Czystsze powietrze, solidarność i nie tylko. Co dobrego daje światu pandemia COVID-19


Pomimo wielu niepokojących informacji dotyczących rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa, izolacja społeczeństwa ma także swoje pozytywne strony. Maleje zanieczyszczenie środowiska, a ludzie jednoczą się w trudnych chwilach.

Koronawirus nieustannie się rozprzestrzenia. Liczba stwierdzonych zakażeń zbliża się do 340 tysięcy, dziennie przybywa prawie 30 tysięcy nowych przypadków, łącznie od początku epidemii zmarło 14700 osób. Kraje i miasta na świecie zamykają swoje granice, a władze proszą ludzi, by pozostawali w domach. Sytuacja jest trudna i nietypowa, jednak wśród tych niepokojących wieści pojawiają się też powody do nadziei.

NIETYPOWY STAN, KTÓRY STAŁ SIĘ CODZIENNOŚCIĄ. JAK PRZETRWAĆ OKRES EPIDEMII?

Czystsze powietrze

W miarę jak kraje izolują się w obawie przed zakażeniem, w powietrzu pojawia się o wiele mniej zanieczyszczeń. Zarówno w Chinach, jak i w północnych Włoszech odnotowano znaczny spadek poziomu dwutlenku azotu - poważnego zanieczyszczenia powietrza i silnej substancji chemicznej powodującej ocieplenie klimatu. Wszystko z powodu zmniejszonej aktywności przemysłowej i ruchu samochodowego.

Naukowcy z Nowego Jorku potwierdzili, że wczesne wyniki wykazują redukcję tlenku węgla o prawie 50 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Ponieważ nieustannie maleje również liczba połączeń lotniczych, a coraz większe rzesze ludzi są kierowane do pracy zdalnej, oczekuje się, że wartość ta spadnie jeszcze bardziej.

Przejrzysta woda w weneckich kanałach

W Wenecji poprawiła się jakość wody w słynnych kanałach biegnących przez miasto. Ponieważ mieszkańcy regionu obawiają się koronawirusa i pozostali w swoich domach, wodne ulice znacznie opustoszały. Doprowadziło to do drastycznego spadku ruchu wodnego, a w konsekwencji do osiadania osadów. Zwykle mętna woda stała się tak przejrzysta, że można zobaczyć nawet ryby.

Dobre uczynki

W mediach społecznościowych nieustannie pojawiają się informacje o panicznych zakupach i "wojnach" o artykuły codziennego użytku, jednak epidemia jest także przyczyną wielu aktów dobroci na całym świecie.

Przykładowo, dwóch nowojorczyków zebrało w ciągu trzech dni 1,3 tysiąca wolonatriuszy, którzy zadeklarowali się dostarczyć potrzebne produkty osobom starszym i niezdolnym do samodzielnego poruszania się. Polacy też pomagają potrzebującym, wcześniej skrzykując się w mediach społecznościowych.

W supermarketach w Australii stworzono specjalną "starszą godzinę", podczas której najstarsi klienci i osoby niepełnosprawne mogą spokojnie zrobić zakupy.

Setki tysięcy osób w Wielkiej Brytanii i Kanadzie dołączyło do lokalnych grup wsparcia stworzonych po wybuchu epidemii. Tym samym zapoczątkowali trend nazwany "caremongering".

W celu pomocy przedsiębiorstwa przekształcają się w centra dystrybucji żywności. Na całym świecie, również w Polsce, gromadzone są pieniądze w celu zakupu środków ochrony dla szpitali, takich jak rękawiczki czy maseczki ochronne.

Dobro w obliczu pandemii objawia się również w mniejszych społecznościach. Na klatkach schodowych polskich bloków wywieszane są ogłoszenia dla starszych sąsiadów, którzy nie są w stanie zrobić zakupów czy pójść do apteki. Zbierani są wolontariusze, którzy również mogą pomóc starszym osobom.

JEŚLI RÓWNIEŻ I WY PODEJMUJECIE KROKI, BY WSPIERAĆ SIĘ PODCZAS TRUDNEJ SYTUACJI ALBO CHCECIE DOCENIĆ CZYJĄŚ POSTAWĘ - POCHWALCIE SIĘ TYM NA KONTAKT 24

Jedność i wsparcie

Pomiędzy codzienną pracą i życiem domowym trudno znaleźć czas na cokolwiek. Ponieważ koronawirus wymusza na wielu osobach izolację i pozostawanie w domach, paradoksalnie zbliżył do siebie wiele rodzin.

We Włoszech, gdzie obowiązuje ogólnokrajowy zakaz zbliżania się do siebie, ludzie wyszli na balkony, by śpiewać piosenki pobudzające morale. Polacy śpiewają z rodzinami w domach lub wspólnie, ale zdalnie, jak na przykład muzycy z grupy MoCarta.

Jeden z hiszpańskich instruktorów fitnessu przeprowadził zajęcia z niskiego dachu w środku kompleksu apartamentów. Mieszkańcy uczestniczyli w treningu ze swoich balkonów.

Na całym świecie wiele osób znalazło czas na odnowienie kontaktów ze swoimi przyjaciółmi i bliskimi poprzez rozmowy telefoniczne i online.

Wirus ten podkreślił również znaczenie pracowników służby zdrowia i osób zatrudnionych we wszelakich usługach. Tysiące Europejczyków zebrało się w oknach i na balkonach, by podziękować lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym. W Londynie studenci medycyny postanowili pomóc czynnie pracującym na rzecz zdrowia i życia poprzez opiekę nad ich dziećmi i wykonanie prac domowych.

Czas na rozwój

Ponieważ wiele osób utknęło w domach, niektórzy wykorzystują izolację na rozwój kreatywności. Czytanie, pieczenie, dzierganie czy malowanie to najczęstsze sposoby na spędzanie czasu podczas kwarantanny. Mnóstwo ludzi chwali się swoimi sukcesami poprzez media społecznościowe.

Biblioteka Publiczna w Waszyngtonie stworzyła wirtualny klub książki, a jeden z włoskich szefów kuchni na swoim koncie na Instagramie rozpoczął serię "Kitchen Quarantine", gdzie dzieli się przepisami ze wszystkimi, którzy nie ryzykują i zostali w domach.

Dla dzieci, które nudzą się podczas kwarantanny, organizowane są kreatywne zajęcia online. Dorośli miłośnicy sztuki mogą skorzystać z wirtualnych wycieczkach po galeriach świata. Ponieważ z powodu koronawirusa konieczne było odwołanie wielu wydarzeń i imprez masowych, wiele popularnych gwiazd zdecydowało się na zrobienie koncertu czy przedstawienia teatralnego poprzez streaming.

Autor: kw/map / Źródło: BBC

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed przymrozkami. Alarmy obowiązują w 13 województwach. Z prognoz wynika, że temperatura przy gruncie spadnie do -2 stopni Celsjusza. W sobotę zagrożenie stanowić mogą roztopy.

Przymrozki w 13 województwach. IMGW ostrzega

Przymrozki w 13 województwach. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. W sobotę 27.04 zobaczymy na termometrach wartości, jakie dawno na nich nie gościły. Miejscami temperatura wzrośnie do 21 stopni Celsjusza. Dzień zapowiada się przeważnie pogodnie, chociaż miejscami mogą pojawić się chmury i opady deszczu.

Pogoda na dziś - sobota 27.04. Do 21 stopni, prawie wszędzie pogodna aura

Pogoda na dziś - sobota 27.04. Do 21 stopni, prawie wszędzie pogodna aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na majówkę 2024. Nad Polskę napłynie powietrze znad Afryki, dzięki któremu wkrótce na termometrach zobaczymy powyżej 25 stopni. Miejscami jednak może zagrzmieć. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Co najmniej 70 osób zmarło w wyniku powodzi w Kenii. Jak przekazały organy rządowe, żywiołem dotkniętych zostało ponad 131 tysięcy rodzin. W piątek na rzece Kwa Muswii doszło do przerażającego wypadku - wezbrane wody porwały i przewróciły ciężarówkę pełną ludzi.

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Źródło:
CNN, Citizen TV Kenya

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com