Najnowsze

Już za chwileczkę, już za momencik 30 st. C

Najnowsze

W poszukiwaniu słońca

O szczęściu do pogody w najbliższych dniach będą mogli mówić mieszkańcy południowej i wschodniej Polski. Słońce zagości tam na dobre, a układy ciśnienia sprawią, że słupki rtęci w niedzielę pokażą nawet 30 st. C.

W poszukiwaniu słońca najlepiej wybrać się na południe kraju. Już od czwartku mocno świeci na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce.

W piątek sytuacja będzie podobna. - Południowy wschód zapowiada się przepięknie - mówi Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo. Termometry w tej części kraju pokażą 22 - 25 st. C, a wiatr nie będzie przeszkadzał w górskich wędrówkach. Niestety, pozostała część kraju będzie pochmurna, nie obędzie się też bez parasoli i płaszczy przeciwdeszczowych.

Ciepło przyjdzie ze wschodu

O wzroście temperatur w kolejnych dniach zadecydują dwa czynniki. Po pierwsze napływ do Polski ciepłego powietrza z Bałkanów i Azji Mniejszej. Dzięki niemu w sobotę na termometrach zobaczymy 28 kresek, a w niedzielę nawet ponad 30. - Pamiętajmy, że będzie to temperatura w cieniu, tak więc ta odczuwalna może być o wiele wyższa i wynieść nawet 40 st. C - dodaje synoptyk.

Niestety, ciepło odczują jedynie mieszkańcy południowo-wschodniej części kraju. By jednak nie dać turystom nad morzem powodów do zazdrości, informujemy, że przy tak wysokich temperaturach prawdopodobieństwo wystąpienia burz jest wysokie, a w niedzielę w drugiej części dnia niebo w województwach południowo-wschodnich i wschodnich przykryją chmury kłębiaste, z których przelotnie popada.

Ciśnienie układa się na naszą korzyść

Drugim czynnikiem, dzięki któremu wreszcie będzie gorąco, jest nadzwyczajny układ ciśnienia nad Europą. - Ciepło z wyżu azorskiego będzie ściągane nad nasz kraj przez dwa niże, z centrum nad Morzem Czarnym i Północną Szkocją. Taki układ baryczny będzie sprzyjał wysokim temperaturom - wyjaśnia Unton-Pyziołek. Słupki rtęci będą rosły z dnia na dzień.

Niestety, znaczne ocieplenie będzie wciąż dotyczyć tylko południowo-wschodniej i wschodniej Polski. Północ i zachód pozostaną pod wpływem powietrza polarno-morskiego.

Autor: mm/ms / Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości