Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 16°C 11°C Zachmurzenie umiarkowane z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • "Mamy do czynienia z lasem wyjątkowym". Światła zgasną dla Puszczy Karpackiej

  02-03-2018 07:23 Ogłoszono hasło tegorocznej Godziny dla Ziemi
  "Godzina dla Ziemi" w Polsce - nagranie z 2017 roku TVN24

  Tegoroczna akcja Godzina dla Ziemi w Polsce będzie poświęcona Puszczy Karpackiej. Fundacja WWF Polska chce przybliżyć ideę ochrony tego cennego przyrodniczo miejsca, położonego na Podkarpaciu. Akcja odbędzie się 24 marca.

  Godzina dla Ziemi WWF to największa akcja ekologiczna łącząca ludzi z różnych miejsc na ziemi. Co roku bierze w niej udział ok. 180 krajów. W tym roku 24 marca na całym świecie o 20:30 czasu lokalnego słynne budowle pogrążą się w ciemnościach na 60 minut w symbolicznym geście solidarności z ideą ochrony przyrody. W Polsce światła zgasną tym razem dla Puszczy Karpackiej, a hasło tegorocznej akcji brzmi: "Ratujmy serce Karpat".

  WWF zwraca w ten sposób uwagę na potrzebę ochrony lasów o powierzchni ok. 18 tys. ha, położonych kilkanaście kilometrów na południe od Przemyśla, na terenie gmin Bircza, Fredropol i Ustrzyki Dolne, w nadleśnictwie Bircza. Jest to najdziksza część Karpat Wschodnich, leżąca na pograniczu Pogórza Przemyskiego i Gór Sanocko-Puszczańskich.

  Unikatowa flora i fauna

  Żyją tam wszystkie duże drapieżniki, jakie można spotkać w Polsce - niedźwiedź, wilk, ryś i żbik, a także 113 gatunków ptaków, wśród nich - orzeł przedni, orlik krzykliwy, puszczyk uralski, sóweczka, bocian czarny i wszystkie dziewięć gatunków dzięciołów - opowiadał na czwartkowej konferencji WWF Polska biolog z tej organizacji Stefan Jakimiuk.

  W Puszczy Karpackiej żyje mnóstwo unikatowych gatunków roślin i zwierząt: od mchów i porostów, po bardzo stare drzewa osiągające wiek nawet 300 lat. Pod względem przyrodniczym Puszcza Karpacka jest drugą Białowieżą - podkreślił Piotr Klub z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. Z inwentaryzacji przyrodniczej, jaką przeprowadzono na terenie 18 tys. ha lasu, wynika, że prawie 7 tys. drzew - buków, jodeł, jaworów i grabów - spełnia kryteria drzew pomnikowych.

  Ekolodzy podkreślają, że jest to jeden z nielicznych w Europie lasów nieposadzonych ręką człowieka. Obecnie jest on traktowany jak zwykły las użytkowy i trwa tam wycinka drzew. WWF przypomina, że w 2018 roku zaplanowano tam wycinkę obejmującą ponad 67 tys. m sześc. drzew, z tego ponad 60 proc. (41 tys. m sześc.) przypada na obszar planowanego rezerwatu przyrody Reliktowa Puszcza Karpacka.

  Nowy park narodowy?

  WWF Polska zbiera podpisy pod petycją i apelem o zwiększenie ochrony Puszczy Karpackiej i o przyspieszenie prac nad utworzeniem Turnickiego Parku Narodowego. Pomysł ten wywodzi się z 20-lecia międzywojennego.

  Na przełomie lat 80. i 90. powstał też projekt stworzenia parku narodowego, ale ówczesny minister środowiska go nie podpisał - przypomniał Piotr Klub. Przypomniał, że powstanie parku narodowego wymaga obecnie zgody władz samorządowych, w tym wypadku trzech wspomnianych gmin. Te jednak boją się, że zostaną skansenem i stracą dostęp do drewna - powiedział przedstawiciel Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.

  Już wcześniej Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze przygotowała projekt stworzenia w tym lesie rezerwatu o powierzchni 8 tys. ha, położonego na południe i wschód od rzeki Wiar, należącego do gminy Bircza i częściowo gminy Fredropol. Projekt ten został złożony do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, ale nie wiadomo, kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

  Do tej pory zebrano 100 tys. podpisów. - Mamy do czynienia z lasem wyjątkowym, który powinien być udostępniony turystycznie, udostępniony do badań, powinien służyć lokalnej społeczności i po to, aby rozwijać turystykę - mówił Stefan Jakimiuk.

  Podczas marcowej kampanii Godzina dla Ziemi WWF będą zbierane podpisy pod petycją w kilku miastach Polski: w Krakowie, Gdańsku, Łodzi, Lublinie, Rzeszowie, Słupsku i Warszawie.

 • góry "sanocko-puszczańskie"
  Z geografii znam tylko pasmo gór sanocko-turczańskich, które obejmuje obszar zachodniej Ukrainy, a poza tym ten obszar przed II wojną światową był bardzo gęsto zaludniony i lasów było tam niewiele. Paradoksalnie to "dzieki" PRL i osrodkom rządowym /arłamów, trójca/ oraz akcji Wisła teren ten odzyskał "dzikość" pomimo tego, że był on eksploatowany przez cały czas, a zwłaszcza po "transformacji". W tej chwili jest to obszar dziki i według mnie cenny dla dzedzictwa narodowego dlatego nalezałoby ten obszar chronić przed "rabunkową" gospodarką
  ~cuecumber /2018-09-12 22:11

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....