10 wskazówek dla biegaczy, jak radzić sobie podczas upalnego lata

Bieganie daje takie same efekty, jak zapalenie jointa

Gorące dni nie odpuszczają, a już jutro rozpoczynają się wakacje. Aura sprzyja więc aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Zanim jednak zamienisz bieżnię na siłowni na alejki w lesie czy plażę przeczytaj, co powinieneś zrobić, aby ćwiczyć w bezpieczny sposób.

Bieganie w "pięknych okolicznościach przyrody" jest na pewno o wiele ciekawsze, niż rutynowy trening na siłowni. Latem, w upalne dni, musimy jednak szczególnie dbać o nasz organizm. Bo niepotrzebna brawura i brak wyobraźni może mieć dla nas opłakane skutki. Zanim więc włożymy wygodne buty i wybiegniemy z domu, warto poznać kilka rad, na co zwracać szczególną uwagę w upalne dni.

1. Unikaj długich i intensywnych treningów. Swój bieg rozpocznij wolniej niż zwykle, jeśli w połowie dystansu będziesz czuł się w porządku, możesz przyspieszyć.

2. Noś lekkie, przewiewne ubranie, najlepiej w jasnych kolorach. Poliestery z mikrofibry i mieszanki bawełny świetnie odprowadzają pot. Pamiętaj o nakryciu głowy i odpowiednim kremie do opalania.

3. Pij dużo i często. Podczas wysiłku fizycznego tracisz znacznie więcej wody. Warto sięgać po napoje przeznaczone dla sportowców, gdyż uzupełnią one braki elektrolitów, które wypacasz.

4. Uważaj na alkohol i leki. Oba te produkty działają odwadniająco na nasz organizm.

5. Bądź cierpliwy i daj sobie czas, aby przyzwyczaić się do wysokiej temperatury. Poświęć kilka dni i stopniowo zwiększaj długość i intensywność treningu. W tym czasie twój organizm nauczy się obniżać tętno, zmniejszać temperaturę oraz zwiększyć współczynnik potu.

6. Biegaj po trawie i w cieniu. Asfalt i beton podczas upału nagrzewają się i topią.

7. Rozpoczynaj bieg z wiatrem, a kończ pod wiatr. Na początku będzie Ci łatwiej wystartować, a na finiszu wiatr będzie chłodził Twoje ciało.

8. Swój trening zaczynaj jak najwcześniej rano lub późnym wieczorem. Unikaj biegania w samo południe, wtedy słońce pali najmocniej.

9. Zwolnij! Gdy temperatura twojego ciała rośnie, Twoja wydajność spada, a co za tym idzie - wolniej biegniesz. Nie ma sensu ścigać się z samym sobą.

10. A może tak wypad na basen? Zamiast 45 minutowego biegu spędź ten czas nad wodą. Taka forma treningu jest równie efektywna, a podczas upałów niezwykle przyjemna.

Co może przytrafić się podczas biegania? Cóż, można się zakochać.

Chcesz się zakochać? Zacznij biegać
Chcesz się zakochać? Zacznij biegać

Autor: dw/jap

Pozostałe wiadomości