Widzimy całym ciałem

Kolory wpływają na nasze samopoczucie (Shutterstock)Shutterstock

Podobno czerwony kolor sprawia, że serce bije szybciej. Naukowcy już w poprzednich stuleciach dowiedli, że kolory mają ogromny wpływ na nasze zachowanie i procesy fizjologiczne zachodzące w naszym organizmie. Okazuje się, że kolory oddziałują również w sposób niewidoczny dla ludzkiego oka.

Mechanizmy fizjologiczne, które odpowiadają za zmysł widzenia i proces postrzegania barw, zostały już zrozumiane przez naukowców w ubiegłych stuleciach. Dopiero od ostatnich kilkudziesięciu lat naukowcy dostrzegli, że barwy postrzegamy nie tylko zmysłem wzroku. Barwy oddziałują na nasz organizm poprzez ścieżkę niewidzialną dla ludzkiego oka. Podobnie jak ucho, które oprócz wrażeń dźwiękowych, jest odpowiedzialne również za równowagę. Na podstawie nowych badań, naukowcy dowodzą, że oko pełni dwie funkcje.

Zmysł wzroku

Oko składa się z dwóch rodzajów receptorów: są to czopki i pręciki. Pręciki są niezwykle wrażliwe na światło, to właśnie one pozwalają nam rozróżniać poziom jasności. Komórki narządu wzroku wysyłają impulsy nerwowe, które docierają głównie do obszaru mózgu, gdzie powstaje obraz. Należy również wspomnieć o tym, że niektóre sygnały trafiają do centralnego regionu w mózgu zwanego podwzgórzem, które nie odgrywa żadnej roli w powstawaniu obrazów, ale wpływa na procesy fizjologiczne.

Podwzgórze jest kluczową częścią mózgu, która odpowiada za wydzielanie wielu hormonów, kontrolujących liczne procesy zachodzące w naszym organizmie, należą do nich: sen, poczucie głodu, temperatura, czy cykl dobowy człowieka.

Światło a sen?

Pod koniec wieczoru, kiedy ilość światła słonecznego jest już bardzo ograniczona, w naszym organizmie wydzielany jest hormon - melatonina, który odpowiada za senność. Jeśli organizm jest naświetlany światłem dziennym (w szczególności w zakresie promieniowania światła niebieskiego i zielonego), do organizmu uwalniany jest hormon kortyzol, który pobudza nas i jednocześnie hamuje uwalnianie melatoniny.

Jak poinformowali naukowcy komórki siatkówki, które znajdują się pomiędzy okiem a podwzgórzem są bardzo wrażliwe na krótkie długości fali widma widzialnego (promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie niebieskim i zielonym). Mimo, że światło nie jest widoczne to wpływa ono na procesy fizjologiczne. Efektem tego są zmiany nastrojów, tętna, zwiększona czujność, czy impulsywność.

Kolory wpływają na nasze samopoczucie (Shutterstock)Shutterstock

Mała ilość światła

Prawdopodobnie niedostatek promieniowania słonecznego wpływa na zaburzenia nastroju ludzi, którzy mieszkają w wyższych szerokościach geograficznych. Te dysfunkcje mogą być leczone przez ekspozycję pacjentów na światło dzienne. Badania dowodzą, że osoby które są narażone na działanie jasnych, krótkich fal elektromagnetycznych na kilka godzin przed snem mają problem z zaśnięciem. Promieniowanie może zwiększyć czujność, i jednocześnie negatywnie wpływa na jakość snu. Statystyki pokazują, ze bezsenność jest dużym problemem współczesnego społeczeństwa. Poza tym, nadmierne promieniowanie zwiększa ryzyko występowania takich chorób jak: otyłość, cukrzyca i choroby serca. Naukowcy wciąż analizują, czy i jak bardzo nadmierne użycie smartfonów i tabletów w godzinach wieczornych, wpływa na jakość snu. Urządzenia te emitują znaczne ilości światła w zakresie długości fal niebieskich i zielonych, które mają wpływ na procesy zachodzące w organizmie. Hamują one uwalnianie melatoniny, a tym samym przyczyniają się do bezsenności.

Doświadczenia na kolorach

Na Uniwersytecie w Leeds w Wielkiej Brytanii, znajduje się laboratorium, w którym naukowcy zaprojektowali i wybudowali specjalny system oświetlenia. Miał on pomóc w zrozumieniu i ocenie wpływu światła na ludzkie zachowanie. Instalacja świetlna powoduje zmianę koloru w pomieszczeniu o określonej długości fali, jest to barwa czysta (promienie elektromagnetyczne są tej samej długości) W innych kolorowych oświetleniach są zastosowane mieszanki światła RGB (czerwone, zielone, niebieskie - których długość jest różna). Dzięki temu naukowcy mogli zbadać wpływ każdej barwy na zachowanie badanego człowieka.

Nowe wyniki

Ostatnie badania przeprowadzone przez grupę naukowców wykazały, że zachodzi niewielki wpływ kolorowego światła na tętno i ciśnienie krwi. Jak zauważono, czerwone światło wydaje się nieco przyśpieszać tętno tętno, a niebieskie światło sprawia że serce bije wolniej. Odstępstwo od normy jest niewielkie, jednak teoria ta została podparta australijskimi badaniami przeprowadzonymi w 2015 roku.

Niebieski kolor, a samobójstwa

Kojącą właściwość światła w zakresie promieniowania niebieskich fal w praktyczny sposób zastosowano w 2009 roku wzdłuż platformy linii kolejowej Yamanote w Tokio (Japonia). Te kroki podjęto na podstawie przekonania, że niebieskie światło może sprawić, że ludzie będą mniej impulsywni i bardziej spokojni. Celem tego zabiegu było zmniejszenie liczby samobójstw. Lokalne władze dostrzegły, że liczba samobójstw spadła o 74 procent. Po sukcesie Japończyków, zastosowano ten sam rodzaj wiązki światła na lotnisku Gatwick w Wielkiej Brytanii.

Badania trwają

W laboratoriach prowadzone są podobne badania, które mają wpływ koloru na kreatywność, naukę uczniów w klasie oraz jakość snu. Dla naukowców jest to nowy impuls, aby dalej badać wpływ kolorów poprzez "niewidzialną ścieżkę".

Autor: wd/rp / Źródło: Science Alert

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Fala wezbraniowa na Odrze zbliża się do Wrocławia. Z prognozy IMGW wynika, że kulminacji w mieście należy spodziewać się w nocy ze środy na czwartek.

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na prawie 60 stacjach. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

Pogoda na jutro, czwartek 19.09. Do Polski dotarł antycyklon Serkan, który przyniósł słoneczną oraz ciepłą pogodę. Właśnie takiej aury możemy spodziewać się jutro. W nocy mogą pojawić się mgły i zamglenia, a także lokalne przelotne opady deszczu.

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Obowiązują alarmy przed gęstymi mgłami. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Żółte ostrzeżenia IMGW. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność

Żółte ostrzeżenia IMGW. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność

Źródło:
IMGW

Sytuacja powodziowa w środkowej Europie poprawia się, ale wciąż jest trudna. W Austrii potwierdzono piątą ofiarę śmiertelną żywiołu. Niektóre akweny w Czechach wciąż grożą wylaniem. Fala powodziowa na Dunaju przechodzi przez Węgry, szykuje się na nią Budapeszt.

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Stery nad pogodą w Polsce przejął antycyklon Serkan. Wyż sprawi, że w najbliższych dniach czekać nas będzie piękna, spokojna i słoneczna aura. Temperatura powietrza przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Po ekstremalnych opadach deszczu w ostatnich dniach gwałtownie podniósł się poziom rzek w południowej i południowo-wschodniej Polsce, powodując powodzie. Na niektórych stacjach hydrologicznych zanotowano najwyższy poziom wody od początku prowadzenia pomiarów.

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Źródło:
IMGW

Do Wrocławia dotarła fala kulminacyjna na Odrze. Według relacji Tomasza Sikory z urzędu miejskiego Wrocławia, woda na Bystrzycy już powoli opada. W Trestnie poziom Odry wynosi około 600 centymetrów. Jak powiedział dyżurny na stanowisku kierowania komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu, wały cały czas są uszczelniane. - Cały czas na bieżąco uszczelniamy, ale nie przeciekają. Pilnujemy tego - podkreślał dyżurny.

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" we Wrocławiu

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" we Wrocławiu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po intensywnych opadach śniegu w Alpach nadal obowiązuje stan zagrożenia lawinowego. We wtorek lawina, która zeszła w środkowej Austrii, porwała kilka osób, jedna z nich została poważnie ranna - podały służby. Kraj zmaga się ze skutkami powodzi, choć sytuacja zaczęła się poprawiać. We wtorek poinformowano o piątej ofierze śmiertelnej, ponad 20 miejscowości jest odciętych od świata.

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Źródło:
PAP, bergrettung-salzburg.at, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Ogień szaleje w Portugalii. Co najmniej siedem osób zginęło w trawiących kraj od niedzieli pożarach lasów i nieużytków rolnych. Wśród zabitych jest trzech strażaków.

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Sytuacja powodziowa w części południowo-zachodniej Polski jest bardzo trudna. Giną ludzie, woda zalewa miasta i domy. Zarządzono wiele ewakuacji. Ekohydrolożka Iwona Wagner próbowała na antenie TVN24 odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tak tragicznych skutków tego kataklizmu.

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Dzięki eksperymentalnemu projektowi współprowadzonemu przez IMGW-PIB możemy zobaczyć zasięg zalanych terenów na mapach. Potężne rozlewiska widać koło Prudnika, w Kotlinie Kłodzkiej i w okolicach zbiornika Racibórz Dolny. Natomiast najnowsze dane, z 16 września z godziny 14, pokazują m.in. rozlewiska rzeki Bóbr w okolicach Pilchowic, Wlenia, Lwówka Śląskiego.

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW