollution Research".