Informacje
 • NASA utworzyła Biuro Koordynacji Obrony Planetarnej.
  Będzie chronić Ziemię przed kolizją

  12-01-2016 08:33 NASA uruchomiła nowy dział
  NASA utworzyła Biuro Koordynacji Obrony Planetarnej. <br />Będzie chronić Ziemię przed kolizją

  Zderzenie z ogromną asteroidą może być katastrofalne w skutkach

  pixabay.com

  NASA otworzyła biuro, którego obowiązkiem będzie obrona naszej planety przed armagedonem, jaki grozi nam ze strony kosmosu - zderzeniem Ziemi z asteroidami.

  Biuro Koordynacji Ochrony Planetarnej, bo taką nazwę otrzymał ten oddział, nadzorować będzie całą pracę NASA w zakresie wykrywania i śledzenia obiektów, które znajdują się blisko Ziemi. Powołane biuro za zadanie ma również koordynować kontakt z innymi agencjami federalnymi i narodowymi, zwłaszcza w krytycznych momentach. Jednak głównym celem biura będzie znalezienie sposobu na uniknięcie katastrofalnych skutków, w przypadku potencjalnego zderzenia z asteroidą.

  Jeśli NASA i inne agencje międzynarodowe nie będą w stanie zmienić trajektorii lotu, to nowy dział może przygotować ludzi na Ziemi, alarmując ich o potencjalnej strefie oddziaływania. Naukowcy będą też koordynować akcje reagowania kryzysowego.

  Wczesne wykrywanie zagrożeń i ostrzeganie

  Szef Biura Koordynacji Ochrony Planetarnej, Lindley Johanson, otrzymał tytuł Oficera Obrony Planetarnej.

  - Oczywiste jest, że agencja jest zobowiązana do pełnienia roli lidera krajowego i międzynarodowego, przy wykrywaniu zagrożeń związanych z kosmosem - powiedział Johnson.

  NASA rocznie wykrywa 1,5 tys. nowych obiektów bliskich Ziemi w roku. Uważa się, że znaleziono 90 proc. obiektów, których średnica jest większa lub równa 1 kilometrowi. Teraz w planach jest wykrycie mniejszych obiektów. Uważa się, że aż 75 proc. asteroid, o mniejszych niż 1000 metrów średnicy, jest niewykryte.

  - Wykrywanie, śledzenie asteroid oraz obrona naszej planety to coś, co NASA i globalna społeczność bierze bardzo na poważnie - powiedział John Grunsfeld, powiedział naukowiec z NASA.

  Na poniższym wideo przedstawiona jest symulacja, na której widać, co by się wydarzyło, gdyby zderzyły się dwa ogromne ciała niebieskie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • smieszne
  po co nam takie cos jak ludzie sami sie wybiją bąbami nuklearnymi
  ~luki /2016-01-12 11:43

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...