Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 16°C 11°C Zachmurzenie umiarkowane z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • "Woda będzie naszym najcenniejszym zasobem w XXI wieku"

  22-06-2018 12:48 Fizyk atmosfery o suszy w Polsce
  Ten rok jest bardzo suchy TVN24

  W wielu regionach Polski panuje susza. Odczuwalna jest w lasach, gdzie utrzymuje się zagrożenie pożarowe, ale również w rolnictwie, szkodząc plonom. Jak podkreśliła w piątek we "Wstajesz i wiesz" doktor Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery, sytuacji nie uratują nawałnice podobne do czwartkowych. Potrzebne są stałe, delikatne opady - tłumaczyła.

  Mianem "dobrej pogody", zwłaszcza w okresie wakacyjnym, określa się zazwyczaj dni słoneczne i bezdeszczowe. Gdy się chmurzy i pada, mówimy o "pogorszeniu" aury.

  Brakuje nawet 200 i więcej litrów deszczu

  - Nie obrażajmy się na opady, dlatego że być może one choć minimalnie złagodzą to, co się dzieje w rolnictwie - przestrzegała Joanna Remiszewska-Michalak. Dodała, że deficyt wody w przyrodzie jest ogromny. Czwartkowe nawałnice przyniosły w miejscach, gdzie wystąpiły, po kilka litrów deszczu, tymczasem w niektórych regionach brakuje ponad 200 litrów.

  Gość TVN24 przekonywała, że najlepsze dla zlikwidowania tego deficytu byłyby stałe, delikatne opady deszczu pod koniec letniego dnia. Takie są - tłumaczyła - najkorzystniejsze dla roślinności.

  Problem z brakiem wody

  Jak zauważyła naukowiec, problemem w Polsce jest też mała ilość zasobów własnych wody przypadająca na jednego mieszkańca. Mniej wody w Europie, według tego wskaźnika, mają tylko Czechy, Cypr i Malta. Wynika to - wyjaśniała - nie tylko z uwarunkowań naturalnych, ale także z niewłaściwej gospodarki wodnej w okresie powojennym.

  - Nam w kranach wody nie zabraknie, natomiast susza rolnicza jest bardzo istotna i bardzo dotkliwa - przekonywała Remiszewska-Michalak.

  "Lato w pigułce"

  - Wczoraj mieliśmy takie lato w pigułce, jakie jest prognozowane na ten rok - zauważyła Joanna Remiszewska-Michalak. Dodała, że modele pokazują, iż nadchodzący lipiec i sierpień będą "ponadnormatywnie ciepłe" i z mniejszymi opadami niż pożądane.

  - Ciągle zmierzamy w stronę ekstremalnych zjawisk, suszy i tego, że woda będzie naszym najcenniejszym zasobem w XXI wieku - przestrzegała fizyk atmosfery.

  Tłumaczyła, że zjawiska te związane są z ociepleniem klimatu i nadal rosnącą emisją dwutlenku węgla. - Klimat to jest praprzyczyna. Pogoda jest realizacją tego, co się dzieje w klimacie - podkreśliła.

   

 • Woda
  Najlepszymi inżynierami hydrologami są bobry. To one wiedzą gdzie i jak ustawić tamę, żeby jak najwięcej wody zgromadziło się na czas suszy. Tymczasem trwa walka z bobrami. To tak, jakbyśmy walczyli sami ze sobą
  ~Katie /2018-06-23 19:38
 • Więcej proszę...
  Bardzo ciekawa rozmowa. Lubię słuchać, co synoptycy i fizycy atmosfery mają do powiedzenia. Przydałoby się więcej takich- jak na program meteo przystało.
  ~Vivien /2018-06-22 13:41

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....