Informacje
 • Jak ochronić rośliny ogrodowe
  przed suszą fizjologiczną

  24-02-2021 11:49 Wiosna w ogrodzie
  "Drzewa budzą się z zimowego spoczynku" Foto: TVN24 | Video: TVN24

  Polska przyroda powolutku budzi się do życia. Jak zauważyła doktor inżynier Ewa Jerzak z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dzięki wysokiej temperaturze drzewa, krzewy i kwiaty zaczęły już się rozwijać. Wciąż jednak powinno się je chronić.

  Od kilku dni w Polsce panuje wysoka jak na luty temperatura. W środę na Dolnym Śląsku termometry mogą pokazać nawet 18 stopni Celsjusza. Część roślin rozkwitła już zimą, kolejne budzą się do życia.

  - Oczar kwitnie zimą, to jego naturalna pora. Kwitną także kaliny wonne, kwitnie zimokwiat, ale to nie oznacza, że przyszła wiosna. Niemniej jednak świecące słońce i wysoka temperatura powodują, że drzewa budzą się z zimowego spoczynku - opowiadała doktor inżynier Ewa Jerzak z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

  Jak dodała, w drzewach i krzewach zaczynają krążyć soki. Oznacza to, że znika ich odporność na zimowe warunki pogodowe.

  Susza fizjologiczna

  Ekspertka zaleciła, by wciąż chronić krzewy ozdobne i inne rośliny, ponieważ pogoda bywa zgubna. Ponadto mogą cierpieć z powodu suszy fizjologicznej, a więc takiej, która pojawia się, gdy roślina nie może czerpać wody z otoczenia, choć ta występuje w podłożu.

  - Świecące słońce powoduje, że jest wysoka transpiracja - rośliny tracą dużo wody, a nie mogą jej pobierać, ponieważ ziemia jest zmarznięta i ta woda jest dla nich po prostu niedostępna - wspomniała ekspertka. W takich okolicznościach nie zaleca się podlewania, zamiast tego warto osłonić rośliny przed nadmierną transpiracją.

  Gdzie znaleźć wiosnę?

  Według Jerzak poszukiwania pierwszych oznak wiosny warto rozpocząć od szukania na ziemi. Zwiastunami będą kwitnące krokusy czy  przebiśniegi, które już zaczynają się rozwijać.

  W drugiej kolejności warto spojrzeć na krzewy leszczyny, na których już niebawem powinny zacząć wydłużać się żółte kwiatostany, a także na gałązki wierzby, które pokryją się baziami.

  - To będzie znaczyło, że zaczyna się przedwiośnie - powiedziała.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....