Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 5°C 1°C Przelotne opady śniegu
zwiń
Informacje
 • Niebezpiecznie w górach. W Tatrach drugi stopień zagrożenia lawinowego

  13-11-2017 16:00 Sprawdź, gdzie obowiązują alerty
  Śnieg w Dolinie Strążyskiej facebook.com/Michał Ostaszewski Photography

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu dla obszarów górskich. Ratownicy TOPR-u przestrzegają przed trudnymi warunkami w Tatrach.

  Na południu Polski sypnęło śniegiem. W obszarach górskich w województwach: śląskim, małopolskim i podkarpackim opady w najbliższych godzinach będą intensywne. Dla tych rejonów Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu.

  Gdzie obowiązują ostrzeżenia?

  Beskid Śląski i Żywiecki

  Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 10 do 15 centymetrów.

  Ostrzeżenie obowiązuje w poniedziałek od godziny 6 rano do 20.

  Województwo małopolskie - subregion południowy

  Dla regionu prognozowany jest opad śniegu o natężeniu umiarkowanym. Prognozuje się, że pokrywa śnieżna przyrośnie o 10-15 cm.

  Ostrzeżenie obowiązuje w poniedziałek od godziny 9 do 21.

  Bieszczady i Beskid Niski

  Prognozowane jest, że w obszarach podgórskich i w górach wystąpią opady śniegu o natężeniu umiarkowanym. Spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 10 cm do 15 cm.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 12 w poniedziałek do 3 w nocy we wtorek.

  Województwo podlaskie

  Po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, które występowały w dzień przy temperaturze powyżej 0 st. C, prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0 st. C powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna wyniesie od -1 st. C do 1 st. C, przy gruncie od -2 st. C do 0 st. C.

  Alert jest ważny od godz. 20 w poniedziałek do godz. 7 we wtorek.

  Co oznacza ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Alert pierwszego stopnia informuje o przewidywaniu wystąpienia "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."

   

  TOPR - konieczne spore doświadczenie

  - W tej chwili mamy w Tatrach taki okres przejściowy między latem a zimą. W wyższych partiach Tatr to już jest zima - opisał sytuację panującą w górach ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Piotr Konopka. - Leżą spore płaty zlodzonego, zlodowaciałego wręcz śniegu. Skała jest pokryta lodem w wielu miejscach, czyli są to warunki wymagające sporego doświadczenia, jeśli chodzi o dokonanie oceny i takie bezpieczne poruszanie się po górach - dodał.

  Jego słowa są tożsame z komunikatem turystycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jak można przeczytać, "powyżej górnej granicy lasu warunki są trudne. Pod  warstwą świeżego śniegu znajduje się bardzo twardy śnieg i występują oblodzenia. Do poruszania się w tym terenie niezbędne są raki i czekan. Szlaki są nieprzetarte. Dodatkowym utrudnieniem jest padający śnieg, a także mgła i niski pułap chmur, które ograniczają widzialność w terenie. W partiach graniowych Tatr momentami wieje silny, zimny wiatr, który może powodować zamiecie i zawieje śnieżne, a także zwiększa odczucie chłodu."

  W niższych, reglowych częściach szlaki są przysypane cienką warstwą świeżego śniegu. Pod nią występują oblodzenia.

  Lawinowa "dwójka" w Tatrach"

  Od wysokości 1800 metrów nad poziomem morza obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

  - To jest nasza prognoza z dnia wczorajszego bazująca między innymi na prognozach opadów śniegu  - wyjaśnił Konopka. - Przy drugim stopniu łatwo wyzwolić lawinę we wszystkich formacjach wklęsłych. Nie spodziewamy się jeszcze samoczynnego schodzenia większych lawin, ale uruchomienie lawiny jest już realne - dodał.

  Opis drugiego stopnia zagrożenia informuje, że "pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin".

  Jak informuje TOPR, największym problemem lawinowym "są niestabilne depozyty śniegu naniesionego przez wiatr w trakcie opadów lub nawianego z istniejącej pokrywy."

  Jak tłumaczył Konopka, zagrożenie może wzrastać zwłaszcza przy udziale wiatru. Może on przyczyniać się do kumulowania śniegu we wszystkich zagłębieniach

  - W takich warunkach jakie mamy w tej chwili nie rekomendujemy wycieczek w wyższe partie gór aż ta sytuacja nie ulegnie poprawie - ostrzegał.

  Doświadczenie i ocena własnych możliwości

  Podczas tak trudnych warunków do uprawiania turystyki warto posłuchać się zaleceń. Trzeba wziąć pod uwagę również ostrzeżenia IMGW - podczas zawiei śnieżnych łatwo jest zabłądzić lub zobaczyć ze szlaku. W najlepszym wypadku skończy się to strachem, jednak skutki mogą być tragiczne.

  Wybierając się w góry, nawet nie w najwyższe ich partie nie można zapomnieć o odpowiednim sprzęcie - rakach i czekanie. Nie można obyć się również bez tak zwanego ABC lawinowego - zestawu, który może uratować nam i innych turystom życie, umożliwiając zlokalizowanie i odkopanie zasypanego.

  Co jednak najważniejsze - żaden sprzęt nie pomoże, jeżeli nie umiemy się posługiwać. Nie powinniśmy w żadnym wypadku wyruszać na szlak nie mając doświadczenia w używaniu go oraz nie umiejąc oceniać sytuacji lawinowej.

  Tylko w ten weekend Toprowcy byli wzywani do kilkunastu interwencji. Wszystkie skończyły się szczęśliwe. Jak mówił Konopka, dotyczyły zarówno kontuzji jak i przecenienie własnych możliwości. Turyści musieli wzywać ratowników, bo nie byli w stanie iść dalej w trudnym terenie.

  - Myślę, że na tę liczbę ludzi i na to, na co ci ludzie się ważyli to jest szczęśliwe zakończenie tego weekendu - powiedział.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał też ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla województwa zachodniopomorskiego. W związku z prognozowaną sytuacją hydrometeorologiczną na Zalewie Szczecińskim i w ujściowym odcinku Odry przewiduje się wzrost poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych.

  Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 9 w poniedziałek do godz. 9 we wtorek.

  Co oznacza ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?

  Taki alert oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.

  Zobacz całą rozmowę z Piotrem Konopką:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...