Informacje
 • Sporty, które przedłużają życie

  05-12-2016 13:32 Najlepiej grać w tenisa lub squasha

  Uprawianie sportu wydłuża życie, ale każda dyscyplina inaczej wpływa na nasze zdrowie i długowieczność.

  Wszystkie sporty przyczyniają się do poprawy kondycji, wspomagają pracę serca i poprawiają samopoczucie, ale niektóre mają nadzwyczajny wpływ na nasze zdrowie. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Sydney, długowieczność może zapewnić nam gra w tenisa i squasha, jazda na rowerze oraz pływanie.

  Zdrowe serce

  Naukowcy przebadali skutki uprawiania sześciu różnych dyscyplin wśród 80 tys. dorosłych powyżej 30 roku życia. Okazuje się, że bieganie i piłka nożna nie powodują tylu korzyści co tenis, pływanie i aerobik. Sporty te potrafią zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

  Badania te pokrywają się z danymi pochodzącymi z 11 różnych badań w Anglii i Szkocji przeprowadzanych w latach 1994- 2008. Ich uczestnicy byli poproszeni o wykonywanie wybranych czynności fizycznych. Średnia wieku badanych wynosiła 52 lata.

  W porównaniu z uczestnikami badania, którzy nie trenują żadnego z tych sportów ryzyko śmierci jest o 47 proc. mniejsze niż w grupie osób którzy uprawiają sport, gdzie używamy rakiety - tenis, squash, badminton. Wskaźnik ten jest o 28 proc. niższy w grupie pływaków, 27 proc. mniejszy, wśród tych uczęszczających na zajęcia aerobiku. Wśród rowerzystów, również to zagrożenie jest zmniejszone - o 15 proc.

  Recepta na długowieczność

  Z badań wynika, że wśród  tych którzy nie trenują, ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo- naczyniowych jest o wiele większe. Liczby nie kłamią: wskaźnik zgonu jest niższy o 56 proc. w grupie tenisistów, o 41 proc. wśród pływaków i o 36 proc. ćwiczących aerobik.
  Wykładowca Emmanuel Stamatakis z Charles Perkins Centre na Uniwersytecie w Sydney podkreśla, że rodzaj i częstotliwość wykonywanych ćwiczeń ma znaczenie. - Te obserwacje powinny skłonić do zaprojektowania i wdrożenia poprawiających zdrowie programów ćwiczeń i aktywności fizycznej- powiedział.

  Zobacz jak sport wpływa na sylwetkę.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • zuuuuuuumbaaaaa
  mi zumba uratowala zycie.jestem po sarkoidozie oddech juz mialam masakryczny-dusznosci,ostry kaszel cos strasznego i zaczelam tanczyc dwa razy w tygodniu efekty???po roku brak dusznosci rownomierny spokojny oddech bardziej silny organizm i co dalej.......pojutrze otwieram swoje zajecia JESTEM INSTRUKTOREM :) ZDROWSZYM INSTRUKTOREM :)
  ~jolma /2016-12-05 20:00
 • Błąd w opisie
  Uczestnicy nie "zostali poproszeni" a po prostu podali w ankiecie,uprawianie danego sportu. To jest badanie obserwacyjne a nie interwencyjne.
  ~Xyz /2016-12-05 19:14

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...