Informacje
 • Czystsze powietrze, solidarność i nie tylko.
  Co dobrego daje światu pandemia COVID-19

  23-03-2020 07:15 Skutki są też pozytywne
  Psycholog o sytuacji w związku z koronawirusem Foto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN | Video: TVN24

  Pomimo wielu niepokojących informacji dotyczących rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa, izolacja społeczeństwa ma także swoje pozytywne strony. Maleje zanieczyszczenie środowiska, a ludzie jednoczą się w trudnych chwilach.

  Koronawirus nieustannie się rozprzestrzenia. Liczba stwierdzonych zakażeń zbliża się do 340 tysięcy, dziennie przybywa prawie 30 tysięcy nowych przypadków, łącznie od początku epidemii zmarło 14700 osób. Kraje i miasta na świecie zamykają swoje granice, a władze proszą ludzi, by pozostawali w domach. Sytuacja jest trudna i nietypowa, jednak wśród tych niepokojących wieści pojawiają się też powody do nadziei.

  NIETYPOWY STAN, KTÓRY STAŁ SIĘ CODZIENNOŚCIĄ. JAK PRZETRWAĆ OKRES EPIDEMII?

  Czystsze powietrze

  W miarę jak kraje izolują się w obawie przed zakażeniem, w powietrzu pojawia się o wiele mniej zanieczyszczeń. Zarówno w Chinach, jak i w północnych Włoszech odnotowano znaczny spadek poziomu dwutlenku azotu - poważnego zanieczyszczenia powietrza i silnej substancji chemicznej powodującej ocieplenie klimatu. Wszystko z powodu zmniejszonej aktywności przemysłowej i ruchu samochodowego.

  Naukowcy z Nowego Jorku potwierdzili, że wczesne wyniki wykazują redukcję tlenku węgla o prawie 50 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem.

  Ponieważ nieustannie maleje również liczba połączeń lotniczych, a coraz większe rzesze ludzi są kierowane do pracy zdalnej, oczekuje się, że wartość ta spadnie jeszcze bardziej.

  Przejrzysta woda w weneckich kanałach

  W Wenecji poprawiła się jakość wody w słynnych kanałach biegnących przez miasto. Ponieważ mieszkańcy regionu obawiają się koronawirusa i pozostali w swoich domach, wodne ulice znacznie opustoszały. Doprowadziło to do drastycznego spadku ruchu wodnego, a w konsekwencji do osiadania osadów. Zwykle mętna woda stała się tak przejrzysta, że można zobaczyć nawet ryby.

  Dobre uczynki

  W mediach społecznościowych nieustannie pojawiają się informacje o panicznych zakupach i "wojnach" o artykuły codziennego użytku, jednak epidemia jest także przyczyną wielu aktów dobroci na całym świecie.

  Przykładowo, dwóch nowojorczyków zebrało w ciągu trzech dni 1,3 tysiąca wolonatriuszy, którzy zadeklarowali się dostarczyć potrzebne produkty osobom starszym i niezdolnym do samodzielnego poruszania się. Polacy też pomagają potrzebującym, wcześniej skrzykując się w mediach społecznościowych.

  W supermarketach w Australii stworzono specjalną "starszą godzinę", podczas której najstarsi klienci i osoby niepełnosprawne mogą spokojnie zrobić zakupy.

  Setki tysięcy osób w Wielkiej Brytanii i Kanadzie dołączyło do lokalnych grup wsparcia stworzonych po wybuchu epidemii. Tym samym zapoczątkowali trend nazwany "caremongering".

  W celu pomocy przedsiębiorstwa przekształcają się w centra dystrybucji żywności. Na całym świecie, również w Polsce, gromadzone są pieniądze w celu zakupu środków ochrony dla szpitali, takich jak rękawiczki czy maseczki ochronne.

  Dobro w obliczu pandemii objawia się również w mniejszych społecznościach. Na klatkach schodowych polskich bloków wywieszane są ogłoszenia dla starszych sąsiadów, którzy nie są w stanie zrobić zakupów czy pójść do apteki. Zbierani są wolontariusze, którzy również mogą pomóc starszym osobom.

  JEŚLI RÓWNIEŻ I WY PODEJMUJECIE KROKI, BY WSPIERAĆ SIĘ PODCZAS TRUDNEJ SYTUACJI ALBO CHCECIE DOCENIĆ CZYJĄŚ POSTAWĘ - POCHWALCIE SIĘ TYM NA KONTAKT 24

  Jedność i wsparcie

  Pomiędzy codzienną pracą i życiem domowym trudno znaleźć czas na cokolwiek. Ponieważ koronawirus wymusza na wielu osobach izolację i pozostawanie w domach, paradoksalnie zbliżył do siebie wiele rodzin.

  We Włoszech, gdzie obowiązuje ogólnokrajowy zakaz zbliżania się do siebie, ludzie wyszli na balkony, by śpiewać piosenki pobudzające morale. Polacy śpiewają z rodzinami w domach lub wspólnie, ale zdalnie, jak na przykład muzycy z grupy MoCarta.

  Jeden z hiszpańskich instruktorów fitnessu przeprowadził zajęcia z niskiego dachu w środku kompleksu apartamentów. Mieszkańcy uczestniczyli w treningu ze swoich balkonów.

  Na całym świecie wiele osób znalazło czas na odnowienie kontaktów ze swoimi przyjaciółmi i bliskimi poprzez rozmowy telefoniczne i online.

  Wirus ten podkreślił również znaczenie pracowników służby zdrowia i osób zatrudnionych we wszelakich usługach. Tysiące Europejczyków zebrało się w oknach i na balkonach, by podziękować lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym. W Londynie studenci medycyny postanowili pomóc czynnie pracującym na rzecz zdrowia i życia poprzez opiekę nad ich dziećmi i wykonanie prac domowych.

  Czas na rozwój

  Ponieważ wiele osób utknęło w domach, niektórzy wykorzystują izolację na rozwój kreatywności. Czytanie, pieczenie, dzierganie czy malowanie to najczęstsze sposoby na spędzanie czasu podczas kwarantanny. Mnóstwo ludzi chwali się swoimi sukcesami poprzez media społecznościowe.

  Biblioteka Publiczna w Waszyngtonie stworzyła wirtualny klub książki, a jeden z włoskich szefów kuchni na swoim koncie na Instagramie rozpoczął serię "Kitchen Quarantine", gdzie dzieli się przepisami ze wszystkimi, którzy nie ryzykują i zostali w domach.


  Dla dzieci, które nudzą się podczas kwarantanny, organizowane są kreatywne zajęcia online. Dorośli miłośnicy sztuki mogą skorzystać z wirtualnych wycieczkach po galeriach świata. Ponieważ z powodu koronawirusa konieczne było odwołanie wielu wydarzeń i imprez masowych, wiele popularnych gwiazd zdecydowało się na zrobienie koncertu czy przedstawienia teatralnego poprzez streaming.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...