Informacje
 • W Australii pożary dotknęły większy obszar,
  niż zajmują wszystkie lasy w Polsce

  09-01-2020 14:13 Lasy Państwowe o pożarach w naszym kraju
  "Las nie obroni się sam" Foto: Fakty TVN | Video: TVN24

  Od kilku miesięcy w Australii szaleją pożary. Skala katastrofy jest ogromna - spłonęło ponad 10,3 miliona hektarów terenu. To więcej niż obszar zajmowany przez wszystkie lasy w Polsce.

  Przez długotrwałą suszę tegoroczne pożary w Australii spustoszyły wilgotniejsze obszary, które zazwyczaj pozostają nietknięte przez ogień.

  Ogień pochłonął w Australii ponad 10,3 miliona hektarów terenu. Dla porównania - powierzchnia wszystkich lasów w Polsce to 9,3 miliona hektarów, co stanowi dokładnie 29,6 proc. powierzchni lądowej naszego kraju.

  Niepokojące prognozy

  Jak ostrzegają australijskie władze, pożary podsycane wysoką temperaturą i suszą nie skończą się, dopóki w kraju nie spadnie obfity deszcz. Synoptycy z australijskiej narodowej agencji meteorologicznej (Bureau of Meteorology) prognozują, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy intensywnych opadów nie należy się spodziewać.

  >>>ZOBACZ ZDJĘCIA Z PŁONĄCEJ AUSTRALII

  Podsumowanie "sezonu pożarowego" w Polsce w 2019

  Dla polskich lasów, między innymi ze względu na dominację gatunków iglastych, ogień jest dużym zagrożeniem. Coraz cieplejsze i suchsze lata powodują, że to potencjalne niebezpieczeństwo coraz bardziej przekłada się na realne.

  W przypadku Lasów Państwowych, nawet pomimo coraz trudniejszych warunków, to wielkie niebezpieczeństwo jest pod kontrolą - nie grożą nam katastrofalne pożary na miarę tych z Grecji, Szwecji, USA lub Australii.

  Mimo że Lasy Państwowe zarządzają 77 proc. polskich lasów, na gruntach w ich zarządzie wybucha tylko 1/3 wszystkich pożarów lasów w kraju (pozostałe w lasach innej własności, głównie prywatnych). Co ważne, przeciętna powierzchnia pożaru lasu mieści się w granicach 0,2-0,3 hektara. Oznacza to, że pożary są szybko wykrywane i gaszone, zanim zaczną się rozprzestrzenić i wyrządzić większe szkody.

  Tylko w 2019 roku w Polsce wybuchło blisko 9200 pożarów lasów (najwięcej w UE po Hiszpanii i Portugalii), o prawie 1/4 więcej niż rok wcześniej i ponad dwukrotnie więcej niż w roku 2017. Siedem z nich osiągnęło rozmiary klasyfikujące je w naszych warunkach jako duże (powyżej 10 hektarów). Największy z nich, w Opocznie w województwie łódzkim, pochłonął obszar 48,34 hektarów.

   

  >>>ZOBACZ PONIŻSZĄ GRAFIKĘ W POWIĘKSZENIU

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...