Informacje
 • Krwistoczerwona plaża. To nie jest piasek

  02-10-2017 09:35 Wiecie, co to jest?

  Raz do roku pewna piaszczysta plaża w Chinach przechodzi niezwykłą metamorfozę. Turyści przyjeżdżają z całego świata tylko po to, by ją odwiedzić. Co sprawia, że ma taki kolor?

  Czerwona Plaża znajduje się w pobliżu miasta Panjin w prowincji Liaoning w Chinach. Charakterystyczny kolor zawdzięcza rzadkiej odmianie rośliny z rodziny komosowatych - sodówki.

  Rokrocznie odwiedzają ją tysiące turystów.

  Szkarłatny kobierzec

  - Ta plaża jest warta każdych pieniędzy - stwierdził Li Shouyuan, turysta z prowincji Jilin. - Porastają ją całe połacie czerwonych wodorostów i jest to w pełni zasługa natury - dodaje.

  To niecodzienne zjawisko jest zasługą pewnej szczególnej odmiany wodorostu, sodówki Sueda. W przeciwieństwie do innych roślin, które źle znoszą wysoki stopień zasolenia gleby, ta określona sodówka świetnie radzi sobie właśnie wtedy, gdy rośnie na słonych i piaszczystych plażach. Zakwita w kwietniu i w maju, a latem zachodzi gwałtownym szkarłatem, który utrzymuje się aż do końca października.

  - Jest to coś zupełnie wyjątkowego; coś, czego nie ujrzysz nigdzie indziej. Słyszałem o wielu różniących się od siebie plażach i nawet w u mnie w Kenii jest plaża Diani, ale bardzo się różni od tej, którą mam przed oczami - opowiadał turysta Yasin Kuso.

  Przygasający płomień

  Czerwoną Plażę niemal całkowicie otaczają rozległe tereny podmokłe, które przez wielu badaczy zostały okrzyknięte największym rozlewiskiem świata. Tereny te goszczą jeden z najniezwyklejszych ekosystemów świata, w których swój udział ma ponad 260 gatunków ptaków i niemal 400 gatunków innych dzikich zwierząt. Turyści mogą podziwiać dostojne żurawie, stada dzikich mew, jak i co rzadszych przedstawicieli podniebnej menażerii.

  I chociaż plaża w pełni zasługuje na miano "chińskich Malediwów", jej piękno może przeminąć lada dzień i wymaga nieustających zabiegów służb ochrony środowiska.

  - W każdej chwili plaża może zniknąć z powierzchni ziemi, i to bez ostrzeżenia. Aby temu zapobiec, współpracujemy z naukowcami Uniwersytetu Technicznego w Dalian oraz Wyższej Szkoły Agrokultury w Shenyang. Wspólnymi wysiłkami monitorujemy poszczególne stacje - przyznał Li Zhongjuan, strażnik Czerwonej Plaży.

  Personel plaży dokonuje regularnych pomiarów i dba o to, by szkodliwa działalność człowieka nie wpłynęła na degradację środowiska na oraz w pobliżu plaży. Wystarczy wspomnieć, że tylko podczas Święta Chin plaży doglądało tysiąc osób.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • fajne..
  Uwielbiam jak dajecie takie posty...dzięki.
  ~nika /2017-10-02 13:04

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...