"Jest już nieźle, jesteśmy w stanie ustać w miejscu". Wiatr na Wybrzeżu

[object Object]
Sebastian Napieraj o sytuacji w Świnouściutvn24
wideo 2/11

Szalejący od nocy z soboty na niedzielę cyklon Grzegorz spowodował nie tylko zniszczenia wywołane silnym wiatrem, ale również przyczynił się do podwyższenia stanów wód w rzekach. Wichura na Wybrzeżu spowodowała cofkę.

100-120 kilometrów na godzinę - nawet taką prędkość osiągał w poniedziałek przed południem wiatr w Świnoujściu, potem zaczął słabnąć.

"Jest już nieźle"

- Proszę uwierzyć, że teraz jest już nieźle, bo jesteśmy w stanie ustać w miejscu - relacjonował w poniedziałek po godzinie 14 reporter TVN24 Sebastian Napieraj. - Kilka godzin wcześniej było to niemożliwe - podkreślał.

Informował, że cofka maleje wraz ze zmianą kierunku wiatru, ale nadal masy wody z Bałtyku były wpychane w głąb lądu, w kanał rzeki Świny. Poprawiła się sytuacja z przeprawą promową. Wcześniej, w związku ze wstrzymaniem jednej z przepraw, tworzyły się gigantyczne korki.

Sebastian Napieraj o sytuacji w Świnouściu
Sebastian Napieraj o sytuacji w Świnouściutvn24

Odra zamknięta dla żeglugi

Stany alarmowe przekroczone zostały na wszystkich wodowskazach od Gryfina w dół rzeki Odry oraz na Zalewie Szczecińskim. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie zdecydował o zamknięciu Odry dla żeglugi - podano w poniedziałek po południu. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie zamknął w poniedziałek dla żeglugi rzeki Odrę od jazu w Widuchowej do granicy z wewnętrznymi wodami morskimi oraz Regalicę – od przekopu Klucz Ustowo do ujścia jeziora Dąbie. Burmistrz Polic ogłosił alarm przeciwpowodziowy na obszarze gminy. Alarm obowiązuje do odwołania. Z powodu przekroczenia stanu alarmowego na wodowskazie w Gryfinie zamknięta dla ruchu jest droga wojewódzka nr 120 Gryfino-Mescherin.

Sytuacja "monitorowana"

Stany wód na Żuławach i rzekach uchodzących do Zalewu Wiślanego wahają się powyżej ostrzegawczych i alarmowych. To skutek trwających od niedzieli opadów deszczu i północnego wiatru, który wywołuje tzw. cofkę, czyli wtłacza wodę z Zalewu Wiślanego do koryt rzek.

W miejscach, które mogą być zagrożone podtopieniami, wzmocniono brzegi za pomocą worków z piaskiem i rękawów przeciwpowodziowych. Z powodu wysokiego stanu wody zamknięto w poniedziałek most pontonowy w Nowakowie.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki w poniedziałek po południu ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w Elblągu oraz powiatach: elbląskim, braniewskim, bartoszyckim i kętrzyńskim. Wcześniej takie pogotowie ogłosiła część samorządów na tych terenach.

Według służb wojewody sytuacja od strony Nowakowa i Zalewu Wiślanego wydaje się stabilizować.

- Za newralgiczny punkt uważamy w tej chwili jezioro Drużno. Minie pewnie jeszcze doba, zanim zacznie ono reagować na to, że od strony Zalewu wieje już słabszy wiatr. Dlatego cały czas trzeba monitorować tam stan wałów - powiedział dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego Krzysztof Kuriata.

Nasiąknięte wały, wojsko w pogotowiu

Jego zdaniem wały przeciwpowodziowe są bardzo nasiąknięte, więc gdyby była konieczność ich podwyższania, to nie można użyć na nich ciężkiego sprzętu i prace trzeba będzie wykonywać ręcznie.

- Na wszelki wypadek w gotowości będzie pozostawało w koszarach około 100 żołnierzy. W razie potrzeby będą w stanie w ciągu dwóch godzin pojawić się na miejscu - mówił.

Aby wojsko było w gotowości do udzielenia pomocy, w poniedziałek uruchomiono odpowiednią procedurę. Starosta elbląski skierował wniosek do wojewody, a ten przekazał go do akceptacji Dowództwu Operacyjnemu Sił Zbrojnych.

W poniedziałek po południu w Elblągu odbyło się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego z udziałem wojewody i samorządowców. Oceniono, że siły użyte dotychczas do działań zabezpieczających są wystarczające. We wtorek rano grupa złożona z przedstawicieli m.in. Żuławskiego Zarządu Melioracji, starostwa i gminy Elbląg ponownie będzie oceniać stan wałów w miejscach uznanych za newralgiczne.

Jak wynika z komunikatu biura prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w najbliższych godzinach poziomy wody na Zalewie Wiślanym i Żuławach będą się wahać powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych, z niewielką tendencją spadkową.

Również Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Elblągu podało, że o godz. 17 w dalszym ciągu przekroczony był stan alarmowy na rzece Elbląg, ale zmiany poziomu wody wykazują tendencję "lekko malejącą". W dalszym ciągu wieje tam niekorzystny wiatr z kierunku północnego, jednak o słabnącej sile.

- Na dzisiaj miasto jest zabezpieczone przed powodzią. Cały czas obowiązuje stan pogotowia, ale mam nadzieję, że sytuacja będzie się stabilizowała i zgodnie z prognozami wiatr będzie słabnąć - mówił podczas konferencji prasowej prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Stany alarmowe były w poniedziałek po południu przekroczone również m.in. na jeziorze Drużno w Żukowie, a także rzece Wąskiej w Pasłęku i Pasłęce w Łozach i Braniewie oraz na Gubrze w Prośnie.

Pomagają strażacy

Do powiatu elbląskiego komenda wojewódzka straży pożarnej w Olsztynie skierowała już kompanię w sile ponad 60 strażaków z 12 wozami i sprzętem do działań przeciwpowodziowych, która ma być w gotowości na miejscu. Jak dodał Kuriata, w odwodzie są jeszcze cztery strażackie plutony ratownicze, a jeżeli będzie taka potrzeba, to na wniosek samorządów lub wojewody do pomocy może zostać wykorzystane również wojsko.

Jak informują służby wojewody, według prognoz w ciągu najbliższej doby wiatr powinien zacząć słabnąć, a za półtorej doby ma zmienić kierunek, co spowoduje, że woda będzie mogła wypływać z powrotem w stronę morza.

Stan wody w rzekach w poniedziałek o godz. 6 (IMGW)IMGW

W Zatoce Gdańskiej "tendencja spadkowa"

Jak poinformowano w poniedziałek po południu, do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku nie wpływają już zgłoszenia bezpośrednio związane z sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną. Nadal obserwowany jest wysoki poziom wody w kanałach w związku z silnym wiatrem i cofką. Stan wody stopniowo zaczął opadać.

Dyżurny inżynier miasta przekazał, że nie odnotowuje już nowych zgłoszeń dotyczących silnego wiatru czy występującej na jezdniach wody. Ulica Wiślna została ponownie otwarta dla ruchu. Otwarte zostały też gdańskie cmentarze, Park Oliwski i zoo. Natomiast molo w Brzeźnie i falochron zachodni pozostają zamknięte do odwołania - ogłoszono.

Ustały ciągłe opady deszczu, przewidywano dalsze słabnięcie wiatru.

Trudny dzień po spokojnej nocy

- Noc (z niedzieli na poniedziałek) była spokojna, straż pożarna odnotowała tylko sześć interwencji - podał wcześniej dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku Krzysztof Lewandowski.

- Lotnisko funkcjonuje normalnie, kolej nie zgłaszała problemów, promy do Szwecji też wyszły w morze - informował, dodając, że w portach pozostają nadal mniejsze jednostki. Wliczają się w to kutry rybackie, które od niedzielnego południa obowiązuje wprowadzone przez Urząd Morski w Gdyni pogotowie sztormowe. Oznacza ono m.in. zakaz ruchu jakichkolwiek jednostek, a także wzmożone kontrole zagrożonych portów.

Sytuacja w Gdańsku wraca do normy
Sytuacja w Gdańsku wraca do normyTVN Meteo
Adam Krajewski o warunkach na Pomorzu
Adam Krajewski o warunkach na Pomorzutvn24

Wezbrane rzeki na Dolnym Śląsku

Przekroczone zosstały stany alarmowe na rzekach: Kwisa i Bystrzyca Dusznicka. Ogłoszono 14 stanów ostrzegawczych. Prezydent Jeleniej Góry poinformował również o pogotowiu przeciwpowodziowym wydanym dla rzek Bóbr oraz Kamienna.

Autor: ao/aw,rzw,AP / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Po dużo chłodniejszym niż zwykle maju w końcu na dłużej zrobi się ciepło. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą nam nadchodzące dni? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed nocnymi przymrozkami. Kolejne godziny mogą przynieść spadek temperatury przy gruncie do -2 stopni Celsjusza. Obowiązuje także prognoza zagrożeń meteorologicznych.

Alarmy IMGW. Będą obowiązywać przez całą noc

Alarmy IMGW. Będą obowiązywać przez całą noc

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na 26-30.05. Nadchodzące dni upłyną nam pod znakiem zachmurzenia, nawet całkowitego. Miejscami popada, a poza tym chwilami będzie nasilał się wiatr.

Pogoda nie będzie nam sprzyjać. Uwaga na wiatr!

Pogoda nie będzie nam sprzyjać. Uwaga na wiatr!

Źródło:
tvnmeteo.pl

Majowy rekord temperatury padł w niedzielę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W Sweihan w centrum kraju termometry pokazały 51,6 stopnia Celsjusza. Skwarnie było w stolicy kraju, Abu Zabi, gdzie w piątek temperatura także wzrosła powyżej 50 stopni.

Padł rekord. Termometry pokazały ponad 51 stopni

Padł rekord. Termometry pokazały ponad 51 stopni

Źródło:
AFP, Gulf Today

Malowniczy wschód Księżyca nad Śnieżką został uchwycony przez Reportera24. Jak opowiadał autor zdjęcia, wykonanie takiej fotografii wymaga odpowiednich przygotowań i sporo umiejętności. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Królowa Karkonoszy w doborowym towarzystwie. Zobacz zdjęcie

Królowa Karkonoszy w doborowym towarzystwie. Zobacz zdjęcie

Źródło:
Kontakt24

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 26.05. W nocy w części kraju będzie spokojnie, ale mieszkańcy zachodniej Polski powinni przygotować parasole. W dzień strefa opadów będzie przemieszczała się na wschód, przynosząc przelotny deszcz w kolejnych regionach. Termometry pokażą do 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek 26.05. W niektórych regionach noc będzie deszczowa

Pogoda na jutro - poniedziałek 26.05. W niektórych regionach noc będzie deszczowa

Źródło:
tvnmeteo.pl

Młody daniel samotnie błąkał się w sobotę po ulicach Ustki (woj. pomorskie). Zwierzę poruszało się blisko ruchliwej drogi, co stanowiło zagrożenie dla jego bezpieczeństwa. Ostatecznie młody osobnik trafił do lecznicy weterynaryjnej. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Młody daniel błąkał się przy ruchliwej drodze. Pomogli mu spacerowicze

Młody daniel błąkał się przy ruchliwej drodze. Pomogli mu spacerowicze

Źródło:
Kontakt24, Encyklopedia Leśna

Czy mumia może pachnieć? Tak - i to całkiem przyjemnie. Korzystając z szeregu technik laboratoryjnych i własnych nosów, naukowcy wyizolowali substancje zapachowe utrwalone podczas egipskich ceremonii pogrzebowych. Niewykluczone, że w przyszłości będziemy mogli sami doświadczyć tego zapachu.

Jak pachnie mumia? Przyjemniej niż się spodziewano

Jak pachnie mumia? Przyjemniej niż się spodziewano

Źródło:
Reuters, CNN

W sobotę przez pakistański Pendżab przeszła burza piaskowa, po której nastąpiły ulewy. Kilka osób zginęło. Załamanie pogody przyszło po nękającej prowincję od kilku dni fali upałów.

Załamanie pogody zabiło osiem osób. Przyszło po gigantycznych upałach

Załamanie pogody zabiło osiem osób. Przyszło po gigantycznych upałach

Źródło:
Reuters, CNN

Po raz pierwszy w materiale genetycznym komarów żyjących na terenie Wielkiej Brytanii wykryto Wirusa Zachodniego Nilu (WNV), o czym poinformowała w tym tygodniu UK Health Security Agency.

WNV po raz pierwszy wykryty u komarów w Wielkiej Brytanii

WNV po raz pierwszy wykryty u komarów w Wielkiej Brytanii

Źródło:
Guardian

W sobotę w środkowej Słowacji niedźwiedzica, której towarzyszyły młode, zaatakowała 49-letniego mężczyznę. Trafił on do szpitala. Do ataku doszło na terenie firmy produkującej pokrycia dachowe.

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Źródło:
PAP, noviny.sk

Na terenie kopalni "Bełchatów" odkryto szczątki krokodyla liczące około 17 milionów lat. Pochodzą z epoki miocenu. We wczesnym i środkowym miocenie Europa Środkowa była siedliskiem dwóch różnych rodzajów krokodyli.

Szczątki krokodyla na terenie kopalni "Bełchatów". Niezwykłe odkrycie

Szczątki krokodyla na terenie kopalni "Bełchatów". Niezwykłe odkrycie

Źródło:
PAP

Błazenki plamiste, niewielkie ryby, które sławę zyskały dzięki filmowi "Gdzie jest Nemo", posiadły niezwykłą zdolność adaptacyjną. Potrafią się kurczyć, gdy temperatura wody podnosi się do niebezpiecznie wysokiego poziomu.

Rybki znane z "Gdzie jest Nemo" posiadły niezwykłą umiejętność

Rybki znane z "Gdzie jest Nemo" posiadły niezwykłą umiejętność

Źródło:
CNN

Pomimo że mamy koniec maja, śniegu w Tatrach jest coraz więcej. Biało zrobiło się między innymi na Polanie Chochołowskiej, a w wyższe partie gór wróciło zagrożenie lawinowe

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Źródło:
PAP

W sobotę 24 maja - osiem dni wcześniej niż zwykle - monsun pojawił się w Kerali, stanie leżącym na południu Półwyspu Indyjskiego. To jego najwcześniejsze przybycie od 16 lat.

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Źródło:
Reuters

Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami? 

Kalendarz pylenia - sprawdź, co i kiedy pyli w Polsce. Praktyczne porady dla alergików 

Źródło:
Otrivin

Astronautka Ann McClain nagrała z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) film pokazujący burze, które przechodziły nad częścią USA. Przyznała, że była zaskoczona skalą tych zjawisk atmosferycznych.

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Źródło:
Reuters

Mgła morska, inaczej nazywana napływową, pojawiła się w sobotę wcześnie rano nad Bałtykiem w Gdańsku.

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Źródło:
tvnmeteo.pl

W ostatnich dniach z południowego zachodu nad Węgry nadciągnęło niestabilne powietrze. Przyniosło silne burze z opadami gradu i ulewy prowadzące do powodzi błyskawicznych.

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Źródło:
ENEX

W prognozach widać ciepło - i to duże. Po 25 maja zmieni się sytuacja baryczna w Europie, a to dlatego, że do głosu dojdą układy niżowe znad Atlantyku oraz Wyż Azorski. Dzięki nim częściej będą napływać do nas ciepłe masy powietrza z zachodu i południa.

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Grecja przygotowuje się do nadchodzącego sezonu pożarowego. Jak podały władze, liczba specjalistycznych dronów ma zostać podwojona. - Warunki będą w tym roku szczególnie trudne - powiedział Ioannis Kefalogiannis, minister do spraw kryzysu klimatycznego i obrony cywilnej.

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Źródło:
PAP

Pasożyt powodujący malarię może stać się "niewidzialny" dla układu odpornościowego nawet przez wiele lat. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ekspertów z nowojorskiej akademii medycznej Weill Cornell Medicine, w regionach, w których malaria jest endemiczna, dorośli mogą być bezobjawowymi nosicielami pasożytów.

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Źródło:
Weill Cornell Medicine

Polak spadł we włoskich Górach Sybillińskich podczas lotu na paralotni. Do wypadku doszło w czwartek wieczorem. Jak podali strażacy, akcja ratunkowa była trudna - mężczyzna został uwięziony na niedostępnym terenie, a dookoła panowały niemal zimowe warunki pogodowe.

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Źródło:
Corriere Adriatico, RAI News

Ulewy spowodowały zejście serii osuwisk w południowych Chinach. W prowincji Kuejczou masy błota i gruzu porwały ze sobą budynki - cztery osoby zginęły, a 17 jest poszukiwanych. Do poważnego zdarzenia doszło także w sąsiednim regionie, gdzie osuwisko uszkodziło 10 domów.

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Źródło:
Reuters, Xinhua

Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku powodzi, które nawiedziły australijski stan Nowa Południowa Walia - przekazały w piątek lokalne władze. Szacuje się, że kataklizm odciął od świata około 50 tysięcy osób.

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Fotografia Drogi Mlecznej wykonana przez Polkę otrzymała tytuł Astronomicznego Zdjęcia Dnia przyznawany przez NASA. Ujęcie powstało na Hawajach. Jak tłumaczyła autorka kadru Marzena Rogozińska, astrofotografia wymaga sporo cierpliwości, ale efekt końcowy jest wart pracy.

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

Źródło:
PAP

Pustoszące Stany Zjednoczone tornada biją rekordy - 2025 rok już teraz przyniósł najwięcej zgłoszeń tego typu zjawisk od 2011 roku. Statystyki pokazują, że cztery stany - Missisipi, Illinois, Missouri i Teksas - szczególnie wyróżniają się na tym tle. Eksperci przewidują, że nadchodzący sezon może dorównać najbardziej ekstremalnym latom w historii.

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

Źródło:
PAP

Czwartek w części kraju upływa pod znakiem groźnej aury - grzmi, mocno pada i wieje. Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się Strzelnie na Dolnym Śląsku.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku Mumford Bar Trailhead w kalifornijskim hrabstwie Placer. Akcja ratunkowa została uchwycona na nagraniu.

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
CNN, CBS News

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 odnotowano w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża Krety. Z tego powodu wszystkie służby na wyspie zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a lokalne władze ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami. Europejscy sejsmolodzy zwracają uwagę, że wysokie fale mogą pojawić się nie tylko w Grecji.

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Greek Reporter, Independent, Kontakt24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać rodzinę żurawi. "Wspaniale jest obserwować i nagrywać maluchy cieszące się każdą chwilą, odkrywające kolejne leśne zakamarki, uważając przy tym, by nie oddalić się zbytnio od swoich rodziców" - napisał autor filmu.

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24