Już w najbliższą środę o godzinie 6.24 Słońce wejdzie w znak Raka i rozpocznie się prawdziwe astronomiczne lato. W trakcie najbliższych miesięcy w niektórych miejscach Polski będzie można zobaczyć między innymi częściowe zaćmienie Księżyca.
To właśnie w środę Słońce będzie wędrowało na niebie najwyżej i najdłużej, a moment górowania znajdzie się tuż nad zwrotnikiem Raka. Strefa podbiegunowa na półkuli północnej jest oświetlona i panuje tam dzień polarny.
Co zaobserwujemy na niebie?
7 sierpnia w Polsce będzie można oglądać częściowe zaćmienie Księżyca. Maksymalna faza zaćmienia nastąpi o godz. 19.22 polskiego czasu.
Całkowite zaćmienie Słońca
Jest to jednych z bardziej spektakularnych zjawisk, które można zaobserwować na naszej planecie. W tym roku Księżyc przysłoni Słońce 21 sierpnia.
Niestety w Polsce będzie niewidoczne.
Całkowite zaćmienie będzie można zaobserwować o godzinie 16.49 czasu uniwersalnego. Będzie przebiegać przez Stany Zjednoczone.
Jest to idealna szansa dla miłośników astronomii, do obserwacje tego rzadkiego zjawiska. Wielu z nich planuje wyjazd do USA właśnie w tym okresie.
Trójkąt Letni
Jest to zbiór o trzech bardzo jasnych gwiazd, rozmieszczonych na wierzchołkach dość dużego trójkąta. Najjaśniejszą gwiazdą jest Wega z konstelacji Lutni, mniej trochę intensywnie świecą Deneb z gwiazdozbioru Łabędzia i Altair z konstelacji Orła.
Lato jest dobrym okresem do obserwowania meteorów, zwanych potocznie "spadającymi gwiazdami". To drobne okruchy materii z Kosmosu (meteoroidy), które wpadając w ziemską atmosferę wywołują zjawisko meteoru.
Jeżeli obiekt jest na tyle duży, że przetrwa lot przez atmosferę, spada na powierzchnię Ziemi jako meteoryt.
Spadające gwiazdy
Spadających gwiazd warto wypatrywać szczególnie w nocy z 12 na 13 sierpnia, kiedy wzmożoną aktywność ma rój Perseidów. Natomiast ich cały okres aktywnego spadania szacowany jest od 17 lipca do 24 sierpnia. Do meteorytów zaliczamy białe ślady na niebie, które szybko przelatują na niebie. W ciągu godziny może spadać na raz nawet deszcz 150 meteorytów.
Na niebie pojawią się planety
Najjaśniej tuż przed wschodem Słońca w lato będzie świecić Wenus. Natomiast wieczorem można spróbować dostrzec Merkurego.
Największa planeta Jowisz, który wiosną był widoczny praktycznie przez całą noc, latem będzie coraz wcześniej zachodził.
Saturn widoczny jest na przełomie czerwca i lipca przez większą część nocy, a pod koniec sierpnia Uran i Neptun możemy dostrzec tylko przy pomocy instrumentów astronomicznych. Wraz ze zbliżaniem się jesieni, warunki do obserwacji będą coraz lepsze.
Autor: wd/aw / Źródło: PAP