Informacje
 • To wrota do dalekiej przestrzeni kosmicznej. Powstanie stacja na Księżycu

  27-09-2017 18:12 Pozwoli polecieć na Marsa

  Ludzie mają różne plany na zagospodarowanie Księżyca

  Foto: flickr.com/David DeHetre (CC BY 2.0); Film: ESA

  Rosja zamierza otworzyć stację badawczą na Księżycu. To krok w kierunku eksploracji odległych części Kosmosu.

  Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos i amerykańska NASA ogłosiły w środę wspólny projekt dotyczący budowy załogowej stacji kosmicznej na orbicie Księżyca. Współpraca jest częścią programu "Deep Space Gateway".

  Do budowy nowej załogowej stacji kosmicznej w pobliżu Księżyca Roskosmos i NASA zamierzają użyć Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

  Jest to część długoterminowego projektu, mającego na celu zbadanie dalekiej przestrzeni kosmicznej i wysłanie ludzi na Marsa.

  Poważne plany

  Już kilka miesięcy temu NASA ogłosiła pracę nad projektem "Deep Space Gateway", który ma na celu wysyłanie astronautów w przestrzeń kosmiczną za pomocą amerykańskich rakiet nowej generacji. Jak podała agencja AFP, Rosja z kolei zamierza otworzyć stację badawczą na Księżycu i latać na satelitę Ziemi od 2031 roku.

  Roskosmos podkreślił, że partnerzy zamierzają rozwijać międzynarodowe normy techniczne, które będą stosowane w przyszłości. "Co najmniej pięć krajów pracuje nad budową własnych załogowych statków kosmicznych, więc żeby uniknąć problemów technicznych, normy muszą zostać zunifikowane. Część kluczowych norm zostanie opracowana na podstawie elementów rosyjskich" - powiedział Igor Komarow, szef Roskomoskosu.

  Obok amerykańskich ciężkich rakiet nośnych (Space Launch System, SLS) przy budowie stacji zostaną użyte rosyjskie modułowe rakiety nośne Angara i Proton-M. Poszczególne komponenty przyszłej stacji mają być dostarczane przez amerykański Space Launch System. Operacja ta rozpocznie się w 2018 r.

  To tylko przystanek

  Stacja ma posłużyć jako punkt przystankowy w misjach na Marsa i asteroidy. Ma być też obiektem badawczym, na którym będą rozwijane i testowane systemy potrzebne człowiekowi do przeżycia w dalszych częściach przestrzeni kosmicznej.

  Podpisanie umowy miedzy agencjami miało miejsce w Adelajdzie w południowej Australii, gdzie odbywa się 68. Międzynarodowy Kongres Astronautyczny. Jak podała agencja AFP, mimo napięć politycznych przestrzeń kosmiczna to jeden z niewielu obszarów współpracy między Rosją a USA.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • stacja na księżycu
  tak, wydaje mi się, że już dawno powinniśmy być na Marsie, ale aktualnym wrogiem postępu nie są byli przeciwnicy w zimnej wojnie
  ~alfa centauri /2018-08-23 12:38
 • W koncu
  taka decyzja powinna zapasc w momencie pierwszego lądowania czlowieka na ksiezycu i juz dawno byla by baza ale lepiej bylo sie bawic w zimna wojne i tracic miliardy. Juz dawno powinnismy byc na marsie, jakies 20-25 lat jestesmy do tylu.
  ~fobosik /2017-09-27 21:33
 • Naiwni amerykanie
  Ruscy wykiwaja amerykanów do potęgi.
  Nie kto doradzić Amerykano aby dali sobie spokój z ruskimi?
  ~Oktawiusz /2017-09-27 18:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...