Informacje
 • Ziemia coraz bardziej zielona przez nadmiar CO2

  30-04-2016 10:15 Rosliny wykorzystują go do wzrostu

  Zmiany w zazielenieniu Ziemi

  NASA

  Nadmiar dwutlenku węgla w atmosferze tworzy zieloną planetę, pokazuje nowe badanie NASA. Obszary, które do niedawna pokryte były lodem, jałową ziemią lub piachem teraz mogą pochwalić się bujną roślinnością.

  Liściaste krzewy i drzewa stanowią 32 proc. powierzchni Ziemi. Wykorzystują dwutlenek węgla i światło słoneczne do wzrostu w procesie fotosyntezy. A ponieważ dwutlenku węgla produkujemy coraz więcej, to i roślin przybywa w bardzo szybkim tempie, twierdzą naukowcy.

  Liczne badania wykazały, że rocznie wytwarzamy 10 mln ton dwutlenku węgla. Połowa tej ilości przechowywana jest w roślinach. Doskonale widać to w danych satelitarnych z ostatnich lat.

  Naukowcy z NASA przeanalizowali informacje uzyskane ze spektoradiometrów MODIS i AVHRR. Następnie stworzyli modele matematyczne i symulacje komputerowe w celu wyizolowania zmiennych (takich jak dwutlenek węgla, azot, temperatura powierzchni lądu, opady, promieniowanie słoneczne itp.) i sprawdzenia jak każda z nich wpływa na zalesienie.

  Okazało się, że w aż 70 procentach stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wpływa na zazielenienie naszej planety.

  - Drugim najważniejszym czynnikiem jest azot, i stanowi 9 procent - mówi współautor badania dr Ranga Myneni, z Uniwersytetu Bostońskiego.


  Druga strona medalu

  Naukowcy podkreślają, że nie możemy zapominać o negatywnych skutkach nadmiernej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Przynosi ona więcej szkody niż pożytku, jak: globalne ocieplenie, topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu morza i coraz bardziej niebezpieczna pogoda w różnych miejscach na świecie (potężne ulewy, silne cyklony i tornada).

  Eksperci donoszą tez, że akumulacja CO2 może być tymczasowa.

  - Badania wykazały, że rośliny aklimatyzują się lub dopasowują do rosnącego stężenia dwutlenku węgla, więc efekt nawożenia zmniejsza się w czasie - mówi prof. Philippe Ciais, dyrektor Pracowni Klimatu i Nauk o Środowisku w Gif-sur-Yvette we Francji.

  Ponadto skutki rosnącego zazielenienia mogą mieć długoterminowe, nieprzewidywalne konsekwencje, twierdzą naukowcy.

  - Takie radykalne zazieleniania ma zdolność do zasadniczej zmiany obiegu wody i węgla w systemie klimatycznym - podnosi główny autor badań NASA Zaichun Zhu z Uniwersytetu Pekińskiego.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Zanieczyszczenia
  Emisja gazow cieplarnianych jest na Świecie ogromna i niepokojaca!!! Lodowce topnieją, poziom oceanow sie podnosci, powietrze (nawet w wysokich partiach gor nieopodal Chin) jest coraz gorsze. Niemniej jak nawet u nas chce sie wskrzeszac nierentowne górnictwo a po jezdniach pelno samochodow nie spełniających norm emisji spalin...
  ~BikPum /2016-05-01 18:33
 • Hehe
  No to chyba dobrze. Zawsze to mniej głodu bo jest gdzie ziemie uprawiać.
  Piotru70 /2016-04-30 13:29
 • Więcej zieleni
  Więcej zieleni na Ziemi to chyba dobra wiadomość.
  Yaspi /2016-04-30 11:52
 • Złe czy dobre
  Przynosi ona więcej szkody niż pożytku, jak: globalne ocieplenie, topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu morza i coraz bardziej niebezpieczna pogoda w różnych miejscach na świecie (potężne ulewy, silne cyklony i tornada).
  To są "złe" zjawiska tylko dla ludzi. Zalanie pewnych terenów z punktu wiodzenia planety nie ma znaczenia jak pojawią się nowe po cofnięciu lodowców. niebezpieczna pogoda to też raczej ludzki problem. Wyższa temperatura to żaden problem dla natury, zwiertzęta przemigrują a poza tym wymieranie jest naturalne. W czasach dinozaurów było duże wyższe stezenie CO2 wyzsza średnia temperatura io jakoś to planecie nie przeszkadzało. Węc może przestanmy piep..c że to zle dla Ziemi i powiedzmy wprost do zle dla ludzi i dlatego cos z tym trzeba zrobic
  ~Fakty /2016-04-30 11:39
 • UPS
  Wystarczy przypomnieć sobie proces fotosyntezy :). Ja tam naukowcem nie jestem ale jak jest dużo CO2 w akwarium to rośliny zdecydowanie lepiej rosną. Po to właśnie stosuje się suplementacje dwutlenkiem węgla :). Rozumiem że jak za dużo będzie roślin to też źle :) Bo ... nieprzewidywane konsekwencje :)
  ~Bez nicka /2016-04-30 11:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...