Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 8°C 12°C 3°C Przeważnie słonecznie
zwiń
Informacje
 • Szlak między Świnicą a Zawratem zamknięty. Miejsce jest bardzo niebezpieczne

  07-07-2018 17:00 Utrudnienia dla turystów w Tatrach
  Akcja "Czyste Tatry" TVN 24

  Popularny szlak turystyczny ze Świnicy na Zawrat został zamknięty z powodu aktywnego obrywu skalnego. Miejsce jest bardzo niebezpieczne - ostrzega Tatrzański Park Narodowy

  Po nawalnych deszczach i przymrozkach 21 maja oberwała się Niebieska Turnia, niszcząc jedyny szlak łączący Świnicę z Przełęczą Zawrat. Osuwisko jest aktywne, więc turyści do odwołania nie będą mogli korzystać z tego popularnego szlaku.

  To nie pierwszy raz

  Jak wyjaśnił przyrodnik tatrzański i były dyrektor TPN Paweł Skawiński, takie zjawiska przyrodnicze w Tatrach są częste, a niekiedy zdarzają się w miejscach przecinających szlaki turystyczne. Przypomniał, że jeden z potężniejszych obrywów skalnych w historii Tatr wydarzył się w 1662 roku na Sławkowskim Szczycie. Był związany prawdopodobnie z lekkim trzęsieniem ziemi. W ostatnich latach spektakularne obrywy lub spływy gruzowo-błotne występowały pod Rysami, pod żlebem Maszynka do Mięsa, pod Cubryną i Dudowymi Turniami.

  - To woda jest tym żywiołem, który najczęściej powoduje uruchamianie takich procesów. Do tego dochodzą temperatury powodujące zamarzanie i odmarzanie w krótkich odstępach czasu. Zawsze po zimie należy iść w góry z pewną dozą niepewności i ostrożności, bo szlaki po zimie są zawsze bardziej niebezpieczne - mówił Skawiński.

  Zdaniem przyrodnika trudno będzie ocenić, czy szlak pod Niebieską Turnią jest już bezpieczny, czy nie, ponieważ nie ma metod geofizycznych, które pozwalałyby na badanie górotworu w takim terenie.

  Utrudnienia dla turystów

  - W rejonie Niebieskiej Turni widać układ tektoniczny, który sprzyja takim zjawiskom. Trzeba się przygotować na to, że szlak długo będzie zamknięty, bo muszą być tam prowadzone obserwacje. Presja turystów w bieżące wakacje na ten szlak na pewno będzie olbrzymia, bo jest to naturalny ciąg łączący Świnicę z Zawratem - ocenił przyrodnik.

  Obecnie turyści podążający na przykład z Kasprowego Wierchu na Świnicę muszą z tego wierzchołku zawracać, bo nie ma tam alternatywnego szlaku.
 • re:
  całe zakopane trzeba zamknąć aż górale przestaną znęcać się nad końmi w drodze do Morskiego Oka
  zdelegalizować myślistwo /2018-07-07 18:38

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...