W niedziele po zmroku można było obserwować na niebie zorzę polarną. Światła północy pojawiły się nawet w południowych regionach naszego kraju.
W niedzielę w Polsce pojawiła się zorza polarna. O godz. 18.30 notowano 6 w skali KP, przed godz. 20 KP wynosiło nawet około 8 (9-stopniowa skalą KP opisuje się zasięg występowania zorzy polarnej - KP1 oznacza, że zjawisko na niebie będzie można zaobserwować blisko bieguna, a KP 9, że zorza pojawi się nawet w południowej Polsce).
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcie zorzy polarnej m.in. z Lubelszczyzny i z Jeleniej Góry. Serwis meteomodel udostępnił nam także zdjęcie z Małopolski.
Jak powstaje aurora borealis?
Zorza polarna powstaje w wyniku rozbłysków słonecznych, podczas których duże ilości naładowanych cząstek są wyrzucane ze Słońca i mkną przez Układ Słoneczny, czasem wpadając na naszą planetę.
- Ziemia ma naturalnego obrońcę w postaci magnetosfery. Ona wyłapuje cząstki, sprawiając, że poruszają się wzdłuż linii naszego pola magnetycznego. Pole magnetyczne dotyka naszej planety tylko w dwóch miejscach - na biegunach, zupełnie jak w magnesie. Cząstki - poruszając się po liniach pola magnetycznego - dochodzą do ziemskiej atmosfery właśnie w okolicach podbiegunowych. Tam, uderzając w naszą atmosferę, pobudzają do świecenia cząstki gazu - wyjaśniał Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.
Autor: mab / Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24/ KarolNienartowicz