Asteroida w Wigilię minęła Ziemię "o włos" - 25-12-2015
W Wigilię Bożego Narodzenia do Ziemi zbliżyła się asteroida 2003 SD 220. Choć obawy były duże, nie doszło do zderzenia z Ziemią. czytaj dalej
Zderzenie z ogromną asteroidą może być katastrofalne w skutkach
pixabay.com
Jeśli NASA i inne agencje międzynarodowe nie będą w stanie zmienić trajektorii lotu, to nowy dział może przygotować ludzi na Ziemi, alarmując ich o potencjalnej strefie oddziaływania. Naukowcy będą też koordynować akcje reagowania kryzysowego.
Szef Biura Koordynacji Ochrony Planetarnej, Lindley Johanson, otrzymał tytuł Oficera Obrony Planetarnej.
- Oczywiste jest, że agencja jest zobowiązana do pełnienia roli lidera krajowego i międzynarodowego, przy wykrywaniu zagrożeń związanych z kosmosem - powiedział Johnson.
NASA rocznie wykrywa 1,5 tys. nowych obiektów bliskich Ziemi w roku. Uważa się, że znaleziono 90 proc. obiektów, których średnica jest większa lub równa 1 kilometrowi. Teraz w planach jest wykrycie mniejszych obiektów. Uważa się, że aż 75 proc. asteroid, o mniejszych niż 1000 metrów średnicy, jest niewykryte.
- Wykrywanie, śledzenie asteroid oraz obrona naszej planety to coś, co NASA i globalna społeczność bierze bardzo na poważnie - powiedział John Grunsfeld, powiedział naukowiec z NASA.
Na poniższym wideo przedstawiona jest symulacja, na której widać, co by się wydarzyło, gdyby zderzyły się dwa ogromne ciała niebieskie.
Źródło: Huffingtonpost
Autor: mab/jap
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!
Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...
Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...
Komentarzy 1