"Mało na ponad 10 miesięcy". Polski Alarm Smogowy krytycznie o pracach rządu

[object Object]
Polski Alarm Smogowy apeluje o działania nad programem Czyste Powietrzetvn24
wideo 2/35

Apelujemy do premier Beaty Szydło o przyspieszenie i skoordynowanie prac rządu nad programem Czyste Powietrze - ogłosili w poniedziałek przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego.

SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ AKTUALNĄ JAKOŚĆ POWIETRZA W TWOIM MIEŚCIE

Organizacja Polski Alarm Smogowy (PAS) oceniła losy ogłoszonych w styczniu 14 rządowych rekomendacji. Uznała, że żadna nie doczekała się pełnej realizacji, zaledwie jedna jest w fazie zaawansowanej, a prace nad trzema nawet nie ruszyły.

"W styczniu 2017 roku rząd zadeklarował, że zajmie się problemem smogu w Polsce. Deklaracja przyniosła szybki skutek, którym było 14 rekomendacji przedstawionych już po kilku dniach przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów" - takimi słowami zaczyna się apel PAS do premier Beaty Szydło. Autorzy wskazują, że realizacja programu Czyste powietrze miała doprowadzić do "szybkiej poprawy" jakości powietrza w Polsce. Po kilku miesiącach od rządowej deklaracji organizacja dopomina się koordynacji działań i "stanowczego" ich przyspieszenia.

- W naszym przekonaniu do programu Czyste powietrze jeszcze daleko. Nie ma ani dokładnego planu tego programu, ani tego, jak zostanie wdrożony - podsumowali przedstawiciele organizacji. Ocenili, że "program jako całość praktycznie nie istnieje".

- Jak widać, dla rządu problem smogu, mimo zapowiedzi styczniowych, jest kwestią drugorzędną - oceniono. Za jeden z podstawowych problemów uznano brak współpracy między resortami. - Bez współpracy nie można mówić o dobrym funkcjonowaniu programu - stwierdzono.

Realizację poszczególnych styczniowych rekomendacji Polski Alarm Smogowy podzielił - według swoich ocen - na pięć kategorii: prace nierozpoczęte, postęp niezadowalający, postęp umiarkowany, prace zaawansowane, pełna realizacja.

Prace nierozpoczęte

1. Obowiązek podłączania do sieci ciepłowniczej budynków zlokalizowanych na terenach miejskich i podmiejskich. Według Polskiego Alarmu Smogowego nie widać skoordynowania prac na poziomie rządowym. Ministerstwo Energii odpowiedziało, że to nie leży w ich gestii, to samo z Ministerstwem Infrastruktury. W rezultacie, w ocenie organizacji nie ma postępu, w tym kierunku, a resorty nie wiedzą, które ma się tym zajmować. 2. Rozwój innowacji. Rekomendacja mówi, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju powinno stworzyć program rozwoju technologii niskoemisyjnych, w efekcie ogrzewanie powinno być tańsze, ale bez szkody dla powietrza. W ocenie organizacji nie rozpoczęto prac i możliwe, że wcale nie są planowane. 3. Opracowanie programu Czyste powietrze oraz poddanie go konsultacjom. W styczniu ogłoszono 14 rekomendacji, które miały być rozwinięte w skuteczny program, poddany następnie konsultacjom społecznym. Jak poinformowała w poniedziałek Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego, nie podano do publicznej wiadomości nawet wersji wstępnej programu, informującej o wykonaniu choćby wstępnych prac.

Źródła emisji pyłu PM10 (Polski Alarm Smogowy)Polski Alarm Smogowy

Postęp niedostateczny: prace rozpoczęte, ale nie widać efektów

1. Priorytetyzacja środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ochronę powietrza. Jak podał Polski Alarm Smogowy, jedyny projekt, który pozwalał otrzymywanie dotacji z funduszu na wymianę pieców - program KAWKA - został wstrzymany, a NFOŚiGW skupia się na rozwoju sieci cieplnej i geotermalnej. Tymczasem - podkreśla organizacja - głównym źródłem zanieczyszczeń są domy jednorodzinne, a sieci cieplne nie dotrą wszędzie w zabudowie rozproszonej. - Uruchomienie znaczącego wsparcia do termomodernizacji, do wymiany "kopciuchów", jest w skali kraju absolutnie kluczowe - przekonywała Anna Dworakowska.

2. Normy jakości paliw stałych. Ich ustalenie było zapowiadane na pierwszy kwartał 2017 roku, jednak nie zostały do tej pory przyjęte. Jak przekonują działacze, nie ma dostatecznej kontroli nad tym co jest sprzedawane na rynku detalicznym węgla. 3. Obniżenie cen energii elektrycznej. Ministerstwo Energii przyznaje, że nie wprowadzono zmian prawa, które by umożliwiały takie obniżki w okresach zmniejszonego zapotrzebowania na energię, np. w nocy.

4. Pomoc ubogim. Miało nastąpić włączenie służb opieki społecznej w działania na rzecz wsparcia wymiany kotłów oraz termomodernizacji budynków osób ubogich. W ocenie organizacji tak się nie dzieje, gdyż brak środków na modernizację. "Rozpoczęcie prac nad materiałem informacyjnym trudno uznać za dostateczny postęp w realizacji programu" - ocenił Polski Alarm Smogowy. 5. Ochrona przed ubóstwem energetycznym. Jak mówią działacze, miał powstać zespół zajmujący się tą sprawą, ale w ciągu 10 miesięcy odbyło się tylko jedno spotkanie i niczego nie udało się ustalić. 6. Kampanie edukacyjne. Do ich przeprowadzenia zobowiązano Ministerstwo Środowiska. Pewne działania podjęto: resort nawiązał współpracę ze Stowarzyszeniem "Dziennikarze dla Zdrowia", wydano poradnik "Czyste ciepło w Twoim domu bez spalania paliw stałych, rozpoczęto też kampanię "Stop smog". W ocenie organizacji działanie te nie mają jednak dostatecznie dużego zasięgu.

7. Badanie jakości spalin. Miał zostać wprowadzony obowiązek badania spalin samochodowych w trakcie kontroli drogowej. Według prezentacji działaczy antysmogowych, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznaje, że działań ukierunkowanych konkretnie na to się nie prowadzi, natomiast w ustawie Prawo o ruchu drogowym ma się znaleźć obowiązek dokumentowania pomiarów jakości spalin w trakcie badań technicznych. Przepis ten jeszcze nie wszedł w życie. 8. Ochrona klinów napowietrzających miasta. W ocenie organizacji, nastąpił tu jedynie mały postęp - przepisy mają wejść w skład Kodeksu urbanistyczno-budowlanego; projekt nowelizacji ma zostać skierowany do Sejmu w pierwszym kwartale 2018 roku.

Postęp umiarkowany

1. Rozwój sieci stacji pomiarowych. W ocenie organizacji, w Polsce jest całkiem dobra sieć stacji pomiarowych, natomiast nadal nie ma ich wszędzie. Tymczasem - jak twierdzi Polski Alarm Smogowy - w gminach, gdzie takich stacji nie ma, ludzie nie mają świadomości występowania problemu.

2. Promocja transportu niskoemisyjnego. Powstał plan rozwoju elektromobilności oraz projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, który powinien niedługo trafić do Sejmu, jest już po konsultacjach społecznych i międzyresortowych.

Poziomy informowania i alarmowania dla PM10 w wybranych krajach (Polski Alarm Smogowy)Polski Alarm Smogowy

Prace zaawansowane

Standardy emisyjne dla kotłów. Rozporządzenie zostało przyjęte, zdaniem organizacji ma jednak luki. - Jeżeli tych luk nie wyeliminujemy to niestety to rozporządzenie nie będzie działać i "kopciuchy" nadal będą w Polsce sprzedawane - ostrzegła Anna Dworakowska. Będą jedynie - stwierdziła - kamuflowane pod inną nazwą.

Jak informował Polski Alarm Smogowy, żaden punkt nie zasłużył na zaliczenie do kategorii: Pełna realizacja.

[object Object]
Zła jakość powietrza groźna dla zdrowia. "Smog dusi krakowian"Fakty po południu
wideo 2/35

Cała treść apelu do premier Beaty Szydło

Apel do Premier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej Beaty Szydło o koordynację i stanowcze przyspieszenie działań na rzecz poprawy jakości powietrza Szanowna Pani Premier, W styczniu 2017 roku rząd zadeklarował, że zajmie się problemem smogu w Polsce. Deklaracja przyniosła szybki skutek, którym było 14 rekomendacji przedstawionych już po kilku dniach przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Polakom zaprezentowano je jako program "Czyste Powietrze". Jego realizacja miała zagwarantować, że fatalny stan jakości powietrza w Polsce ulegnie szybkiej poprawie. Dlatego wśród rekomendacji były i takie, które opatrzono terminem realizacji – niektóre z punktów miały zostać wdrożone przed początkiem kolejnego sezonu grzewczego. Zaniepokojeni brakiem widocznych postępów, postanowiliśmy sprawdzić co i jak zrobiono, by zrealizować styczniowe obietnice. Okazało się, że w zaledwie jednym punkcie programu postęp jest zaawansowany –chodzi o wdrażanie standardów emisyjnych dla kotłów. Choć i tam regulacja wymaga uszczelnienia. W innych punktach jest znacznie gorzej. W trzech prace w ogóle nie zostały rozpoczęte. W dwóch dokonano niewielkich postępów, a w dziewięciu zaczęto "coś" robić, ale tempo i jakość prac są daleko niewystarczające, a efekty niewidoczne. Tak jest na przykład w przypadku prac nad ograniczeniem ubóstwa energetycznego, gdzie zapytane o nie Ministerstwo Energii, pochwaliło się powołaniem zespołu oraz zorganizowaniem jednego spotkania. Nie było jednak w stanie przedstawić żadnych dokumentów. To mało na ponad 10 miesięcy, które upłynęły od czasu ogłoszenia rekomendacji. Szczególnie martwi brak uregulowań wprowadzających normy jakości paliw stałych. Obecnie do polskich gospodarstw domowych trafia węgiel złej jakości, wilgotny, o wysokiej zawartości popiołu, siarki czy chloru, niskiej wartości opałowej. W domowych kotłach spalane są wciąż odpady węglowe. O wprowadzenie regulacji, które umożliwiłyby skuteczną kontrolę jakości węgla na rynku detalicznym oraz wyeliminowałyby złej jakości węgiel z sektora domowego apelują od lat samorządowcy, eksperci i organizacje pozarządowe. W przedstawionych w styczniu rekomendacjach zapisano iż pojawią się one w I kwartale 2017 roku. Jest listopad, a tych niezmiernie ważnych uregulowań wciąż brak. Brak jest również programów wsparcia wymiany kotłów i poprawy stanu energetycznego budynków, w szczególności skierowanych do uboższych Polaków. Bez zapewnienia przez rząd takiego wsparcia powietrze w Polsce nie ulegnie poprawie. Z przeprowadzonej oceny uwidacznia się nie tylko brak postępu działań w zakresie programu Czyste Powietrze, ale też brak koordynacji prac pomiędzy ministerstwami. Dlatego też apelujemy do Pani Premier o przyspieszenie i skoordynowanie prac rządu nad programem Czyste Powietrze. Mamy nadzieję, że Pani Premier zmobilizuje swoich ministrów do intensywniejszych prac na rzecz czystego powietrza i zapewni koordynację działań poszczególnych resortów z poziomu Kancelarii Premiera. Brak tej koordynacji w sposób ewidentny wpływa na brak znaczących postępów w realizacji Programu Czyste Powietrze.

Apel Polskiego Alarmu Smogowego do premier Beaty Szydło
Apel Polskiego Alarmu Smogowego do premier Beaty Szydłotvn24

Autor: ao//rzw / Źródło: TVN Meteo, źródło głównego zdjęcia: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Polski Alarm Smogowy

Pozostałe wiadomości

Alert RCB. W środę 24.07 do osób przebywających na terenie południowych powiatów województwa małopolskiego został rozesłany SMS z ostrzeżeniami przed burzami. Towarzyszący wyładowaniom deszcz może powodować podtopienia.

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Źródło:
RCB

Gdzie jest burza? W środę 24.07 rano nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Poranek głośny od grzmotów

Gdzie jest burza? Poranek głośny od grzmotów

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silne porywy wiatru. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia w 13 województwach. Burze będą gwałtowne

Ostrzeżenia w 13 województwach. Burze będą gwałtowne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś, czyli środę 24.07. W wielu miejscach będzie pochmurno i deszczowo. Lokalnie mogą pojawić się burze z silnym wiatrem. Temperatura maksymalna wyniesie 28 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 24.07. Niespokojna aura w wielu regionach

Pogoda na dziś - środa, 24.07. Niespokojna aura w wielu regionach

Źródło:
tvnmeteo.pl

W mięśniach i wątrobach ryb z rodziny żarłaczowatych u wybrzeży Brazylii wykryto wysokie stężenie kokainy. - To bardzo ważne i potencjalnie niepokojące odkrycie - powiedziała Sara Novais, ekotoksykolożka morska.

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

Źródło:
BBC, Science

We wtorek doszło do erupcji Etny. Chmura popiołów wzbiła się na wysokość ośmiu kilometrów. Pył wulkaniczny pokrył Katanię na Sycylii. Chroniąc się przed nim wiele osób chodziło po tym sycylijskim mieście pod parasolem.

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Źródło:
PAP, Quotidiano Nazionale, tvnmeteo.pl

Upały odpuściły, ale nie na długo. W weekend temperatura w cieniu znów będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. W prognozie pogody na ten tydzień widać też burze, które najsilniejsze mają być w środę.

Odpoczynek od upału będzie krótki

Odpoczynek od upału będzie krótki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Liczba ofiar śmiertelnych dwóch osuwisk, do których doszło w poniedziałek w Etiopii, przekroczyła 200 - przekazały lokalne władze. Trwają poszukiwania zaginionych.

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Z powodu trwającej od kilku tygodni suszy władze Wiednia wprowadziły zakaz grillowania. Miasto ostrzega przed wysokim ryzykiem pożarów lasów i apeluje o ostrożność.

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Temperatura na Ziemi bije kolejne rekordy. W niedzielę, 21 lipca, odnotowano najcieplejszy dzień na świecie, odkąd prowadzone są pomiary - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S).

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Ponad 180 osób zmarło w Hiszpanii od początku wakacji z powodu panujących wysokich temperatur - wynika z danych madryckiego Instytutu Zdrowia imienia Karola III. Około połowę z tych zgonów odnotowano w ostatnich kilkunastu dniach.

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Źródło:
PAP, thelocal.es, eltiempo.es

Norweski region Telemark, który jest położony około 100 kilometrów na zachód od Oslo, nawiedziły ulewne deszcze. Doszło tam do powodzi, w wyniku której zawalił się most. Służby ewakuowały około 350 mieszkańców i turystów z terenów zagrożonych osunięciami ziemi.

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Źródło:
PAP, nrk.no

W Kolumbii Brytyjskiej i Albercie szaleją pożary, ewakuowano tysiące osób. Dym generowany przez płomienie przekracza północny Atlantyk - poinformowało europejskie centrum monitorowania atmosfery Copernicus (CAMS).

Od piorunów wybuchają pożary, tysiące ewakuowanych

Od piorunów wybuchają pożary, tysiące ewakuowanych

Źródło:
Reuters, PAP, cbc.ca, nytimes.com

Stres ludzi wpływa na samopoczucie psów. Przeprowadzone przez brytyjskich naukowców badanie wykazało, że zapachy wydzielane przez zdenerwowane osoby sprawiały, że zwierzaki wykazywały się pesymizmem.

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Źródło:
University of Bristol

Tajfun Gaemi zbliża się do wybrzeży Tajwanu. Towarzyszą mu podmuchy wiatru sięgające 155 kilometrów na godzinę. W przygotowaniu na nadejście żywiołu odwołana została część dorocznych ćwiczeń wojskowych, wstrzymano połączenia promowe. Po przejściu nad Tajwanem Gaemi ma uderzyć w Chiny.

Gaemi wstrzymał część dorocznych ćwiczeń wojskowych

Gaemi wstrzymał część dorocznych ćwiczeń wojskowych

Źródło:
Reuters, Taiwan News, Focus Taiwan

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służby ratunkowe, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Lecąca w kierunku Jowisza sonda JUICE, aby nabrać prędkości, przeleci w przyszłym miesiącu pomiędzy Ziemią a Księżycem - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To pierwszy tego typu manewr w historii lotów kosmicznych.

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Źródło:
PAP, ESA

Ogień pojawił się na przedmieściach Lizbony. Pożar wybuchł w niedzielę wczesnym popołudniem, a walkę z nim utrudniał upał i silny wiatr. 14 osób, w tym 11 strażaków, odniosło obrażenia. Niebezpieczeństwo pożarowe nie mija.

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Źródło:
SIC Noticias, observador.pt

Cypryjski departament meteorologii (DOM) ostrzega przed spiekotą. Trzy osoby zmarły, a co najmniej kilka trafiło do szpitali w trakcie trwającej właśnie fali upałów na wyspie. Miejscami temperatura może przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Źródło:
PAP, DOM, Cyprus Mail

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Położone w środkowym Chile jezioro Laguna del Maule wydaje z siebie dźwięki brzmiące jak piosenki z kosmosu. - Są one spowodowane ruchem lub pękaniem cienkich warstw lodu - powiedział glacjolog Andres Rivera.

To chilijskie jezioro śpiewa

To chilijskie jezioro śpiewa

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de