Najnowsze

Co piąte ma nadwagę. "Dziecka się nie odchudza"

Najnowsze

Rozmowa ekspertów o otyłości u dzieci
TVN Meteo ActiveRozmowa ekspertów o otyłości u dzieci

O rosnącym problemie otyłości u dzieci rozmawiały w "Studio Active" dietetyk Aneta Łańcuchowska i Joanna Lew-Starowicz z Akademii Zdrowego Przedszkolaka.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Według statystyk ponad 20 proc. dzieci w wieku szkolnym ma nadwagę. To oznacza, że co piąte dziecko jest otyłe.

- Z roku na rok rzeczywiście obserwuję, że coraz więcej rodziców zgłasza się z otyłym dzieckiem na wizytę - przyznała dietetyk Aneta Łańcuchowska, prowadząca program "Pożegnanie z wagą". - Jest to kwestia żywienia w żłobku, w przedszkolach i w domu - dodała.

Dziecka się nie odchudza!

Co w przypadku, gdy dziecko faktycznie powinno ważyć mniej niż wskazuje waga?

- Dzieci się nie odchudza, nie stosuje się żadnych diet niskoenergetycznych - podkreśliła dietetyk. - Zmienia się nawyki żywieniowe i zaleca zwiększenie aktywności fizycznej - wyjaśniła. - Dzieci się intensywnie rozwijają: potrzebują bardzo dużych ilości witamin i składników mineralnych, więc absolutnie nie odchudza się ich - podkreśliła Łańcuchowska.

Tucząca niewiedza

Kłopoty z wagą nierzadko mają swoje źródło w stołówkach szkolnych lub na talerzu w przedszkolu. Zdarza się, że dzieci otrzymują posiłki przygotowane ze składników, które bez trudu można zastąpić zdrowszymi odpowiednikami.

- Menu nie układają dzieci czy przedszkolanki, ale kierownik administracyjny, który wcale nie musi mieć kompetencji - zauważyła Łańcuchowska.

Rodzicu, interweniuj

Zarówno Łańcuchowska, jak i Lew-Starowicz polecały, aby rodzice odważyli się przeciwstawić placówkom, jeśli uważają, że podawane posiłki mogłyby być zdrowsze, albo dzieci są faszerowane słodyczami. Nierzadko bowiem po obiedzie dzieci dostają np. słodkie bułki. - To jest coś bardzo złego - zwróciła uwagę Łańcuchowska.

Autor: stella/kka / Źródło: TVN Meteo Active

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości