Tysiące powalonych drzew, setki zniszczonych budynków. Tragiczne skutki cyklonu Grzegorz

Paweł Frątczak o interwencjach straży pożarnej
Paweł Frątczak o interwencjach straży pożarnej
TVN24 Pomorze, weekendfm.pl
Paweł Frątczak o interwencjach straży pożarnejTVN24 Pomorze, weekendfm.pl

Dwie osoby zginęły, a 16 zostało rannych - to bilans cyklonu Grzegorz, który przynosi do Polski bardzo niebezpieczną pogodę. Strażacy odnotowali już blisko 7900 interwencji. Dotyczyły głównie połamanych drzew i uszkodzonych budynków.

W weekend na pogodę w Polsce zaczął oddziaływać cyklon Grzegorz, który przyniósł bardzo niebezpieczne zjawiska. Silnie wiało i intensywnie padało.

Jak powiedział rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Paweł Frątczak, tego typu zjawiska "były przepowiedziane przez synoptyków i stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia."

Tysiące interwencji

Według wstępnych danych Państwowej Straży Pożarnej tylko wczoraj wichura złamała ponad sześć tysięcy drzew. W wyniku działań, mających na celu usuwanie i zabezpieczanie ich, zostało rannych sześciu strażaków. Łącznie z nimi obrażenia poniosło 16 osób.

- Odnotowaliśmy prawie 7900 wyjazdów strażaków - poinformował - Dwie osoby nie żyją, 16 jest rannych, w tym sześciu strażaków. Uszkodzonych zostało 1100 budynków, w tym ponad 850 mieszkalnych - wyliczał Frątczak.

W niedzielę najwięcej pracy mieli strażacy w województwach: śląskim, dolnośląskim i małopolskim. Rano najtrudniejsza sytuacja panowała w zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, a także dolnośląskim.

W niedzielę w interwencjach na terenie całej Polski wzięło udział 32 tys. strażaków. Byli to funkcjonariusze zarówno z Państwowej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy wykorzystali w akcjach 7 100 tys. samochodów pożarniczych.

Intensywne opady deszczu

Silnemu wiatrowi towarzyszyły często intensywne opady deszczu. Strażacy nie tylko usuwali powstałe w ten sposób szkody, ale również starali się im zapobiegać, przywożąc folie oraz różnego rodzaju plandeki. Wiele interwencji dotyczyło również wypompowywaniu wód z piwnic. W niedzielą takich działań było prowadzonych kilkaset.

- Na Żuławach Wiślanych prowadziliśmy wczoraj działania mające na celu umacnianiu wałów przeciwpowodziowych i ich podwyższanych po to, żeby nie zostały zalane budynki - poinformował Frątczak.

Tak było np. koło Pasłęka, Elbląga oraz miejscowości Stegny.

[object Object]
Cyklon Grzegorz spustoszył Polskę. Nadchodzą opady śniegu ("Fakty" TVN)Fakty TVN
wideo 2/11

Prąd jest "systematycznie przywracany"

Do 26 tysięcy spadała liczba odbiorców bez prądu, po przejściu wichury nad Polską - podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w poniedziałek na Twitterze. Według RCB nadal najwięcej odbiorców bez prądu jest na Dolnym Śląsku - 5,4 tys., i w Małopolsce - 3,4 tys.

Uszkodzenia prądu są systematycznie przywracane. Do wczoraj do południa 300 tysięcy gospodarstw nie miało do niego dostępu. Strażacy za pomocą agregatów prądotwórczych pod respiratory, z których ludzie korzystali w swoich domach.

- Te działania są prowadzone też dzisiaj. Sądzę, że przed nami jeszcze wiele, wiele pracy - powiedział rzecznik.

- Warto jeszcze raz przypomnieć, że na dzisiaj synoptycy wydali ostrzeżenia dla ośmiu województw o silnym wietrze. Najsilniej ma wiać w pasie województw wschodnich i centralnych. Tutaj wiatr może osiągnąć prędkość w porywach od 80 do nawet 90 kilometrów na godzinę - ostrzegał Frątczak.

Paweł Frątczak o uszkodzeniach spowodowanych cyklonem Grzegorz
Paweł Frątczak o uszkodzeniach spowodowanych cyklonem Grzegorztvn24

Dwie osoby zginęły

Pierwsza ofiara śmiertelna wichur to kierowca samochodu, który w niedzielę przed godz. 5 rano zginął w miejscowości Siemidarżno w pow. gryfickim w woj. zachodniopomorskim.

Rzecznik prasowy zachodniopomorskiego komendanta straży pożarnej w Szczecinie Tomasz Kubiak poinformował, że "w powiecie gryfickim na jeden z powalonych konarów najechał samochodem mężczyzna, który w wyniku tego stracił życie".

Do drugiego tragicznego zdarzenia doszło w województwie opolskim. W Dobrzeniu Wielkim na jadący samochód spadł konar. Auto zjechało z drogi i uderzyło w budynek mieszkalny. Kierowca zginął, a pasażer został poważnie ranny.

Uważajcie na drogach

Zbliża się ważne święto dla chrześcijan - Wszystkich Świętych. W tym czasie wielu wyrusza w podróż na groby bliskich. Z uwagi trudne warunki pogodowe, lokalne władze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

- Należy zwracać uwagę na dostosowanie prędkości. Kiedy wyjeżdżamy w obszary zalesione lub zabudowane. Pamiętajmy, że silny podmuch wiatru, może spowodować utratę panowania nad samochodem. Kiedy nie musimy, nie wychodźmy przy takiej pogodzie, ponieważ zjawiska te są naprawdę niebezpieczne i mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i życia - poinformował Paweł Frątczak.

Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne.

Adam Krajewski o sytuacji hydrologicznej w Gdańsku
Adam Krajewski o sytuacji hydrologicznej w Gdańsku tvn24

Lubuskie

Dane dotyczące skutków orkanu podsumowała lubuska Straż Pożarna. Jej rzecznik Dariusz Szymura przekazał w poniedziałek, że w związku z wichurą strażacy interweniowali 447 razy. W zdecydowanej większości przy usuwaniu wiatrołomów.

Silny wiatr uszkodził 64 budynki mieszkalne, głównie ich dachy. Nie były to jednak poważne szkody skutkujące koniecznością ewakuacji czy szukania dla ich mieszkańców lokali zastępczych. Uszkodzonych zostało także 19 budynków gospodarczych.

W Lubuskiem wiatr zaczął nabierać na sile w drugiej części minionej nocy z soboty na niedzielę i tak było do godzin porannych. Najsilniejsze podmuchy odnotowano w Zielonej Górze, gdzie jego prędkość w porywach dochodziła do 97 km/h, w Gorzowie Wlkp. prędkość wiatru sięgała 72 km/h.

Śląskie

Trzy osoby zostały poszkodowane, w tym dwóch interweniujących strażaków, w wyniku wichur, które przetoczyły się nad woj. śląskim. Wiatr uszkodził prawie 100 dachów.

- Na tę chwilę sytuacja jest stabilna, jesteśmy już w trakcie usuwania różnego rodzaju uszkodzeń materialnych na terenie województwa - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Jak dodał, rozpoczyna się akcja szacowania strat.

Szef śląskiej Państwowej Straży Pożarnej brygadier Jacek Kleszczewski relacjonował, że silny wiatr pojawił się w woj. śląskim w niedzielę rano i kilkakrotnie uderzał z większą siłą. Do poniedziałkowego rana strażacy z PSP odnotowali 1339 interwencji, pracowali jeszcze w kilku miejscach. Najwięcej pracy mieli w powiatach: cieszyńskim, żywieckim bielskim, gliwickim, w Katowicach i powiecie częstochowskim.

W wyniku silnego wiatru trzy osoby w regionie zostały ranne. W Katowicach ucierpiała osoba, gdy na samochód, w którym siedziała, spadł konar. Trafiła do szpitala w stanie niezagrażającym życiu. Poszkodowani zostali także dwaj interweniujący strażacy. Jak przekazał Kleszczewski, po udzieleniu pomocy medycznej są już w domach. Jeden z nich ma złamaną rękę i jest potłuczony, drugi ma obrażenia palca.

Wiatr uszkodził w Śląskiem prawie 100 dachów. Kilkanaście osób musiało zostać na pewien czas ewakuowanych z uwagi na możliwe zagrożenie. Po oględzinach strażaków i przedstawicieli nadzoru budowlanego mogli wrócić do swoich domów. W Mysłowicach runął komin w budynku wielorodzinnym, lokatorzy trzech mieszkań musieli je opuścić. We wsi Biała w powiecie kłobuckim został zerwany dach domu jednorodzinnego, w Krzyżanowicach w powiecie raciborskim zerwany dach garażu uderzył w budynek gospodarczy, częściowo go niszcząc. Strażacy odebrali też zgłoszenia o ponad 1000 wiatrołomach i 76 podtopieniach. W Orzeszu i Gliwicach wiatr uszkodził dachy kościołów, a w Bestwinie - dach szkoły.

Wielkopolskie

W Wielkopolsce trwa szacowanie strat po przejściu orkanu. Samorządy mogą wnioskować o pomoc finansową – poinformowała w poniedziałek wicewojewoda Marlena Maląg. W regionie silny wiatr uszkodził blisko 80 budynków mieszkalnych, nikt nie odniósł obrażeń.

Biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego (WUW) podało w poniedziałek, że największe straty są w powiatach: poznańskim, ostrowskim, szamotulskim, nowotomyskim, leszczyńskim i czarnkowsko-trzcianeckim. W powiecie śremskim, w miejscowości Błociszewo, wiatr uszkodził szczyt budynku oraz pokrycie dachu. Budynek nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Osoby zamieszkujące dom zostały ewakuowane i rozlokowane u swoich rodzin.

Straż pożarna odnotowała w miniony weekend w regionie przeszło 530 interwencji. Wiatr uszkodził 78 budynków mieszkalnych i 19 gospodarczych. Orkan zerwał dachy na czterech budynkach mieszkalnych i pięciu gospodarczych. Strażacy najczęściej interweniowali przy usuwaniu wiatrołomów.

Świętokrzyskie

Blisko 130 interwencji, uszkodzone dachy, połamane drzewa, zerwane linie energetyczne - to skutki wichury, która w niedzielę przeszła nad województwem świętokrzyskim. Bez prądu w regionie pozostaje nadal 800 odbiorców.

- 129 razy interweniowali świętokrzyscy strażacy usuwając skutki wichury. Siła wiatru dochodziła w porywach do 100 km/h. 96 interwencji dotyczyło powalonych drzew. Uszkodzonych zostało 20 dachów na budynkach mieszkalnych i 13 na budynkach gospodarczych, najwięcej w powiecie kieleckim i w okolicach Jędrzejowa – poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Kazimierz Kasprzyk. Nie było informacji o osobach poszkodowanych.

Warmińsko-mazurskie

Około 550 odbiorców z woj. warmińsko-mazurskiego nie ma w poniedziałek rano prądu w efekcie awarii spowodowanych silnym wiatrem. Straż pożarna interweniowała od północy 30 razy, głównie przy połamanych drzewach.

Według asp. Wojciecha Juchniewicza z komendy wojewódzkiej straży pożarnej w Olsztynie, w ciągu minionej doby na Warmii i Mazurach odnotowano 260 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków intensywnych opadów deszczu i silnego wiatru. Nie było osób poszkodowanych.

Od północy strażacy wyjeżdżali ok. 30 razy, głównie do połamanych konarów, powalonych drzew i wypompowywania wody z zalanych piwnic.

Podkarpacie

Ponad 240 razy interweniowali podkarpaccy strażacy od północy z soboty na niedzielę do poniedziałku rano w związku z silnym wiatrem i ulewnym deszczem, które występują na Podkarpaciu - podała Państwowa Straż Pożarna.

Rzecznik podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP w Rzeszowie mł. bryg. Marcin Betleja poinformował w poniedziałek rano, że większość interwencji dotyczyła usuwania połamanych drzew i konarów z jezdni, chodników i posesji.

W 25 przypadkach strażacy pomagali w zabezpieczaniu uszkodzonych elewacji i konstrukcji dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. 10 przypadków to wypompowywanie wody z zalanych przez deszcz piwnic i udrażnianie przepustów drogowych.

"W Łysej Górze w pow. jasielskim dwa samochody uderzyły w leżące na drodze drzewo. Kierowcy obu samochodów zostali przewiezieni do szpitali" – poinformował Betleja.

Najwięcej interwencji strażackich dotyczyło powiatów: rzeszowskiego, krośnieńskiego, jasielskiego, dębickiego, mieleckiego, brzozowskiego i strzyżowskiego.

Grzegorz przyczynił się do strat materialnych
Grzegorz przyczynił się do strat materialnych tvn24

Autor: wd/aw,AP/aw, ao / Źródło: TVN Meteo, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

W Teksasie w hrabstwie Kerr trwa dramatyczna akcja ratunkowa po powodziach, które zabiły co najmniej 24 osoby. Służby wciąż poszukują 23 dziewczynek, uczestniczek chrześcijańskiego obozu. - Został on całkowicie zniszczony - relacjonowała uratowana 13-latka. Ci, którym udało się przeżyć kataklizm, opisują to, jak wyglądało nadejście gwałtownego żywiołu.

Wielka woda nadeszła o 1.30. Gdzie są 23 dziewczynki?

Wielka woda nadeszła o 1.30. Gdzie są 23 dziewczynki?

Źródło:
AP, CNN, tvnmeteo.pl

Do Polski dotrze dziś gorące powietrze. Sobota będzie jednak dopiero preludium do takiej pogody, bo w niedzielę będzie jeszcze cieplej. Jak długo upały zostaną w Polsce? Opowiadał o tym na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

"Jakby buchnęło z gorącego piekarnika". Tak długo potrwa upał

"Jakby buchnęło z gorącego piekarnika". Tak długo potrwa upał

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi w stanie Teksas w USA wzrosła do 24 - przekazał szeryf hrabstwa Kerr Larry Lethia. Miejscami w ciągu kilku godzin spadło tam więcej deszczu, niż notuje się w średnio w ciągu miesiąca. Trwa akcja poszukiwacza 23 dzieci, które brały udział w chrześcijańskim obozie.

Katastrofalne powodzie w USA. Szukają 23 dziewczynek

Katastrofalne powodzie w USA. Szukają 23 dziewczynek

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP

Pożar Madre, który od kilku dni pustoszy południową Kalifornię, rozprzestrzenił się już na obszarze o powierzchni przekraczającej 28 tysięcy hektarów, zmuszając setki osób do ewakuacji. To największy tegoroczny pożar w stanie - jego dym dotarł do sąsiednich hrabstw, a ogień wymknął się spod kontroli na trudnym, górzystym terenie.

Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady

Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady

Źródło:
PAP

IMGW znów ostrzega przed upałem. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują na terenie dwóch województw na zachodzie kraju. Sprawdź, gdzie temperatura będzie wysoka.

Tu temperatura znów będzie wysoka. IMGW ostrzega

Tu temperatura znów będzie wysoka. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś, czyli sobotę 5.07. Niebo będzie zachmurzone, miejscami mogą pojawić się słabe opady deszczu. Zrobi się gorąco, temperatura zbliży się lokalnie do 30 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota, 5.07. Zrobi się gorąco, lokalnie popada

Pogoda na dziś - sobota, 5.07. Zrobi się gorąco, lokalnie popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) poinformowała w najnowszym raporcie, że cele polskiej misji IGNIS po ósmym dniu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) są zrealizowane w ponad 63 procentach.

Polski astronauta wrócił do pracy. Jaki jest status misji

Polski astronauta wrócił do pracy. Jaki jest status misji

Źródło:
PAP

W części Krety i w okolicach Aten od kilku dni trwa walka z pożarami, które zmusiły mieszkańców i turystów do ewakuacji. Setki strażaków z pomocą śmigłowców walczą z żywiołem. Sytuację pogarsza silny wiatr. Ogień pochłania lasy, gaje oliwne i zagraża domom.

Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"

Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"

Źródło:
Reuters, Ekathimerini.com

Włochy zmagają się z falą upałów. Rośnie liczba nagłych zatrzymań pracy serca, zwłaszcza na plażach, gdzie temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. Służby ratunkowe apelują o ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, bo nikt nie jest odporny na skutki ekstremalnego gorąca.

"Nikt nie może czuć się bezpieczny". Taka sytuacja pierwszy raz

"Nikt nie może czuć się bezpieczny". Taka sytuacja pierwszy raz

Źródło:
PAP

Po krótkim ochłodzeniu gorąca, a nawet upalna pogoda powróci. Weekend przyniesie dużo słońca i nawet 32 stopnie Celsjusza na południu kraju. Jednak już od wtorku szykuje się zmiana.

Do Polski wrócą upały, ale nie na długo

Do Polski wrócą upały, ale nie na długo

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Turcji trwa walka z pożarami lasów. Najgorzej sytuacja wygląda w prowincji Izmir na zachodzie kraju, gdzie ogień zbliżył się do obszarów miejskich. Płomienie strawiły już około 200 domów.

Ogień zbliża się do miast. Zniszczone setki domów

Ogień zbliża się do miast. Zniszczone setki domów

Źródło:
Reuters, Milliyet

Fala mrozów, która nawiedziła Urugwaj, przyczyniła się do śmierci co najmniej ośmiu osób. W odpowiedzi na kryzys otworzono całodobowe schroniska, zapewniając bezdomnym i najbardziej narażonym ciepło, posiłki oraz opiekę medyczną.

Ludzie zamarzali na ulicach. Osiem osób nie żyje

Ludzie zamarzali na ulicach. Osiem osób nie żyje

Źródło:
Reuters

Młody łoś zaskoczył plażowiczów w litewskiej Kłajpedzie, wskakując do wód Morza Bałtyckiego niczym do leśnego jeziora. Choć dla ludzi był to niecodzienny widok, eksperci uspokajają - łosie od czasu do czasu odwiedzają nadmorskie tereny, by się schłodzić, napić wody i kontynuować wędrówkę.

Łoś w Bałtyku? To wcale nie taka rzadkość

Łoś w Bałtyku? To wcale nie taka rzadkość

Źródło:
LNK

Trzeci jak do tej pory międzygwiezdny obiekt został zaobserwowany w Układzie Słonecznym. Kometa otrzymała nazwę 3I/ATLAS. Jak podała amerykańska agencja kosmiczna NASA, w momencie odkrycia znajdowała się około 520 milionów kilometrów od Ziemi, ale w październiku znacznie zbliży się do naszej planety.

Przybyła spoza Układu Słonecznego. NASA już wie, czym jest

Przybyła spoza Układu Słonecznego. NASA już wie, czym jest

Źródło:
NASA, MPC., space.com, virtualtelescope.eu

Instytut Badawczy Leśnictwa wydał komunikat o wysokim zagrożeniu pożarowym w lasach. Z uwagi na brak opadów ściółka w wielu regionach jest bardzo sucha i podatna na zapalenie. Szczególnie trudne warunki mają wystąpić w weekend.

Wybierasz się w weekend do lasu? Uważaj, by nie zaprószyć ognia

Wybierasz się w weekend do lasu? Uważaj, by nie zaprószyć ognia

Źródło:
Instytut Badawczy Leśnictwa

Sławosz Uznański-Wiśniewski spędził już ponad tydzień na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W piątek polski astronauta połączył się z Uniwersytetem Wrocławskim, by odpowiedzieć na pytania uczniów.

Pytania z Ziemi, odpowiedzi z kosmosu

Pytania z Ziemi, odpowiedzi z kosmosu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Środa była w Polsce do tej pory najgorętszym dniem w tym roku. W większości naszego kraju termometry pokazały ponad 30 stopni Celsjusza, a w niektórych miejscach było nawet ponad 36 stopni.

Najgorętszy dzień od początku roku. Które miasto było "stolicą upału"?

Najgorętszy dzień od początku roku. Które miasto było "stolicą upału"?

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

W Parku Narodowym w Zambii doszło do tragedii - dwie turystki zostały zaatakowane przez słonicę ze słoniątkiem. Przewodnicy próbowali powstrzymać zwierzę, ale zdążyło ono stratować kobiety.

Słoń stratował turystki. Nie udało się ich uratować

Słoń stratował turystki. Nie udało się ich uratować

Źródło:
PAP

Na słynnej górskiej drodze Transfogaraskiej w rumuńskich Karpatach niedźwiedź zaatakował motocyklistę, doprowadzając do jego śmierci. Ciało mężczyzny znaleziono w 60-metrowej przepaści po ponad godzinie akcji poszukiwawczej.

Atak niedźwiedzia w Rumunii. Nie żyje motocyklista

Atak niedźwiedzia w Rumunii. Nie żyje motocyklista

Źródło:
Reuters, Știrile Pro TV, tvnmeteo.pl

Dolinę Las Vegas w Nevadzie nawiedziły silne podmuchy wiatru, które wywołały burzę piaskową. Pył pokrył między innymi lotnisko, znacznie ograniczając widoczność. Wiatr przewrócił na jezdnię słupy energetyczne, co zarejestrowała kamera zamontowana w aucie.

Słupy energetyczne runęły na jezdnię i auta. Nagranie

Słupy energetyczne runęły na jezdnię i auta. Nagranie

Źródło:
USA Today, Las Vegas Review-Journal, CNN

W znacznej części kraju panuje susza hydrologiczna. Odzwierciedlają ją wodowskazy z dramatycznie niskim stanem rzek. Susza i wysoka temperatura sprzyjają wybuchom pożarów. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby nie rozpalać ognisk i grilla w pobliżu lasów.

"Takich przykładów jest bardzo dużo". Czarne trójkąty na mapie Polski

"Takich przykładów jest bardzo dużo". Czarne trójkąty na mapie Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, RCB

Na podwórku jednego z naszych czytelników pojawił się diabełek pyłowy. Zjawisko zostało zarejestrowane na nagraniu, które otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Widziałem to pierwszy raz. Totalne zaskoczenie"

"Widziałem to pierwszy raz. Totalne zaskoczenie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Wokół Wysp Tokara, słabo zaludnionej części południowej Japonii, w ostatnim czasie znacząco wzrosła aktywność sejsmiczna. Trzęsienia ziemi o niewielkiej sile budzą niepokój wśród mieszkańców. W rozmowie z lokalnymi mediami przyznają, że "czują, jakby ciągle się trzęsło". Władze radzą przygotować się do ewakuacji, która może zostać zarządzona w każdej chwili.

Ponad 900 trzęsień ziemi w dwa tygodnie. Mieszkańcy mają być gotowi do ewakuacji

Ponad 900 trzęsień ziemi w dwa tygodnie. Mieszkańcy mają być gotowi do ewakuacji

Źródło:
BBC, The Guardian

Duża część Europy zmaga się z upałami. Miejscami na Bałkanach temperatura przekracza 40 stopni. Przed skwarem ostrzegają służby meteorologiczne. W Serbii, Chorwacji, Czarnogórze obowiązują alarmy przed spiekotą.

Upał na Bałkanach. Jest gorzej niż w Bangladeszu

Upał na Bałkanach. Jest gorzej niż w Bangladeszu

Źródło:
Reuters, BBC News, PAP

Minionej nocy na niebie mogliśmy oglądać obłoki srebrzyste. Świetliste smugi były dobrze widoczne w wielu miejscach naszego kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy mnóstwo zdjęć od naszych czytelników.

Obłoki srebrzyste zachwycają na waszych zdjęciach

Obłoki srebrzyste zachwycają na waszych zdjęciach

Źródło:
Kontakt24

Choć w Europie panują ekstremalne upały, na półkuli południowej trwa zima. Mróz zaatakował m.in. Argentynę, gdzie - według informacji lokalnych mediów - doprowadził do śmierci co najmniej dziewięciu osób.

Mróz zbiera śmiertelne żniwo. Lokalne media: wśród ofiar noworodek

Mróz zbiera śmiertelne żniwo. Lokalne media: wśród ofiar noworodek

Źródło:
PAP

W 2025 roku badacze z Uniwersytetu w Manchesterze przyjrzeli się temu, jaka przyszłość czeka grzyby z rodzaju Aspergillus. Chociaż łacińska nazwa może nam niewiele mówić, każdy z nas się z nimi zetknął. Charakterystyczny puchaty nalot na przeterminowanym chlebie mógł być efektem działalności właśnie tych organizmów. Gatunków pleśni jest na świecie mnóstwo, ale Aspergillus, po polsku nazywany kropidlakiem, to częsty gość w naszych domach, a nawet wewnątrz naszych organizmów - czy tego chcemy, czy nie.

Są wszędzie. Zmiana klimatu może sprawić, że będą zagrażać milionom

Są wszędzie. Zmiana klimatu może sprawić, że będą zagrażać milionom

Źródło:
TVN24+

Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przebywa na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podzielił się w mediach społecznościowych kolejnymi zdjęciami. Pokazał na nich, gdzie śpi na ISS.

Tak wygląda "sypialnia" na ISS. Polak podzielił się kolejnymi zdjęciami

Tak wygląda "sypialnia" na ISS. Polak podzielił się kolejnymi zdjęciami

Źródło:
X, tvnmeteo.pl

Dwóch mężczyzn w wieku 75 i 60 lat zmarło nagle w środę we Włoszech. Ich śmierć wiąże się z upałami panującymi na Półwyspie Apenińskim od kilku dni.

Dwie osoby zmarły na plażach Sardynii

Dwie osoby zmarły na plażach Sardynii

Źródło:
PAP, Il Messaggero

We wtorek na stan Nowa Południowa Walia w Australii natarła potężna bomba niżowa. W nocy i rano w środę żywioł pozbawił prądu dziesiątki tysięcy domów oraz wywołał powodzie. Władze apelują do mieszkańców o pozostanie w domu.

Bomba niżowa się "rozgościła". Setki domów pod wodą

Bomba niżowa się "rozgościła". Setki domów pod wodą

Źródło:
Reuters, The Independent, Guardian, news.com.au