Informacje
 • Zgraj dietę ze stylem życia, sylwetką
  i mutacjami genetycznymi

  20-04-2016 09:47 Pomaga wiedza o skłonnościach zapisanych w DNA
  Zgraj dietę ze stylem życia, sylwetką <br />i mutacjami genetycznymi

  Zgraj geny z dietą i osiągnij sukces

  Shutterstock

  Jeżeli ciągle walczysz ze swoim ciałem o pozbycie się tych kilku zbędnych kilogramów, mamy złe wieści. Winne ciągle ponoszonej porażki może być... Twoje DNA. Ale bez obaw - wbrew pozorom, geny nie przesądzają o wszystkim.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Za niemożność schudnięcia winne może być to, co zapisane w Twoim DNA. Nie wiń się za kształt ciała i słabość do słodyczy - taka po prostu Twoja natura. Do słodyczy słabość masz zapisaną w kodzie genetycznym, który określa również Twój typ figury.

  Geny silniejsze od woli

  Zespół naukowców z Uniwersytetu Cambridge wykazał, że sukces w odchudzaniu jest uwarunkowany w dużej mierze genami, a nie silną wolą i sumiennym przestrzeganiem wytycznych od trenera i dietetyka.

  - Nasze geny warunkują wagę naszego ciała na bardzo wiele sposobów - przyznają badacze. - Jednak określona mutacja, jaką wyodrębniliśmy, powoduje, że niektórzy są po prostu bardziej od innych podatni na stanie się otyłymi - zaznaczyli.

  Wariacje zapisu

  - Przeróżne wariacje genetyczne są powszechne w społeczeństwie - podkreślił dr Trevor Jarman,

  biochemik z portalu my-gene-diet.com, firmy oferującej analizę DNA. Firma wysyła klientowi zestaw do pobrania próbki DNA i przesłania jej na wskazany adres, gdzie zostanie przebadana pod kątem 11 mutacji warunkujących głód, charakterystykę odżywiania, preferencje żywieniowe, wagę ciała i stosunek do aktywności fizycznej.

  Bo, jak podkreślają badacze, to właśnie te mutacje są winne powszechnej "niesprawiedliwości", jaką jest bezkarne spożywanie czekolady i bycie szczupłym przez jednych, a unikaniem słodyczy jak ognia przez innych, mimo to walczących z nadmiarem kilogramów biorących się "z powietrza".

  Mutacja procesu

  Jedną z takich mutacji jest mutacja genu KSR2, oddziałująca na proces metabolizowania kwasów tłuszczowych i glukozy, czyli przekształcania ich na energię niezbędną do funkcjonowania ciała. Naukowcy wykazali, że mutacja tego genu jest dość powszechna u osób otyłych. By jednak uzyskać powiązanie przebadano materiał genetyczny pozyskany od tysięcy pacjentów na wczesnym etapie otyłości.

  Wyniki wykazały, że około 2 proc. pacjentów miało wielorakie mutacje genu KSR2, blisko dwukrotnie więcej niż w przypadku osób o prawidłowej wadze. Zaobserwowano także, że u osób z wspomnianą

  mutacją powodował zwiększenie apetytu w dzieciństwie i zwolnienie metabolizmu.

  Zgraj dietę z DNA

  Na szczęście nawet mając skłonności genetyczne nie wszystko jest przesądzone. Naukowcy wskazują, że chociaż DNA odgrywa ogromną rolę to czynniki środowiskowe oraz stres, aktywność fizyczna i jakość snu odgrywają nie mniejszą rolę w określaniu wagi ciała. Niemniej jednak omijanie kolejnego wypadu na siłownię na rzecz kolejnej "sesji" z pizzą nawet osobom ze skłonnością do bycia szczupłymi nie wyjdzie na dobre w dłuższej perspektywie.

  - Dobierając właściwy poziom aktywności fizycznej i dietę przy oszacowaniu najlepszej ilości spożywanych dziennie kalorii do uwarunkowań genetycznych pozwoli na lepsze zdeterminowanie finalnej wagi ciała - wyjaśnił dr Jarman.

  A ponieważ bez pracy i tak nic nie osiągniemy, to przypominamy jak trenować by palić tłuszcz i budować mięśnie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...