Tysiące powalonych drzew, setki zniszczonych budynków. Tragiczne skutki cyklonu Grzegorz

Paweł Frątczak o interwencjach straży pożarnej
Paweł Frątczak o interwencjach straży pożarnej
TVN24 Pomorze, weekendfm.pl
Paweł Frątczak o interwencjach straży pożarnejTVN24 Pomorze, weekendfm.pl

Dwie osoby zginęły, a 16 zostało rannych - to bilans cyklonu Grzegorz, który przynosi do Polski bardzo niebezpieczną pogodę. Strażacy odnotowali już blisko 7900 interwencji. Dotyczyły głównie połamanych drzew i uszkodzonych budynków.

W weekend na pogodę w Polsce zaczął oddziaływać cyklon Grzegorz, który przyniósł bardzo niebezpieczne zjawiska. Silnie wiało i intensywnie padało.

Jak powiedział rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Paweł Frątczak, tego typu zjawiska "były przepowiedziane przez synoptyków i stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia."

Tysiące interwencji

Według wstępnych danych Państwowej Straży Pożarnej tylko wczoraj wichura złamała ponad sześć tysięcy drzew. W wyniku działań, mających na celu usuwanie i zabezpieczanie ich, zostało rannych sześciu strażaków. Łącznie z nimi obrażenia poniosło 16 osób.

- Odnotowaliśmy prawie 7900 wyjazdów strażaków - poinformował - Dwie osoby nie żyją, 16 jest rannych, w tym sześciu strażaków. Uszkodzonych zostało 1100 budynków, w tym ponad 850 mieszkalnych - wyliczał Frątczak.

W niedzielę najwięcej pracy mieli strażacy w województwach: śląskim, dolnośląskim i małopolskim. Rano najtrudniejsza sytuacja panowała w zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, a także dolnośląskim.

W niedzielę w interwencjach na terenie całej Polski wzięło udział 32 tys. strażaków. Byli to funkcjonariusze zarówno z Państwowej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy wykorzystali w akcjach 7 100 tys. samochodów pożarniczych.

Intensywne opady deszczu

Silnemu wiatrowi towarzyszyły często intensywne opady deszczu. Strażacy nie tylko usuwali powstałe w ten sposób szkody, ale również starali się im zapobiegać, przywożąc folie oraz różnego rodzaju plandeki. Wiele interwencji dotyczyło również wypompowywaniu wód z piwnic. W niedzielą takich działań było prowadzonych kilkaset.

- Na Żuławach Wiślanych prowadziliśmy wczoraj działania mające na celu umacnianiu wałów przeciwpowodziowych i ich podwyższanych po to, żeby nie zostały zalane budynki - poinformował Frątczak.

Tak było np. koło Pasłęka, Elbląga oraz miejscowości Stegny.

[object Object]
Cyklon Grzegorz spustoszył Polskę. Nadchodzą opady śniegu ("Fakty" TVN)Fakty TVN
wideo 2/11

Prąd jest "systematycznie przywracany"

Do 26 tysięcy spadała liczba odbiorców bez prądu, po przejściu wichury nad Polską - podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w poniedziałek na Twitterze. Według RCB nadal najwięcej odbiorców bez prądu jest na Dolnym Śląsku - 5,4 tys., i w Małopolsce - 3,4 tys.

Uszkodzenia prądu są systematycznie przywracane. Do wczoraj do południa 300 tysięcy gospodarstw nie miało do niego dostępu. Strażacy za pomocą agregatów prądotwórczych pod respiratory, z których ludzie korzystali w swoich domach.

- Te działania są prowadzone też dzisiaj. Sądzę, że przed nami jeszcze wiele, wiele pracy - powiedział rzecznik.

- Warto jeszcze raz przypomnieć, że na dzisiaj synoptycy wydali ostrzeżenia dla ośmiu województw o silnym wietrze. Najsilniej ma wiać w pasie województw wschodnich i centralnych. Tutaj wiatr może osiągnąć prędkość w porywach od 80 do nawet 90 kilometrów na godzinę - ostrzegał Frątczak.

Paweł Frątczak o uszkodzeniach spowodowanych cyklonem Grzegorz
Paweł Frątczak o uszkodzeniach spowodowanych cyklonem Grzegorztvn24

Dwie osoby zginęły

Pierwsza ofiara śmiertelna wichur to kierowca samochodu, który w niedzielę przed godz. 5 rano zginął w miejscowości Siemidarżno w pow. gryfickim w woj. zachodniopomorskim.

Rzecznik prasowy zachodniopomorskiego komendanta straży pożarnej w Szczecinie Tomasz Kubiak poinformował, że "w powiecie gryfickim na jeden z powalonych konarów najechał samochodem mężczyzna, który w wyniku tego stracił życie".

Do drugiego tragicznego zdarzenia doszło w województwie opolskim. W Dobrzeniu Wielkim na jadący samochód spadł konar. Auto zjechało z drogi i uderzyło w budynek mieszkalny. Kierowca zginął, a pasażer został poważnie ranny.

Uważajcie na drogach

Zbliża się ważne święto dla chrześcijan - Wszystkich Świętych. W tym czasie wielu wyrusza w podróż na groby bliskich. Z uwagi trudne warunki pogodowe, lokalne władze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

- Należy zwracać uwagę na dostosowanie prędkości. Kiedy wyjeżdżamy w obszary zalesione lub zabudowane. Pamiętajmy, że silny podmuch wiatru, może spowodować utratę panowania nad samochodem. Kiedy nie musimy, nie wychodźmy przy takiej pogodzie, ponieważ zjawiska te są naprawdę niebezpieczne i mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i życia - poinformował Paweł Frątczak.

Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne.

Adam Krajewski o sytuacji hydrologicznej w Gdańsku
Adam Krajewski o sytuacji hydrologicznej w Gdańsku tvn24

Lubuskie

Dane dotyczące skutków orkanu podsumowała lubuska Straż Pożarna. Jej rzecznik Dariusz Szymura przekazał w poniedziałek, że w związku z wichurą strażacy interweniowali 447 razy. W zdecydowanej większości przy usuwaniu wiatrołomów.

Silny wiatr uszkodził 64 budynki mieszkalne, głównie ich dachy. Nie były to jednak poważne szkody skutkujące koniecznością ewakuacji czy szukania dla ich mieszkańców lokali zastępczych. Uszkodzonych zostało także 19 budynków gospodarczych.

W Lubuskiem wiatr zaczął nabierać na sile w drugiej części minionej nocy z soboty na niedzielę i tak było do godzin porannych. Najsilniejsze podmuchy odnotowano w Zielonej Górze, gdzie jego prędkość w porywach dochodziła do 97 km/h, w Gorzowie Wlkp. prędkość wiatru sięgała 72 km/h.

Śląskie

Trzy osoby zostały poszkodowane, w tym dwóch interweniujących strażaków, w wyniku wichur, które przetoczyły się nad woj. śląskim. Wiatr uszkodził prawie 100 dachów.

- Na tę chwilę sytuacja jest stabilna, jesteśmy już w trakcie usuwania różnego rodzaju uszkodzeń materialnych na terenie województwa - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Jak dodał, rozpoczyna się akcja szacowania strat.

Szef śląskiej Państwowej Straży Pożarnej brygadier Jacek Kleszczewski relacjonował, że silny wiatr pojawił się w woj. śląskim w niedzielę rano i kilkakrotnie uderzał z większą siłą. Do poniedziałkowego rana strażacy z PSP odnotowali 1339 interwencji, pracowali jeszcze w kilku miejscach. Najwięcej pracy mieli w powiatach: cieszyńskim, żywieckim bielskim, gliwickim, w Katowicach i powiecie częstochowskim.

W wyniku silnego wiatru trzy osoby w regionie zostały ranne. W Katowicach ucierpiała osoba, gdy na samochód, w którym siedziała, spadł konar. Trafiła do szpitala w stanie niezagrażającym życiu. Poszkodowani zostali także dwaj interweniujący strażacy. Jak przekazał Kleszczewski, po udzieleniu pomocy medycznej są już w domach. Jeden z nich ma złamaną rękę i jest potłuczony, drugi ma obrażenia palca.

Wiatr uszkodził w Śląskiem prawie 100 dachów. Kilkanaście osób musiało zostać na pewien czas ewakuowanych z uwagi na możliwe zagrożenie. Po oględzinach strażaków i przedstawicieli nadzoru budowlanego mogli wrócić do swoich domów. W Mysłowicach runął komin w budynku wielorodzinnym, lokatorzy trzech mieszkań musieli je opuścić. We wsi Biała w powiecie kłobuckim został zerwany dach domu jednorodzinnego, w Krzyżanowicach w powiecie raciborskim zerwany dach garażu uderzył w budynek gospodarczy, częściowo go niszcząc. Strażacy odebrali też zgłoszenia o ponad 1000 wiatrołomach i 76 podtopieniach. W Orzeszu i Gliwicach wiatr uszkodził dachy kościołów, a w Bestwinie - dach szkoły.

Wielkopolskie

W Wielkopolsce trwa szacowanie strat po przejściu orkanu. Samorządy mogą wnioskować o pomoc finansową – poinformowała w poniedziałek wicewojewoda Marlena Maląg. W regionie silny wiatr uszkodził blisko 80 budynków mieszkalnych, nikt nie odniósł obrażeń.

Biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego (WUW) podało w poniedziałek, że największe straty są w powiatach: poznańskim, ostrowskim, szamotulskim, nowotomyskim, leszczyńskim i czarnkowsko-trzcianeckim. W powiecie śremskim, w miejscowości Błociszewo, wiatr uszkodził szczyt budynku oraz pokrycie dachu. Budynek nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Osoby zamieszkujące dom zostały ewakuowane i rozlokowane u swoich rodzin.

Straż pożarna odnotowała w miniony weekend w regionie przeszło 530 interwencji. Wiatr uszkodził 78 budynków mieszkalnych i 19 gospodarczych. Orkan zerwał dachy na czterech budynkach mieszkalnych i pięciu gospodarczych. Strażacy najczęściej interweniowali przy usuwaniu wiatrołomów.

Świętokrzyskie

Blisko 130 interwencji, uszkodzone dachy, połamane drzewa, zerwane linie energetyczne - to skutki wichury, która w niedzielę przeszła nad województwem świętokrzyskim. Bez prądu w regionie pozostaje nadal 800 odbiorców.

- 129 razy interweniowali świętokrzyscy strażacy usuwając skutki wichury. Siła wiatru dochodziła w porywach do 100 km/h. 96 interwencji dotyczyło powalonych drzew. Uszkodzonych zostało 20 dachów na budynkach mieszkalnych i 13 na budynkach gospodarczych, najwięcej w powiecie kieleckim i w okolicach Jędrzejowa – poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Kazimierz Kasprzyk. Nie było informacji o osobach poszkodowanych.

Warmińsko-mazurskie

Około 550 odbiorców z woj. warmińsko-mazurskiego nie ma w poniedziałek rano prądu w efekcie awarii spowodowanych silnym wiatrem. Straż pożarna interweniowała od północy 30 razy, głównie przy połamanych drzewach.

Według asp. Wojciecha Juchniewicza z komendy wojewódzkiej straży pożarnej w Olsztynie, w ciągu minionej doby na Warmii i Mazurach odnotowano 260 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków intensywnych opadów deszczu i silnego wiatru. Nie było osób poszkodowanych.

Od północy strażacy wyjeżdżali ok. 30 razy, głównie do połamanych konarów, powalonych drzew i wypompowywania wody z zalanych piwnic.

Podkarpacie

Ponad 240 razy interweniowali podkarpaccy strażacy od północy z soboty na niedzielę do poniedziałku rano w związku z silnym wiatrem i ulewnym deszczem, które występują na Podkarpaciu - podała Państwowa Straż Pożarna.

Rzecznik podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP w Rzeszowie mł. bryg. Marcin Betleja poinformował w poniedziałek rano, że większość interwencji dotyczyła usuwania połamanych drzew i konarów z jezdni, chodników i posesji.

W 25 przypadkach strażacy pomagali w zabezpieczaniu uszkodzonych elewacji i konstrukcji dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. 10 przypadków to wypompowywanie wody z zalanych przez deszcz piwnic i udrażnianie przepustów drogowych.

"W Łysej Górze w pow. jasielskim dwa samochody uderzyły w leżące na drodze drzewo. Kierowcy obu samochodów zostali przewiezieni do szpitali" – poinformował Betleja.

Najwięcej interwencji strażackich dotyczyło powiatów: rzeszowskiego, krośnieńskiego, jasielskiego, dębickiego, mieleckiego, brzozowskiego i strzyżowskiego.

Grzegorz przyczynił się do strat materialnych
Grzegorz przyczynił się do strat materialnych tvn24

Autor: wd/aw,AP/aw, ao / Źródło: TVN Meteo, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 7.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne, które miejscami są gwałtowne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Rozwija się linia nawałnic

Gdzie jest burza? Rozwija się linia nawałnic

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał kolejne ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju niedzielny wieczór zapowiada się deszczowo. Obowiązują także alarmy przed upałem i burzami, miejscami drugiego stopnia.

Pogoda będzie zagrożeniem nie tylko za dnia. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia

Pogoda będzie zagrożeniem nie tylko za dnia. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W sobotę wieczorem przez Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Wiało tak mocno, że w Międzychodzie (Wielkopolskie) pękł ponad stuletni dąb i przewrócił się na samochód. W Radgoszczy silny podmuch wiatru poderwał dwa dmuchane zamki, cztery osoby zostały ranne. Skutki gwałtownej pogody były odczuwalne także w innych regionach.

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Alert RCB. W niedzielę do osób przebywających na terenie trzech województw rozesłany został SMS ostrzegający przed pogodowymi zagrożeniami. Prognozowane są burze z ulewami i gradem, a eksperci ostrzegają przed przerwami w dostawie prądu.

Alert RCB. "Burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad"

Alert RCB. "Burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Węgrzy przygotowują się na uderzenie drugiej fali upałów w tym roku. Dla całego kraju ogłoszono czerwony alert. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć 39 stopni. Wzrasta również ryzyko pożarów - w sześciu komitatach wydano zakaz palenia ognisk.

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Źródło:
PAP, idokep.hu

Ranny strażak został uratowany w Kalifornii. Do wypadku doszło podczas akcji gaśniczej w hrabstwie Fresno, gdzie pożar wybuchł ponad tydzień temu. Ogień spalił w tym regionie ponad 5,6 tysięcy hektarów i wciąż nie został opanowany.

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
Reuters, Cal Fire

Co najmniej 14 osób zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w Nepalu. Kraj nawiedziła fala monsunowych ulew, która spowodowała poważne powodzie i osuwiska. Wciąż prowadzone są akcje poszukiwawcze.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Himalayan Times, PAP

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24

Rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134. To więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano także 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Niedziela 7.07 przyniesie gwałtowne zjawiska w części kraju: burze z ulewami i silnym wiatrem. Szykuje się duża różnica temperatury między najchłodniejszym a najcieplejszym regionem kraju.

Pogoda na dziś - niedziela 7.07. Duża różnica temperatury i gwałtowne zjawiska

Pogoda na dziś - niedziela 7.07. Duża różnica temperatury i gwałtowne zjawiska

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do śmiertelnego wypadku doszło w Tatrach. W sobotę turysta spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci. To najtrudniejszy szlak w polskich górach.

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, TVN24

Burza tropikalna Beryl zmierza w stronę Teksasu, a jej dotarcie do amerykańskiego lądu prognozowane jest na poniedziałek. Przedtem może ona przybrać na sile i ponownie stać się huraganem, choć już nie tak silnym, co można było zaobserwować w ostatnich dniach na Karaibach. Tam wciąż trwa usuwanie skutków silnego wiatru i ulewnych opadów.

"Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz"

"Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NHC

Od kilku dni włoski wulkan Stromboli wyrzuca w powietrze popiół i materiał piroklastyczny. Takie widoki przyciągają niektórych turystów, którzy podpływają łódkami w okolice miejsca erupcji, podziwiać niecodzienny dla nich widok.

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trójka polskich turystów utknęła w piątek w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wspinacze musieli przerwać wycieczkę z powodu wychłodzenia i zmęczenia, a w górach zastał ich zmrok. Na pomoc ruszyli ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby.

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Źródło:
PAP, HZS

Trąba powietrzna przeszła w piątek przez centrum miasta we wschodnich Chinach. Świadkowie uwiecznili na nagraniach żywioł porywający fragmenty budowli. Wskutek silnego wiatru zginęło pięć osób, a prawie 90 zostało rannych.

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Źródło:
Reuters, The Straits Times

W piątek strażacy z Kalifornii walczyli z 20 pożarami i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Temperatura w północnych regionach stanu przekroczyła miejscami 47 stopni Celsjusza.

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Cal Fire

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Beryl, huragan drugiej kategorii, po tym jak przetoczył się między innymi przez Karaiby, w piątek dotarł do Meksyku. - Niebo zrobiło się bordowe i zaczęło lać, dość porządnie. Niektóre pokoje w hotelu pozalewało - mówił w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pan Dariusz, który przebywa w Cancun.

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, Reuters, Kontakt 24

Z powodu aktywności wulkanu Etna na Sycylii czasowo zamknięte zostało lotnisko w Katanii, jedno z głównych na wyspie. Linia lotnicza Ryanair odwołała w piątek część lotów do i z tego miasta. Przed godziną 17 w piątek lotnisko wznowiło działalność.

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, euronews.com, aeroporto.catania.it

Doszło do erupcji sycylijskiego wulkanu Etna. Z krateru wydobyły się ogromne ilości pyłu i popiołu wulkanicznego, które przysłoniły niebo. Zamknięto lotnisko w Katanii, a także wprowadzono zakaz korzystania z pojazdów dwukołowych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania z Katanii.

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24

Po wędrówce po jednym z parków w stanie Arizona, gdzie panował ponad 40-stopniowy upał, zmarł 10-latek. Chłopiec poczuł się źle, dlatego jego krewni wezwali pomoc. Niestety w szpitalu nie udało się uratować dziecka.

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

Źródło:
CNN, abcnews.go.com

Australijska policja stanowa z Terytorium Północnego znalazła szczątki 12-letniego dziecka, które miał zaatakować krokodyl. Dziewczynka zaginęła podczas kąpieli w potoku.

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Źródło:
Reuters, ABC Australia, tvnmeteo.pl

Grecję nękają gwałtowne burze. Od piorunów wybuchają niegroźne pożary, a ulewny deszcz powoduje zalania i utrudnienia na drogach. Mieszkańcy kilku regionów dostali alerty ostrzegające przed groźną pogodą.

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Źródło:
eKhatimerini, Greek Reporter, ENEX, tvnmeteo.pl, pelop.gr

Po ulicach peruwiańskiego miasta Santa Anita biegał byk. Zwierzę wywołało niemały popłoch wśród pieszych i kierowców. Groźnie wyglądające zdarzenie zarejestrowała kamera.

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Źródło:
Reuters, LaRepublica.pe

Najstarsze malarstwo figuratywne na świecie odkryli w indonezyjskiej prowincji Celebes Południowy badacze z Australii i Indonezji - poinformowała stacja BBC. Naskalne malowidła liczą ponad 52 tysiące lat. - To najstarszy istniejący dowód na opowieść - powiedział profesor Maxime Aubert z Griffith University w Australii, jeden z odkrywców.

Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie. Liczy co najmniej 52 tysiące lat

Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie. Liczy co najmniej 52 tysiące lat

Źródło:
PAP, BBC

Fala upałów nadciągnęła nad Moskwę. W środę po południu termometry w rosyjskiej stolicy pokazały 32 stopnie Celsjusza - to najwyższa wartość, jaką kiedykolwiek zanotowano tam 2 lipca. W mieście pojawiły się ciężarówki spryskujące ulice wodą.

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Źródło:
Reuters, Khaleej Times

Drapanie u kotów to nie tylko kwestia wychowania. Jak pokazały badania międzynarodowego zespołu naukowców, niszczenie mebli może wynikać także z innych czynników takich, jak obecność dzieci w domu i poziom aktywności zwierzaków. Istnieje jednak wiele metod na walkę z tym zachowaniem.

Naukowcy mają sposób na to, jak oduczyć koty drapania mebli

Naukowcy mają sposób na to, jak oduczyć koty drapania mebli

Źródło:
Frontiers