Bolid nad Polską. Mógł być "najjaśniejszy od lat"

[object Object]
Bolid nad Poznaniemkontakt 24 (LensTravel)
wideo 2/15

Jasny obiekt na chwilę rozświetlił niebo nad Polską. Na Kontakt 24 dostaliśmy nagrania, na których widać, jak nad kilkoma miejscowościami w niedzielę nad ranem przelatuje bolid.

W niedzielę do redakcji Kontaktu 24 zaczęły spływać informacje o jasnym obiekcie, który rozświetlał niebo w kilku miejscowościach. Uchwyciły go o czwartej nad ranem kamery między innymi Reporterki 24 Karoliny z Miszewka w województwie pomorskim, Reportera 24 o nicku PASCAL5 z Dobrej na Dolnym Śląsku i Reportera 24 Piotra z Poznania. Jak się okazało, był to bolid.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? PODZIEL SIĘ TYM Z NAMI!

Karol Wójcicki, popularyzator astronomii "Z głową w gwiazdach", podaje, że mógł to być "najjaśniejszy bolid nad Polską od lat".

"Bolid rozbłysnął do jasności większej od Księżyca w pełni. Niektórzy świadkowie donoszą o efektach akustycznych które pojawiły się kilka minut później" - informuje Wójcicki.

Bolid o największym jak dotąd magnitudo przeleciał nad Polską 30 października 2015, należał do roju Taurydów.

Bolid - co to jest?

Bolid to spadający meteor, który jest bardzo jasny - jaśniejszy niż Wenus, czyli planeta, którą doskonale widać na niebie. Tę jasność obiekt zawdzięcza temu, że jego wielkość dochodzi nawet do kilkunastu centymetrów. To dużo jak na meteor. Kiedy taka skała znajdzie się w atmosferze, spali się, pozostawiając po sobie bardzo jasny ślad. Znalezienie się bolidu w ziemskiej atmosferze to rzadkie zjawisko.

Autor: ps/map / Źródło: Kontakt24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości