Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 20°C 28°C 18°C Zachmurzenie umiarkowane z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Silny wiatr niemal w całym kraju. Możliwe alarmy nawet drugiego stopnia

  22-02-2020 19:49 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Pogoda na poniedziałek 24.02 tvnmeteo.pl

  W Polsce wieje i będzie wiał silny wiatr. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla prawie wszystkich województw kraju. Zgodnie z prognozą zagrożeń wietrzna pogoda nie odpuści także w kolejnych dniach - w niedzielę możliwe są alarmy drugiego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w województwach:

  zachodniopomorskim, gdzie w powiatach nadmorskich ważne będą do północy;

  pomorskim, gdzie ważne będą do godziny 1 w niedzielę;

  - warmińsko-mazurskim, gdzie ważne będą do godz. 8 w niedzielę;

  - podlaskim, w powiatach: suwalskim, Suwałki, sejneńskim, augustowskim, sokólskim, monieckim, grajewskim, kolneńskim, łomżyńskim i Łomża, gdzie ważne będą do godz. 8 w niedzielę;

  - wielkopolskimlubuskim, gdzie ważne będą do godz. 3 w niedzielę;

  - dolnośląskim, opolskim, gdzie ważne będą do godz. 3 w niedzielę;

  - śląskim, w powiatach: cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała i żywieckim, gdzie ważne będą do godz. 22 w sobotę;

  - łódzkim, gdzie ważne będą do godz. 5 w niedzielę;

  - mazowieckim, gdzie ważne będą do godz. 6 w niedzielę;

  - lubelskim, gdzie ważne będą do godz. 7 w niedzielę;

  - małopolskim, w powiecie suskim, gdzie ważne będą do godz. 22 w sobotę;

  - podkarpackim, w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, sanockim, leskim, bieszczadzkim, gdzie ważne będą do północy.

  Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 do 55 kilometrów na godzinę, w porywach do 90 km/h. Wiatr mając kierunek zachodni i południowo-zachodni najsilniej będzie wiał w strefie przybrzeżnej.


  W niedzielę możliwe alerty drugiego stopnia

  Niedziela oraz noc z niedzieli na poniedziałek będą bardzo wietrzne w całym kraju. Ostrzeżenia pierwszego stopnia mogą pojawić się w województwach:

  - warmińsko-mazurskim, podlaskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i mazowieckim, gdzie porywy mogą osiągnąć do 65-75 km/h;

  - pomorskim i lubelskim, tutaj porywy mogą rozpędzić się do 80-85 km/h.

  Ponadto wydane mogą zostać alarmy drugiego stopnia w województwach:

  - lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim, gdzie synoptycy IMGW planują maksymalną prędkość porywów do 100 km/h;

  - dolnośląskim, opolskim i śląskim, gdzie przewidywana prędkość maksymalna porywów może dojść do 110 km/h.

  Prognoza zagrożeń na poniedziałek

  W poniedziałek porywisty wiatr spodziewany jest w woj. świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim. Tutaj porywy mogą osiągnąć do 75 km/h.

  Wtorek też może być wietrzny

  Wiatr prognozowany jest też na wtorek. W woj. pomorskim prędkość maksymalna porywów może osiągnąć do 80 km/h, a w woj. zachodniopomorskim do 70 km/h. Tutaj mogą zostać wydane alarmy pierwszego stopnia.

   

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?

  Według IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Według definicji IMGW przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....