TVN Meteo | Ciekawostki

Kiedy zmiana czasu na zimowy 2021? Zegarki przestawimy już niedługo

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
aw//mro
Źródło:
Główny Urząd Miar, Baza aktów prawnych Unii Europejskiej
Jak zmiana czasu wpływa na problemy ze snemtvn24
wideo 2/5
tvn24Jak zmiana czasu wpływa na problemy ze snem

Przed nami zmiana czasu na zimowy. Godzina do przodu czy godzina do tyłu? Te pytania pojawiają się zawsze wiosną i jesienią, czyli w momentach przesuwania czasu. Podpowiadamy, kiedy i jak przestawić zegarki.

● Zmiana czasu odbywa się dwukrotnie w ciągu roku - w marcu i październiku. ● Czas letni wprowadza się w około 70 krajach na świecie. ● Kiedy przestaniemy zmieniać czas na zimowy i letni? Unijne prace od 2019 roku stoją w miejscu. Nie wiadomo więc, czy i kiedy koniec nastąpi.

Kiedy zmiany czasu? 

W Polsce zmiana czasu regulowana jest przez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Ostatnie takie rozporządzenie wydane zostało 3 listopada 2016 roku i określiło terminy zmiany czasu w latach 2017-2021.

Zmiana czasu z zimowego na letni odbywa się w ostatnią niedzielę marca. Przestawiamy wtedy zegarek z godziny drugą na trzecią, czyli godzinę do przodu. Co oznacza, że wiele osób będzie tego dnia krócej spało.

Zmiana czasu z letniego na zimowy następuje natomiast w ostatnią niedzielę października. Przestawiamy wtedy zegarki z godziny trzeciej na godzinę drugą, czyli godzinę do tyłu. Oznacza to, że większość osób będzie się cieszyło tego dnia dłuższym snem.

Zmiana czasu na zimowy 2021

W roku 2021 zmiana czasu z zimowego na letni nastąpiła 28 marca (czyli w nocy z 27 na 28 marca). Kiedy przesuwamy czas z letniego na zimowy? 31 października (czyli w nocy z 30 na 31 października). Pamiętajmy, że wskazówki zegarów przestawiamy do tyłu.

Większość urządzeń zmieni czas na zimowy automatycznie (np. zegary w telefonach komórkowych), jednak pamiętajmy, aby przestawić zegarki, które nie korzystają np. z sygnału radiowego czy GPS. To często te w sprzętach AGD czy w klasycznych zegarkach. Ręcznej zmiany czasu mogą wymagać także zegary w starszych modelach samochodów. 

Zmiana czasu na zimowy wiąże się także m.in. z przerwami w działaniu bankowości elektronicznej (banki wcześniej informują o takiej sytuacji), czy z modyfikacjami w rozkładach jazdy, np. pociągów.

Zmiana czasuPAP

Zmiana czasu w Polsce

Po raz pierwszy zmianę czasu w Polsce wprowadzano w okresie między pierwszą a drugą wojną światową. W kolejnych dziesięcioleciach była wprowadzana i znoszona. Ostatecznie przestawianie czasu obowiązuje od 1977 roku do dziś.

Zmiana czasu jest praktyką stosowaną powszechnie na całym świecie. Podział na czas letni i zimowy obowiązuje w około 70 krajach. Co ciekawe, w Rosji od 2014 roku obowiązuje wyłącznie czas zimowy.

Kiedy koniec zmiany czasu?

W marcu 2019 roku Parlament Europejski opowiedział się za projektem regulacji, która miałyby znieść zmianę czasu w Unii Europejskiej. Według tego projektu ostatnia zmiana czasu miała nastąpić w 2019 roku, jednak termin ten przesunięto na 2021 roku. Prace nad zmianami od 2019 roku stoją jednak w miejscu, trudno więc powiedzieć, czy kiedykolwiek rzeczywiście wejdą w życie.

W 2018 roku Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje publiczne wśród obywateli Unii Europejskiej, zainteresowanych stron i państw członkowskich w sprawie zmiany czasu. Spośród 4,6 miliona odpowiedzi 84 procent respondentów chciało zniesienia zmiany czasu, a 16 proc. chciało utrzymania co półrocznej zmiany czasu.

Zmiana czasu a zdrowie

Przesunięcie czasu od lat wywołuje poruszenie. - Generalnie taka gwałtowna zmiana jest niedobra - mówił w 2019 roku na antenie TVN24 doktor nauk medycznych Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Mówił on również, że przystosowanie się organizmu do nowego czasu jest zależne od indywidualnych predyspozycji. Może jednak trwać nawet dwa tygodnie.

ZOBACZ: Jak zmiana czasu wpływa na nasz organizm? "To nie jest łatwe"

Autor:aw//mro

Źródło: Główny Urząd Miar, Baza aktów prawnych Unii Europejskiej

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości