Informacje
 • Wyślą śmierdzący owoc w przestrzeń kosmiczną. W kolejce czeka pad thai

  02-06-2018 21:25 Chcą się pozbyć "króla owoców"?
  Jemioła to półpasożyt pixabay.com/Shutterstock

  Tajska Agencja Badań Kosmicznych ogłosiła, że w lipcu planuje wysłać w kosmos owoc, który znany jest ze swojego charakterystycznego zapachu.

  Jak informują lokalne media, durian - bo o nim mowa - ma być wysłany w kosmos na pokładzie rakiety. Nie zostanie tam jednak długo. Powrót na Ziemię planowany jest po pięciu minutach. Dzięki temu naukowcy chcą sprawdzić, czy w upieczonym durianie zaszły jakieś zmiany fizyczne. Jakie? Na przykład: czy powstały pęknięcia lub czy owoc się zmniejszył.

  Śmierdzący owoc w kosmosie

  Durian znany jest ze swojego charakterystycznego zapachu, przypominającego woń padliny lub zgniłej cebuli. To bardzo popularny owoc w południowo-wschodniej Azji.

  Egzemplarz, który zostanie wysłany w kosmos, nie będzie jednak tak śmierdzący. Będzie zapakowany próżniowo, co zabezpieczy go przed wydzielaniem charakterystycznego zapachu.

  - Naszym głównym celem jest to, aby wysłać tajskie jedzenie w kosmos tak, aby mogło być spożywane  przez astronautów - powiedział w rozmowie z BBC rzecznik Geo-Informatics and Space Technology Development Agency, która odpowiada za ten eksperyment. Dodał, że durian został wybrany do testów jako pierwszy ze względu na to, że nazywany jest "królem owoców" w Tajlandii.

  W kolejce są też inne potrawy

  Jeśli projekt powiedzie się pomyślnie, agencja wyśle w przestrzeń kosmiczną potrawy. Na liście jest między innymi pad thai oraz kleisty ryż z mango.

  Durian to bardzo popularny owoc w Tajlandii, Malezji, Indonezji, a także Wietnamie. Ze względu na swój charakterystyczny zapach jego przewożenie jest zakazane w środkach transportu publicznego. Nie wolno go też mieć ze sobą w miejscach o ograniczonej przestrzeni.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...